Apc Back- Connect CP12036LI Bruksanvisning
Apc UPS Back- Connect CP12036LI
Sida 1/1
Inventory
Safety and General Information
Inspect the package contents upon receipt. Notify the carrier and dealer if there is any
damage.
SAVE THESE INSTRUCTIONS - This section contains important instructions that should
be followed during installation and maintenance of the UPS and batteries. Failure to
follow these instructions can result in equipment damage.
Getting Started
Select DC tips based on connected device. To
change from the original 2.5mm tip size to
2.1mm, use the pair of adaptor tips and
provided that are yellow in colour. To change the
original 2.5mm tip size to 1.7mm, use the pair of
adaptor tips provided that are black in colour.
Connect the existing power adaptor of your 12V
networking device to the input port of
CP12036LI. Using the attached wire provided
with the CP12036LI, connect CP12036LI to your
12V networking device.
CP12036LI will turn on automatically when
plugged in using a power adaptor.
To manually switch CP12036LI off and on, press
and hold the power button
for 2 seconds.
Refer to the table below to interpret the LED
indicators
UPS and Power Status Indicators
UPS Specifications
Warranty
Schneider Electric IT (SEIT) warrants its products to be free from defects in materials and
workmanship for a period of two (2) years from the date of purchase. SEIT obligation under
this warranty is limited to repairing or replacing, at its sole discretion, any such defective
products. This warranty does not apply to battery wear from use, equipment that has been
damaged by accident, negligence or misapplication or has been altered or modified in any
way. For full warranty information refer to www.apc.com.
Service
If the unit requires service, do not return it to the dealer. Follow these steps:
1.Review theStatus Indicators section of the manual to eliminate common problems.
2.If the problem persists, contact Schneider Electric IT (SEIT) Customer Support
through the APC by Schneider Electric Web site, www.apc.com.
a.Note the model number and serial number and the date of purchase. The model
and serial numbers are located at the bottom side of the unit.
b.Call SEIT Customer Support and a technician will attempt to solve the problem
over the phone.
c.Service procedures and returns may vary internationally. Refer to the APC by
Schneider Electric Web site for country specific instructions.
APC by Schneider Electric IT Customer
Support Worldwide
For country specific customer support, go to the APC by Schneider Electric Web site,
www.apc.com.
DANGER
HAZARD OF ELECTRIC SHOCK, EXPLOSION, OR ARC FLASH
This UPS is intended for indoor use only.
Do not operate this UPS in direct sunlight, in contact with fluids, or where there is
excessive dust or humidity.
Do not short circuit this UPS. To avoid short circuit, keep the UPS away from any metal
objects (e.g., hair clips and keys).
Use this UPS as instructed to avoid electric shock. Do not disassemble.
The battery in this UPS is not user replaceable. Contact APC for tech support related issues.
Do not heat this UPS or throw it into a fire.
Keep this UPS away from high temperature, wet, or dusty environments.
During normal usage, keep the UPS out in the open to allow excess heat to dissipate.
Failure to follow these instructions will result in death or serious injury.
NOTICE
RISK OF EQUIPMENT DAMAGE
This UPS is designed for low power devices less than 36 Watts. CP12036LI will shut down
automatically to protect itself once the load on the UPS is greater than 36 Watts.
The battery typically lasts for three to five years. Environmental factors impact battery life.
Elevated ambient temperatures, poor quality DC power, and frequent short duration
discharges will shorten battery life.
Failure to follow these instructions can result in equipment damage.
Status Power
LED LED IndicatorsDescription Troubleshoot
Normal
Operation GREENFully ChargedNo
troubleshooting
Charging
Mode GREEN
The flashing
LED indicates
the current
battery level as
it is charging
No
troubleshooting
Battery
Mode
FLASHING
GREEN
Battery level is
as indicated
No
Low
Battery
Alert
FLASHING
GREEN
Battery low,
UPS will turn
off soon
Connect UPS
to a power
source
Bad
RED
Battery is
faulty
Call customer
service for
support if the
unit is still
under warranty
Adapter Color
1.7 to 2.5 mmBlack
2.5 to 1.7 mmBlack
Adapter Color
2.1 to 2.5 mmYellow
2.5 to 2.1 mmYellowUser Manual
Yellow Ring
25% 50% 75%100%
25% 50% 75%100%
StatusPower LED LED IndicatorDescription Troubleshoot
Low Input
Power
RED AND
Input power
is lower than
the needed
output power.
The 4 LED
indicators
continue to
indicate the
battery level.
Be sure that the
input power
adaptor used is
compatible with
the load. Restart
the device after
using the
appropriate
adaptor.
Over
Temperature
protection
RED Temperature
is too high
Unplug the
connected device
until the
temperature
returns to normal.
Please call
customer service
if this issue
persists
Over Voltage
Protection RED
Output
voltage is too
high
Unplug the
connected
device.
CP12036LI can
only support
loads up to 12V
3A. If the load is
within 12V 3A,
please call
customer service
if this issue
persists
Overload
Protection RED
Extreme
heavy load
detected,
output
current is too
high
DC InputNominal Voltage12 VDC
DC Output
(On-line
mode)
Voltage12 VDC ± 5%
Maximum power (On-line mode)36 W with battery fully charged
User Output
(On-battery
Output voltage12 VDC
Rated output current3 A
Capacity indicator4 LEDs (25% increment per LED)
Backup time240 minutes @ 5 W
200 minutes @ 6 W
60 minutes @ 20 W
Battery Type Li-ion
Nominal voltage 11.1 VDC
Capacity27.75 Wh
Typical recharge time12 hours
Physical Net weight 300 g
Dimension in mm (D* W* H)109 mm x 99 mm x 25 mm
Input DC Jack5.5 mm x 2.5 mm Female
Output cable80 cm length DC Male Jack,
(OD 5.5 mm, ID 2.5 mm)
25% 50% 75%100%