Asus Designo MZ27AQ Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Asus Designo MZ27AQ (28 sidor) i kategorin Övervaka. Guiden har ansetts hjälpsam av 10 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.8 stjärnor baserat på 6 recensioner. Har du en fråga om Asus Designo MZ27AQ eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/28

MZ27A-reeks
LCD-monitor
Handleiding
harman/kardon
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Asus |
| Kategori: | Övervaka |
| Modell: | Designo MZ27AQ |
| Bredd: | 244 mm |
| Djup: | 244 mm |
| Höjd: | 515 mm |
| Förpackningens bredd: | 703 mm |
| LED-indikatorer: | Energiljus |
| Skärm diagonal: | 27 " |
| Upplösning: | 2560 x 1440 pixlar |
| Pekskärm: | Nej |
| Ethernet LAN: | Ja |
| Maximal upplösning: | 5120 x 2880 Pixels |
| Skärmform: | Platt |
| Snabbstartsguide: | Ja |
| Antal färger: | 16,78 miljoner färger |
| Antal USB 2.0-portar: | 4 |
| Antal HDMI-portar: | 1 |
| DVI-port: | Nej |
| Antal Ethernet LAN (RJ-45)-portar: | 1 |
| Inbyggda högtalare: | Ja |
| Hörlursutgångar: | 1 |
| Certifiering: | BSMI, CB, CCC, CE, CU, ErP, FCC, J-MOSS, KCC, UL/cUL, VCCI, WEEE, WHQL, Windows 10, Windows 8.1, Windows 7, RCM, TUV Flicker-free , eStandby, TUV Low Blue Light |
| HDCP: | Ja |
| HDMI-version: | 2.1 |
| Grafikupplösningar som stöds: | 640 x 480 (VGA),800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 800 (WXGA),1440 x 900 (WXGA+),1600 x 900,1680 x 1050 (WSXGA+),2560 x 1440 |
| Kontrastförhållande (dynamisk): | 100000000:1 |
| Inbyggd kamera: | Nej |
| Antal DisplayPorts: | 1 |
| Digitalt ljud, optisk utgång: | 1 |
| Vikt (med stativ): | 4300 g |
| AMD FreeSync: | Nej |
| NVIDIA G-SYNC: | Nej |
| Inbyggd subwoofer: | Ja |
| Inkluderad programvara: | Norton Internet Security (OEM)\nRealtek 8118 Gaming LAN Bandwidth Control Utility |
| Stöder Windows: | Windows 10 x64 |
| Tunn klient installerad: | Nej |
| Antal portar USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Typ A: | 4 |
| Processoruttag: | Socket AM4 |
| Processorfabrikant: | AMD |
| Maximalt internminne: | 128 GB |
| Antal portar USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Typ C: | 1 |
| Ljudutgångskanaler: | 7.1 kanalen |
| ETC: | Ja |
| Inbyggd USB-hubb: | Nej |
| Ethernet-gränssnittstyp: | Gigabit Ethernet |
| Chipset moderkort: | AMD B550 |
| Fötter färg: | Grå |
| Antal portar USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Typ A: | 1 |
| DisplayPort-version: | 1.4 |
| Typ av minnesplats: | DIMM |
| Ljudchip: | Realtek ALC1200 |
| PCI Express x16-platser: | 2 |
| S/PDIF-utgång: | Ja |
| Minneskanal: | Dubbelkanaals |
| PCI Express x1 (Gen 3.x)-platser: | 1 |
| Gränssnitt för lagringsenheter som stöds: | SATA III |
| Komponent för: | PC |
| Typer av RAID: | 0, 1,10 |
| Maximalt minne grafikadapter: | 16000 MB |
| Antal SATA III-kontakter: | 4 |
| Icke-ECC: | Ja |
| Kompatibla processorer: | AMD Ryzen 3 3rd Gen, AMD Ryzen 5 3rd Gen, AMD Ryzen 7 3rd Gen, AMD Ryzen 9 3rd Gen |
| Minnestyper som stöds: | DDR4-SDRAM |
| Max. antal SMP-processorer: | 1 |
| Wifi: | Nee |
| Typer av lagringsenheter som stöds: | HDD & SSD |
| Moderkort chipset familj: | AMD |
| Moderkorts formfaktor: | micro ATX |
| Antal minnesplatser: | 4 |
| Minnesklockhastigheter som stöds: | 2133,2400,2667,2933,3200,3333,3600,4000,4400,4600,4733 MHz |
| BIOS-typ: | UEFI AMI |
| BIOS-minnesstorlek: | 256 Mbit |
| ACPI-version: | 5.0 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version: | 2.7 |
| Anslutning för CPU-kylare: | Ja |
| Anslutningar för husfläktar: | 3 |
| ATX-strömkontakt (24-stift): | Ja |
| Frontpanelkontakt: | Ja |
| USB 2.0-anslutningar: | 2 |
| Anslutning för ljudpanel på framsidan: | Ja |
| PC hälsomonitor: | FAN, Temperature, Voltage |
| Obuffrat minne: | Ja |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) anslutningar: | 1 |
| TPM-kontakt: | Ja |
| Rensa CMOS-bygel: | Ja |
| Antal M.2 (M) platser: | 2 |
| 12V strömkontakt: | Ja |
| RGB LED anslutningsskena: | Ja |
| Seriella porthuvuden: | 1 |
| Version Desktop Management Interface (DMI): | 2.7 |
| Lutningsvinkel: | -5 - 22 ° |
| Produktens färg: | Svart, silver |
| HD-typ: | Quad HD |
| Betraktningsvinkel (horisontell): | 178 ° |
| Lutningsjustering: | Ja |
| Antal displayportar: | 2 |
| Bredd (utan stativ): | - mm |
| Höjd (utan stativ): | - mm |
| Vikt (utan stativ): | - g |
| Bredd (med stativ): | 614 mm |
| Djup (med stativ): | 225 mm |
| Höjd (med stativ): | 433 mm |
| Skärmtyp: | LED |
| Hörlursanslutning: | 3,5 mm |
| VESA-fäste: | Nej |
| Förpackningstyp: | Låda |
| Låddjup: | 150 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 6800 g |
| Uteffekt (RMS): | 12 W |
| Djup (utan stativ): | - mm |
| Paneltyp: | IPS |
| Strömförbrukning (vanlig): | 50 W |
| Temperatur vid drift: | 0 - 40 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring): | -30 - 65 ° C |
| Hållbarhetscertifiering: | ENERGY STAR |
| AC-inspänning: | 100 - 240 V |
| 3D kompatibilitet: | Nej |
| Kabel inkluderad: | AC |
| Inget flimmer: | Ja |
| Subwoofer RMS-effekt: | 5 W |
| Strömingång: | Ja |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| AC-adapter inkluderad: | Ja |
| På / av-knapp: | Ja |
| Strömförbrukning i vänteläge: | 0.5 W |
| Kontrastförhållande (medel): | 1000:1 |
| Native bildförhållande: | 16:9 |
| Produktvikt (oz): | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning: | Kensington |
| Strömförbrukning i avslaget läge: | 0.5 W |
| Förpackningarnas innehåll: | Subwoofer |
| Svarstid (medel): | 5 ms |
| Ljusstyrka (normal): | 350 cd/m² |
| Synfältsvinkel (vertikal): | 178 ° |
| Inbyggd TV mottagare: | Nej |
| Uttag för mikrofon/linje in: | Ja |
| Horisontell avsökningsfrekvens: | 30 - 90 kHz |
| Vertikal avsökningsfrekvens: | 40 - 60 hz |
| Antal talare: | 2 |
| Skärmgränssnitt (OSD): | Ja |
| Svängbara: | Nej |
| Bildpunktavstånd: | 0.233 x 0.233 mm |
| Stå ingår: | Ja |
| Bildstorlek horisontalt: | 596.7 mm |
| Bildstorlek vertikalt: | 335.6 mm |
| Höjdjustering: | Nej |
| sRGB-täckning (typisk): | 100 % |
| Svängarm: | Nej |
| Skärmytskikt: | Mätt |
| Anpassad tangentfunktion: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Asus Designo MZ27AQ ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Övervaka Asus Manualer
8 April 2025
12 Mars 2025
5 Mars 2025
27 Februari 2025
27 Februari 2025
27 Februari 2025
27 Februari 2025
27 Februari 2025
27 Februari 2025
29 Januari 2025
Övervaka Manualer
Nyaste Övervaka Manualer
9 April 2025
9 April 2025
8 April 2025
7 April 2025
5 April 2025
5 April 2025
4 April 2025
4 April 2025
2 April 2025
2 April 2025