Hanwha XND-8093RV Bruksanvisning
Hanwha övervakningskamera XND-8093RV
Läs gratis den bruksanvisning för Hanwha XND-8093RV (50 sidor) i kategorin övervakningskamera. Guiden har ansetts hjälpsam av 2 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.3 stjärnor baserat på 2 recensioner. Har du en fråga om Hanwha XND-8093RV eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/50

NETWORK CAMERA
User Manual
XNV-6083R/XNV-8083R/XNV-8093R/XNV-9083R
XND-6083RV/XND-8083RV/XND-8093RV/XND-9083RV
XNO-6083R/XNO-8083R/XNO-9083R
XNB-6003/XNB-8003/XNB-9003
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Hanwha |
| Kategori: | övervakningskamera |
| Modell: | XND-8093RV |
| Vikt: | 1600 g |
| Höjd: | 125 mm |
| Ljudformat som stöds: | AAC-LC, ADPCM, G.711 μ-law, G.726 |
| Videoformat som stöds: | H.264, H.265, M-JPEG |
| Maximal upplösning: | 3328 x 1872 pixlar |
| Diameter: | 160 mm |
| Antal kameror: | 1 |
| HTTPS-kryptering: | Ja |
| Zoomkapacitet: | Ja |
| Fokus: | Manuell |
| Strömförbrukning (max): | 20 W |
| Optisk sensorstorlek: | 1/1.8 " |
| Bildsensortyp: | CMOS |
| Optisk zoom: | 2.7 x |
| vitbalans: | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Grafikupplösningar som stöds: | 320 x 240,640 x 360,640 x 480 (VGA),720 x 480,720 x 576,800 x 448,800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 960,1600 x 1200 (UXGA),1920 x 1080 (HD 1080),2592 x 1944,2688 x 1520,3072 x 1728 |
| Modell: | IP-säkerhetskamera |
| Antal användare: | 20 användare (er) |
| Progressiv skanning: | Ja |
| Flashminne: | 512 MB |
| Rotationsvinkel: | 355 ° |
| Antal linser: | 1 |
| Strömningsmetod: | Multicast, Unicast |
| Antal sensorer: | 1 |
| Antal språk: | 17 |
| Observationsavstånd (vidvinkel): | 69.4 m |
| Observationsavstånd (tele): | 202.2 m |
| Igenkänningsavstånd (vidvinkel): | 34.7 m |
| Igenkänningsavstånd (tele): | 101.1 m |
| Identifieringsavstånd (vidvinkel): | 17.3 m |
| Identifieringsavstånd (tele): | 50.6 m |
| Highlight Compensation (HLC): | Ja |
| Larmingångskanaler: | 1 |
| Larmutgångskanaler: | 1 |
| Lutningsvinkel: | -45 - 85 ° |
| Typ av minneskort: | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Produktens färg: | Vit |
| Inbyggd kortläsare: | Ja |
| Slutartid: | 1/12000 s |
| LED typ: | IR |
| Formfaktor: | Kupol-formad |
| Kompositvideo ut: | 1 |
| mörkerseende avstånd: | 70 m |
| Strömförbrukning (Power over Ethernet (PoE)): | 22.5 W |
| Typ av ethernet-gränssnitt: | Snabb Ethernet |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar: | 1 |
| Strömförbrukning (vanlig): | 15.6 W |
| Temperatur vid drift: | -25 - 50 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring): | -50 - 60 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet: | 0 - 95 % |
| Fuktighet (förvaring): | 0 - 95 % |
| Internationellt skydd (IP) kod: | IP52 |
| Språkstöd: | CHI (SIMPL), CZE, DEU, DUT, ENG, ESP, FRE, GRE, HUN, ITA, JPN, KOR, POL, POR, RUS, SWE, TUR |
| Video rörelsedetektor: | Ja |
| Kryptering/säkerhet: | 802.1x RADIUS, EAP-LEAP, EAP-TLS, HTTPS |
| Material, hölje: | Gjuten aluminium |
| Kamerapanoreringskontroll: | Ja |
| Placeringar som kan användas: | Inomhus & utomhus |
| Anslutningsteknologi: | Kabel |
| Dag / nattläge: | Ja |
| Monteringssätt: | Tak |
| Minimibelysning: | 0.06 lx |
| Kameraslutningstyp: | Elektronisk |
| Brännviddsintervall: | 10.9 - 29 mm |
| Största bländarnummer: | 1.73 |
| Mörkerseende: | Ja |
| Totalt megapixel: | 6 MP |
| Komprimeringsformat: | H.264, H.265, M-JPEG |
| Bildfrekvens: | 30 fps |
| Strömmande video: | Ja |
| Ljuddämpning: | Ja |
| Vänd och spegla: | Ja |
| Integritetsskydd: | Ja |
| Styrning av bit-hastighet: | Constant Bit Rate (CBR), Variable Bit Rate (VBR) |
| Bakgrundsbelysningskompensation (BLC): | Ja |
| Nätverksansluten (Ethernet): | Ja |
| Stöd för nätverksprotokoll: | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, UPnP, Bonjour, LLDP, SRTP (TCP, UDP Unicast) |
| Filtrering för IP-adress: | Ja |
| Spegel: | Ja |
| Strömkälla av typen: | DC, PoE |
| DC-utgång volt: | 12 |
| USB-port: | Ja |
| Kommunikationsstandarder: | IEEE 802.3af |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS): | Ja |
| PTZ-styrning: | Ja |
| Lutningskontroll för kamera: | Ja |
| Högsta minneskortskapacitet: | 512 GB |
| Bildstabiliserare: | Ja |
| Minsta bländarnummer: | 1.7 |
| Larm ingång / utgång: | Ja |
| Objektivets betraktningsvinkel, horisontell: | 42 ° |
| Aktivt manipulering larm: | Ja |
| Panoreringsvinkel: | 0 - 360 ° |
| Närmsta fokusavstånd: | 0.5 m |
| Objektivets betraktningsvinkel, vertikal: | 22.8 ° |
| Typ av larmmeddelande: | E-post |
| IK klass: | IK10 |
| Förinställda bevakningspunkter: | Ja |
| Fog bevis: | Ja |
| Funktion för personräkning: | Ja |
| Objektivets betraktningsvinkel, diagonal: | 48.7 ° |
| Detekteringsavstånd (bred): | 173.4 m |
| Detekteringsavstånd (tele): | 505.6 m |
| Antiflimmer: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Hanwha XND-8093RV ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
övervakningskamera Hanwha Manualer
18 Februari 2026
16 Februari 2026
15 Februari 2026
14 Februari 2026
5 Februari 2026
5 Februari 2026
3 Februari 2026
3 Februari 2026
3 Februari 2026
1 Februari 2026
övervakningskamera Manualer
Nyaste övervakningskamera Manualer
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
30 Mars 2026
30 Mars 2026