Hanwha XNF-8010R Bruksanvisning
Hanwha övervakningskamera XNF-8010R
Läs gratis den bruksanvisning för Hanwha XNF-8010R (72 sidor) i kategorin övervakningskamera. Guiden har ansetts hjälpsam av 29 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.5 stjärnor baserat på 9 recensioner. Har du en fråga om Hanwha XNF-8010R eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/72

NETWORK CAMERA
User Manual
XNF-8010R/XNF-8010RV/XNF-8010RVM
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Hanwha |
| Kategori: | övervakningskamera |
| Modell: | XNF-8010R |
| Vikt: | 730 g |
| Höjd: | 54.8 mm |
| Färg: | Ja |
| Wi-Fi: | Nej |
| Ljudformat som stöds: | G.711, G.726, LC-AAC |
| Videolägen som stöds: | 480p, 768p, 960p |
| Maximal upplösning: | 2048 x 2048 pixlar |
| Diameter: | 146 mm |
| Antal kameror: | 1 |
| Fast brännvidd: | 1.6 mm |
| Zoomkapacitet: | Ja |
| Fokus: | Manuell |
| Strömförbrukning (max): | 11 W |
| Certifiering: | FCC, CE |
| Optisk sensorstorlek: | 1/1.8 " |
| Bildsensortyp: | CMOS |
| Digital zoom: | 8 x |
| Gränssnitt: | RJ-45 |
| Inbyggd mikrofon: | Ja |
| vitbalans: | ATW, AWC, Indoor, Manual, Mercury lamp, Outdoor, Sodium lamp |
| Grafikupplösningar som stöds: | 640 x 480 (VGA),704 x 576,800 x 600 (SVGA),960 x 960,1024 x 768 (XGA),1280 x 960,1600 x 1200 (UXGA),1920 x 480,2048 x 1536 (QXGA) |
| Modell: | IP-säkerhetskamera |
| Kabelteknik: | 10/100Base-T(X) |
| Antal användare: | 20 användare (er) |
| USB-anslutning: | Ja |
| Progressiv skanning: | Ja |
| Strömningsmetod: | Multicast, Unicast |
| Antal effektiva pixlar (H x V): | 3096 x 2094 pixlar |
| Highlight Compensation (HLC): | Ja |
| Typ av minneskort: | SD, SDHC, SDXC |
| Produktens färg: | Elfenben |
| Inbyggd kortläsare: | Ja |
| Slutartid: | 2 - 1/12000 s |
| LED typ: | IR |
| Formfaktor: | Kupol-formad |
| mörkerseende avstånd: | 15 m |
| Strömförbrukning (Power over Ethernet (PoE)): | 12 W |
| Mac-operativsystem som stöds: | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra |
| brett dynamiskt omfång (WDR): | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt: | Snabb Ethernet |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd: | Ja |
| Temperatur vid drift: | -10 - 55 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring): | -50 - 60 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet: | 0 - 90 % |
| Fuktighet (förvaring): | 0 - 90 % |
| Språkstöd: | CHI (SIMPL), CZE, DAN, DEU, ENG, ESP, FRE, GRE, HUN, ITA, JPN, KOR, POL, POR, RUS, SWE, TUR |
| Video rörelsedetektor: | Ja |
| Material, hölje: | Gjuten aluminium |
| Placeringar som kan användas: | Inomhus & utomhus |
| Anslutningsteknologi: | Kabel |
| Dag / nattläge: | Ja |
| Monteringssätt: | Tak |
| Minimibelysning: | 0 lx |
| Kameraslutningstyp: | Elektronisk |
| Största bländarnummer: | 1.6 |
| Mörkerseende: | Ja |
| Totalt megapixel: | 6 MP |
| Komprimeringsformat: | H.264, H.265, M-JPEG |
| Bildfrekvens: | 30 fps |
| Strömmande video: | Ja |
| Ljuddämpning: | Ja |
| Vänd och spegla: | Ja |
| Integritetsskydd: | Ja |
| Bakgrundsbelysningskompensation (BLC): | Ja |
| Nätverksansluten (Ethernet): | Ja |
| Stöd för nätverksprotokoll: | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP (UDP), RTP (TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, PPPoE, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3 (MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour, SIP |
| Strömkälla av typen: | DC, PoE |
| DC-utgång volt: | 12 |
| Bluetooth: | Nej |
| Kommunikationsstandarder: | IEEE 802.3af |
| Mac-kompatibel: | Ja |
| Högsta minneskortskapacitet: | 512 GB |
| Uttag för mikrofon/linje in: | Ja |
| Bildstabiliserare: | Ja |
| Larm ingång / utgång: | Ja |
| Objektivets betraktningsvinkel, horisontell: | 192 ° |
| Signal/brusförhållande (SNR): | 50 dB |
| Linsmonteringsgränssnitt: | Skivmonterad |
| Objektivets betraktningsvinkel, vertikal: | 192 ° |
| Audio ingångskanaler: | 1 kanaler |
| Typ av larmmeddelande: | E-post |
| Fog bevis: | Ja |
| Objektivets betraktningsvinkel, diagonal: | 192 ° |
| 3D NR (3D-brusreducering): | Ja |
| Antiflimmer: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Hanwha XNF-8010R ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
övervakningskamera Hanwha Manualer
18 Februari 2026
16 Februari 2026
15 Februari 2026
14 Februari 2026
5 Februari 2026
5 Februari 2026
3 Februari 2026
3 Februari 2026
3 Februari 2026
1 Februari 2026
övervakningskamera Manualer
Nyaste övervakningskamera Manualer
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
30 Mars 2026
30 Mars 2026