Hanwha XNP-6550RH Bruksanvisning
Hanwha övervakningskamera XNP-6550RH
Läs gratis den bruksanvisning för Hanwha XNP-6550RH (39 sidor) i kategorin övervakningskamera. Guiden har ansetts hjälpsam av 6 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.5 stjärnor baserat på 5 recensioner. Har du en fråga om Hanwha XNP-6550RH eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/39

NETWORK CAMERA
User Manual
XNP-6550RH
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Hanwha |
| Kategori: | övervakningskamera |
| Modell: | XNP-6550RH |
| Vikt: | 7100 g |
| Bredd: | 236.9 mm |
| Djup: | 236.9 mm |
| Höjd: | 407.7 mm |
| Ljudformat som stöds: | AAC-LC, ADPCM, G.711, G.726 |
| Videoformat som stöds: | AVC, H.264, H.265, M-JPEG, MPEG4 |
| Maximal upplösning: | 1920 x 1080 pixlar |
| Diameter: | 236.9 mm |
| Antal kameror: | 1 |
| Ljudsystem: | 2-vägs |
| Zoomkapacitet: | Ja |
| Strömförbrukning (max): | 90 W |
| Optisk sensorstorlek: | 1/2.8 " |
| Bildsensortyp: | CMOS |
| Digital zoom: | 32 x |
| Optisk zoom: | 55 x |
| vitbalans: | ATW, AWC, Indoor, Manual, Mercury lamp, Outdoor, Sodium lamp |
| Grafikupplösningar som stöds: | 320 x 240,640 x 360,640 x 480 (VGA),720 x 480,720 x 576,800 x 448,800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 960,1920 x 1080 (HD 1080) |
| Modell: | IP-säkerhetskamera |
| webbläsare: | Ja |
| Antal användare: | 20 användare (er) |
| Ljuddetektering: | Ja |
| Progressiv skanning: | Ja |
| Samplingshastighet: | 16 kHz |
| Antal linser: | 1 |
| Strömningsmetod: | Multicast, Unicast |
| Antal sensorer: | 1 |
| Antal effektiva pixlar (H x V): | 1945 x 1097 pixlar |
| Highlight Compensation (HLC): | Ja |
| RS-485-portar: | 1 |
| Brusreduceringsteknik: | Reducering av 3D-ljud |
| Automatisk spårning: | Ja |
| PTZ-protokoll: | PELCO-D |
| Lutningsvinkel: | -5 - 90 ° |
| Typ av minneskort: | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Produktens färg: | Black, Ivory |
| Slutartid: | 2 - 1/12000 s |
| LED typ: | IR |
| Skyddsfunktioner: | Vandalsäker |
| Formfaktor: | Kupol-formad |
| Kompositvideo ut: | 1 |
| mörkerseende avstånd: | 500 m |
| Strömförbrukning (Power over Ethernet (PoE)): | 60 W |
| Windows-operativsystem som stöds: | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Mac-operativsystem som stöds: | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra |
| brett dynamiskt omfång (WDR): | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt: | Snabb Ethernet |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar: | 1 |
| Temperatur vid drift: | -50 - 55 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring): | -50 - 60 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet: | 0 - 90 % |
| Fuktighet (förvaring): | 0 - 90 % |
| AC-inspänning: | 24 V |
| Internationellt skydd (IP) kod: | IP66 |
| Video rörelsedetektor: | Ja |
| Kryptering/säkerhet: | 802.1x RADIUS, EAP-TLS |
| Material, hölje: | Aluminium, Plastic |
| Kamerapanoreringskontroll: | Ja |
| Placeringar som kan användas: | Inomhus & utomhus |
| Anslutningsteknologi: | Kabel |
| Dag / nattläge: | Ja |
| Monteringssätt: | Tak |
| Minimibelysning: | 0.002 lx |
| Kameraslutningstyp: | Elektronisk |
| Brännviddsintervall: | 4.75 - 261.4 mm |
| Största bländarnummer: | 6.5 |
| Mörkerseende: | Ja |
| Totalt megapixel: | 2.16 MP |
| Komprimeringsformat: | AVC, H.264, H.265, M-JPEG, MPEG4 |
| Bildfrekvens: | 60 fps |
| Strömmande video: | Ja |
| Ljuddämpning: | Ja |
| Vänd och spegla: | Ja |
| Integritetsskydd: | Ja |
| Styrning av bit-hastighet: | Constant Bit Rate (CBR), Variable Bit Rate (VBR) |
| Bakgrundsbelysningskompensation (BLC): | Ja |
| Nätverksansluten (Ethernet): | Ja |
| Stöd för nätverksprotokoll: | TCP/IP, UDP/IP, RTP (UDP), RTP (TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, PPPoE, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/ v2c/v3 (MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour |
| Filtrering för IP-adress: | Ja |
| Systemfunktioner för intelligent videoövervakning (IVS): | Crossing line, Face detection, Missing object |
| Strömkälla av typen: | AC, PoE |
| Webbaserad adminstraion: | Ja |
| Panoreringshastighet: | 250 °/sek |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS): | Ja |
| PTZ-styrning: | Ja |
| Lutningskontroll för kamera: | Ja |
| Högsta minneskortskapacitet: | 512 GB |
| Automatisk fokus: | Ja |
| Uttag för mikrofon/linje in: | Ja |
| Bildstabiliserare: | Ja |
| Minsta bländarnummer: | 1.6 |
| Larm ingång / utgång: | Ja |
| Fjärruppspelning: | Ja |
| Infrarött (IR) gränsfilter: | Ja |
| Objektivets betraktningsvinkel, horisontell: | 58.6 ° |
| Signal/brusförhållande (SNR): | 50 dB |
| Aktivt manipulering larm: | Ja |
| Panoreringsvinkel: | 0 - 360 ° |
| Närmsta fokusavstånd: | 5 m |
| Objektivets betraktningsvinkel, vertikal: | 34.8 ° |
| Lutningshastighet: | 250 °/sek |
| Typ av larmmeddelande: | E-post |
| IK klass: | IK10 |
| PTZ-lägen: | Förinställd sekvens |
| Infoga text i bilden: | Ja |
| Fog bevis: | Ja |
| Hastighet för förinställd panorering: | 400 °/sek |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Hanwha XNP-6550RH ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
övervakningskamera Hanwha Manualer
18 Februari 2026
16 Februari 2026
15 Februari 2026
14 Februari 2026
5 Februari 2026
5 Februari 2026
3 Februari 2026
3 Februari 2026
3 Februari 2026
1 Februari 2026
övervakningskamera Manualer
Nyaste övervakningskamera Manualer
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
30 Mars 2026
30 Mars 2026