Hanwha XNV-6081V Bruksanvisning
Hanwha övervakningskamera XNV-6081V
Läs gratis den bruksanvisning för Hanwha XNV-6081V (65 sidor) i kategorin övervakningskamera. Guiden har ansetts hjälpsam av 31 personer och har ett genomsnittsbetyg på 5.0 stjärnor baserat på 9 recensioner. Har du en fråga om Hanwha XNV-6081V eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/65

NETWORK CAMERA
User Manual
XNV-6081/XNV-6081R/XNV-8081R
XND-6081V/XND-6081RV/XND-8081RV
XND-6081F/XND-6081RF/XND-8081RF
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Hanwha |
| Kategori: | övervakningskamera |
| Modell: | XNV-6081V |
| Vikt: | 1450 g |
| Bredd: | 160 mm |
| Djup: | 160 mm |
| Höjd: | 125 mm |
| Ljudformat som stöds: | ADPCM, G.711, G.726, LC-AAC |
| Videoformat som stöds: | H.264, H.265, M-JPEG |
| Maximal upplösning: | 1920 x 1080 pixlar |
| Antal kameror: | 1 |
| Zoomkapacitet: | Ja |
| Strömförbrukning (max): | 5.4 W |
| Optisk sensorstorlek: | 1/2.8 " |
| Bildsensortyp: | CMOS |
| vitbalans: | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Grafikupplösningar som stöds: | 320 x 240,640 x 360,640 x 480 (VGA),720 x 480,720 x 576,800 x 448,800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 960 |
| Modell: | IP-säkerhetskamera |
| Antal användare: | 20 användare (er) |
| Ljuddetektering: | Ja |
| ROM-kapacitet: | 1024 MB |
| Flashminne: | 256 MB |
| Samplingshastighet: | 16 kHz |
| Rotationsvinkel: | 355 ° |
| Antal linser: | 1 |
| Strömningsmetod: | Multicast, Unicast |
| Antal sensorer: | 1 |
| Antal effektiva pixlar (H x V): | 1945 x 1097 pixlar |
| Highlight Compensation (HLC): | Ja |
| Lutningsvinkel: | -45 - 85 ° |
| Typ av minneskort: | SD, SDHC, SDXC |
| Produktens färg: | Black, Ivory |
| Inbyggd kortläsare: | Ja |
| Slutartid: | 2 - 1/12000 s |
| Formfaktor: | Kupol-formad |
| Strömförbrukning (Power over Ethernet (PoE)): | 7 W |
| brett dynamiskt omfång (WDR): | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt: | Snabb Ethernet |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar: | 1 |
| Strömförbrukning (vanlig): | 3.1 W |
| Temperatur vid drift: | -25 - 60 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring): | -50 - 60 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet: | 0 - 90 % |
| Fuktighet (förvaring): | 0 - 90 % |
| Internationellt skydd (IP) kod: | IP52 |
| Video rörelsedetektor: | Ja |
| Material, hölje: | Gjuten aluminium |
| Kamerapanoreringskontroll: | Ja |
| Placeringar som kan användas: | Inomhus & utomhus |
| Anslutningsteknologi: | Kabel |
| Dag / nattläge: | Ja |
| Monteringssätt: | Tak |
| Minimibelysning: | 0.0015 lx |
| Kameraslutningstyp: | Elektronisk |
| Brännviddsintervall: | 2.3 - 12 mm |
| Största bländarnummer: | 3.6 |
| Totalt megapixel: | 2 MP |
| Bildfrekvens: | 60 fps |
| Strömmande video: | Ja |
| Ljuddämpning: | Ja |
| Vänd och spegla: | Ja |
| Integritetsskydd: | Ja |
| Styrning av bit-hastighet: | Constant Bit Rate (CBR), Variable Bit Rate (VBR) |
| Bakgrundsbelysningskompensation (BLC): | Ja |
| Nätverksansluten (Ethernet): | Ja |
| Stöd för nätverksprotokoll: | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour, LLDP, SRTP |
| Filtrering för IP-adress: | Ja |
| Systemfunktioner för intelligent videoövervakning (IVS): | Defocus, Face detection, Missing object, People counting, Tripwire |
| Strömkälla av typen: | DC, PoE |
| USB-port: | Ja |
| Kommunikationsstandarder: | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS): | Ja |
| Lutningskontroll för kamera: | Ja |
| Högsta minneskortskapacitet: | 512 GB |
| Bildstabiliserare: | Ja |
| Minsta bländarnummer: | 1.4 |
| Larm ingång / utgång: | Ja |
| Fjärruppspelning: | Ja |
| Infrarött (IR) gränsfilter: | Ja |
| Objektivets betraktningsvinkel, horisontell: | 142.1 ° |
| Panoreringsvinkel: | 0 - 360 ° |
| Närmsta fokusavstånd: | 0.5 m |
| Objektivets betraktningsvinkel, vertikal: | 32 ° |
| Typ av larmmeddelande: | E-post |
| IK klass: | IK10 |
| Fog bevis: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Hanwha XNV-6081V ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
övervakningskamera Hanwha Manualer
18 Februari 2026
16 Februari 2026
15 Februari 2026
14 Februari 2026
5 Februari 2026
5 Februari 2026
3 Februari 2026
3 Februari 2026
3 Februari 2026
1 Februari 2026
övervakningskamera Manualer
Nyaste övervakningskamera Manualer
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
30 Mars 2026
30 Mars 2026