Hotpoint ELTF 8B019 EU Bruksanvisning
Hotpoint Diskmaskin ELTF 8B019 EU
Läs gratis den bruksanvisning för Hotpoint ELTF 8B019 EU (44 sidor) i kategorin Diskmaskin. Guiden har ansetts hjälpsam av 10 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.1 stjärnor baserat på 4 recensioner. Har du en fråga om Hotpoint ELTF 8B019 EU eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/44

ELTF 8B019
IT
Italiano
Istruzioni per l’uso
LAVASTOVIGLIE -Sommario
Istruzioni per l’uso, 1
Precauzioni e Consigli, 2-3
Assistenza, 6
Scheda prodotto, 7
Installazione, 9-10
Descrizione dell’apparecchio, 11
Sale Rigenerante e Brillantante, 12
Caricare i cesti, 13-14
Detersivo e uso della lavastoviglie, 15
Programmi, 16
Programmi Speciali ed Opzioni, 17
Manutenzione e cura, 18
Anomalie e rimedi, 19
EN
English
Operating instructions
DISHWASHER -Contents
Operating instructions, 1
Precautions and advice, 3-4
Assistance, 6
Product Data, 7
Installation, 21-22
Description of the appliance, 23
Refined salt and rinse aid, 24
Loading the racks, 25-26
Detergent and dishwasher use, 27
Wash cycles, 28
Special wash cycles and options, 29
Care and maintenance, 30
Troubleshooting, 31
PL
Polski
Instrukcja obsługi
ZMYWARKA -Spis treści
Instrukcja obsługi, 1
Zalecenia i środki ostrożności, 4-5
Serwis Techniczny, 6
Karta produktu, 8
Instalacja, 33-34
Opis urządzenia, 35
Sól regeneracyjna i środek nabłyszczający, 36
Ładowanie koszy, 37-38
Środek myjący i obsługa zmywarki, 39
Programy, 40
Programy specjalne i opcje, 41
Konserwacja i obsługa, 42
Nieprawidłowe działanie i możliwe środki zaradcze, 43
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Hotpoint |
| Kategori: | Diskmaskin |
| Modell: | ELTF 8B019 EU |
| Typ av operation: | Buttons, Rotary |
| Färg på produkten: | Roestvrijstaal |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 35500 g |
| Bredd: | 500 mm |
| Djup: | 600 mm |
| Höjd: | 900 mm |
| Årlig energiförbrukning: | 296 kWh |
| Sladdlängd: | 1.28 m |
| Ljudnivå: | - dB |
| Energie-efficiëntieklasse: | A+ |
| Förpackningens bredd: | 650 mm |
| Energieffektivitetsklass (gammal): | A+ |
| Integrerad klocka: | Ja |
| Typ av klocka: | Elektronisch |
| Antal brännare/kokzoner: | 4 zone(s) |
| Typ av häll: | Gaskookplaat |
| Elektronisk tändning: | Ja |
| Total inomhuskapacitet (ugnar): | 101 l |
| Ugnens strömkälla: | Natuurlijk gas |
| Antal ugnar: | 2 |
| Antal gasbrännare: | 4 zone(s) |
| Kontrollposition: | Voorkant |
| Typ av rengöring: | Katalytisch |
| Energiförbrukning (konventionell): | - kWu |
| Energiförbrukning (tvungen konvektion): | - kWu |
| Ugnsstorlek: | Groot |
| Total ugnseffekt: | - W |
| Ugn med nettokapacitet: | 69 l |
| Dörrpanel ingår: | Nej |
| Självrengörande: | Ja |
| Pannstödsmaterial: | Geglazuurd |
| Säkerhetsventil: | Ja |
| Antal tvättprogram: | 8 |
| Justerbara fötter: | Ja |
| Sköljmedelsindikator: | Ja |
| Energiförbrukning per cykel: | 1.039 kWh |
| Årlig vattenförbrukning: | 3360 l |
| Ugn med bruttokapacitet: | 69 l |
| Övre korg justerbar höjd: | Ja |
| Ugnskraft: | - W |
| Typ produkt: | Vrijstaand fornuis |
| Täckplatta: | Ja |
| Ugn 2 bruttokapacitet: | 32 l |
| Invändigt material: | Rostfritt stål |
| Kontrolltyp: | Knappar |
| Låddjup: | 675 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 37500 g |
| Djup med öppen dörr: | 1165 mm |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Tvättklass: | A |
| Apparatens placering: | Helt integrerad |
| Växelström Frekvens: | 50 hz |
| Redo för anpassad panel: | Ja |
| Ström: | 10 A |
| Ljudnivå Lc IEC: | 49 dB |
| Installationsfack, bredd: | 600 mm |
| Installationsfack, djup: | 570 mm |
| Installationsfack, höjd: | 820 mm |
| Dörr färg: | Ej tillämpligt |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Fördröjd start: | 12 h |
| Vattenförbrukning per omgång: | 12 l |
| Återstående tidindikering: | Ja |
| Ansluten effekt: | 1900 W |
| Strömförbrukning i avslaget läge: | 0.5 W |
| Periodlängd: | 200 min |
| Torkklass: | A |
| Antal kuvert: | 13 kuvert |
| Diskmaskinsprogram: | Eco, Intensive, Normal, Quick, Soak |
| Halv-belastning: | Ja |
| Kontrollpanelens färg: | Rostfritt stål |
| Salt-indikator: | Ja |
| Produktens storlek: | Full storlek (60 cm) |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Hotpoint ELTF 8B019 EU ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Diskmaskin Hotpoint Manualer
13 Augusti 2025
3 Augusti 2025
29 Juli 2025
29 Juli 2025
19 Juli 2025
18 Juli 2025
18 Juli 2025
18 Juli 2025
7 Juli 2025
6 Juli 2025
Diskmaskin Manualer
Nyaste Diskmaskin Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026