Hotpoint FDD 9640G UK Bruksanvisning
Hotpoint tvättmaskin FDD 9640G UK
Läs gratis den bruksanvisning för Hotpoint FDD 9640G UK (16 sidor) i kategorin tvättmaskin. Guiden har ansetts hjälpsam av 21 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.0 stjärnor baserat på 4 recensioner. Har du en fråga om Hotpoint FDD 9640G UK eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/16

GB
1
! This symbol reminds you to read this instruction
manual.
Contents
Installation, 2-3-4-5
Unpacking and levelling
Connecting the electricity and water supplies
The first wash cycle
Technical data
Care and maintenance, 6
Cutting off the water or electricity supply
Cleaning the washer-dryer
Cleaning the detergent dispenser drawer
Caring for the door and drum of your appliance
Cleaning the pump
Checking the water inlet hose
Precautions and tips, 7
General safety
Disposal
Description of the washer-dryer, 8-9
Control panel
Display
How to run a wash cycle or a drying cycle, 8
Wash cycles and functions, 9
Table of wash cycles
Wash functions
Detergents and laundry, 10
Detergent dispenser drawer
Preparing the laundry
Special wash cycles
Load balancing system
Troubleshooting, 13-14
Product Guarantee and Repair Information, 15
FDD 9640
Instructions for use
English,1
GB
WASHER-DRYER
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Hotpoint |
| Kategori: | tvättmaskin |
| Modell: | FDD 9640G UK |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 66000 g |
| Bredd: | 595 mm |
| Djup: | 540 mm |
| Höjd: | 850 mm |
| Energieffektivitetsklass (gammal): | A |
| Ljudnivå (tvätt): | 55 dB |
| Maximal centrifugeringshastighet: | 1400 RPM |
| Ljudnivå (torkning): | 61 dB |
| Antal tvättprogram: | 8 |
| Justerbara fötter: | Ja |
| Tvättprogram: | Cotton, Eco, Wool, Quick, Synthetics, White, Delicate/silk |
| Nominell kapacitet (tvätt): | 9 kg |
| Torkprogram: | Wool, Cotton, Synthetics |
| Produktens färg: | grafit |
| Skärmtyp: | LCD |
| Kontrolltyp: | Knappar |
| Årlig vattenförbrukning tvätt: | 12000 l |
| Tvättklass: | A |
| Apparatens placering: | Fristående |
| Redo för anpassad panel: | Nej |
| Gångjärnssida: | Vänster |
| Energieffektivitetsskalning: | A till G |
| Laddning: | Frontmatad |
| Strömväxlingsteknik: | Nej |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Ljudnivå (spinn): | 81 dB |
| Fördröjd start: | 24 h |
| Cykeltid (snabb-programmet): | 30 min |
| Energiförbrukning vid tvätt: | 1.17 kWh |
| Återstående tidindikering: | Ja |
| Barnsäkert: | Ja |
| Årlig energiförbrukning tvätt: | 234 kWh |
| Funktion för att lägga till klädesplagg (paus): | Ja |
| Indikator för LED-programstadie: | Ja |
| Vattenförbrukning tvätt & torkning per cykel: | 100 l |
| Energiförbrukning vid disk och torkning: | 6.12 kWh |
| Vattenförbrukning per tvätt: | 60 l |
| Tork-kapacitet: | 6 kg |
| Cykeltid tvätt & torkning: | 615 min |
| Årlig energiförbrukning tvätt & torkning: | 1224 kWh |
| Årlig vattenförbrukning tvätt & torkning: | 20000 l |
| Wi-Fi-styrning: | Nej |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Hotpoint FDD 9640G UK ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
tvättmaskin Hotpoint Manualer
1 April 2026
25 Mars 2026
21 Mars 2026
31 Januari 2026
30 Januari 2026
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
9 Oktober 2025
18 Augusti 2025
18 Augusti 2025
tvättmaskin Manualer
Nyaste tvättmaskin Manualer
3 April 2026
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026