Hotpoint FDG 8620 IT Bruksanvisning
Hotpoint tvättmaskin FDG 8620 IT
Läs gratis den bruksanvisning för Hotpoint FDG 8620 IT (24 sidor) i kategorin tvättmaskin. Guiden har ansetts hjälpsam av 14 personer och har ett genomsnittsbetyg på 5.0 stjärnor baserat på 7 recensioner. Har du en fråga om Hotpoint FDG 8620 IT eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/24

1
IT
Italiano,1
! Questo simbolo ti ricorda di leggere questo
libretto istruzioni.
Sommario
Installazione, 2-3
Disimballo e livellamento
Collegamenti idraulici ed elettrici
Primo ciclo di lavaggio
Dati tecnici
Manutenzione e cura, 4
Escludere acqua e corrente elettrica
Pulire la lavasciuga
Pulire il cassetto dei detersivi
Curare oblò e cestello
Pulire la pompa
Controllare il tubo di alimentazione dell’acqua
Precauzioni e consigli, 5
Sicurezza generale
Smaltimento
Apertura manuale della porta oblò
Descrizione della lavasciuga, 6-7
Pannello di controllo
Display
Come effettuare un ciclo di lavaggio e/o di
asciugatura, 8
Programmi e opzioni, 9
Tabella dei programmi
Opzioni di lavaggio
Detersivi e biancheria, 10
Cassetto dei detersivi
Preparare la biancheria
Programmi particolari
Sistema bilanciamento del carico
Anomalie e rimedi, 11
Assistenza, 12
Assistenza Attiva 7 giorni su 7
IT
FDG 8620
GB
English,13
Istruzioni per l’uso
LAVASCIUGA
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Hotpoint |
| Kategori: | tvättmaskin |
| Modell: | FDG 8620 IT |
| Färg på produkten: | Black, Orange, White |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 160 g |
| Bredd: | 72 mm |
| Djup: | 605 mm |
| Höjd: | 65 mm |
| Sladdlängd: | 1.7 m |
| Antal torkprogram: | 3 |
| Förpackningens bredd: | 645 mm |
| Energieffektivitetsklass (gammal): | A |
| Ljudnivå (tvätt): | 51 dB |
| Maximal centrifugeringshastighet: | 1200 RPM |
| Batterikapacitet: | 360 mAh |
| Rekommenderad ålder (min): | 8 jaar |
| Ljudnivå (torkning): | 58 dB |
| Antal tvättprogram: | 16 |
| AquaStop-funktion: | Ja |
| Tvättprogram: | Hand/wool, Quick |
| Batteri/Batterispänning: | 7.4 V |
| Längd: | 276 mm |
| Konstruktionstyp: | Gebruiksklaar |
| Nominell kapacitet (tvätt): | 8 kg |
| Batterier-ingår: | Ja |
| Typ produkt: | Boot |
| Batteriteknik: | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Torkprogram: | Auto, Delicate/silk |
| Ej för barn 0-3 år: | Ja |
| Vattenkapacitet: | Kall |
| Invändigt material: | Plast |
| Produktens färg: | Vit |
| Kontrolltyp: | Buttons, Rotary |
| Låddjup: | 655 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 75000 g |
| Årlig vattenförbrukning tvätt: | 14600 l |
| AC-inspänning: | 220-240 V |
| Tvättklass: | A |
| Apparatens placering: | Fristående |
| Gångjärnssida: | Vänster |
| Laddning: | Frontmatad |
| Tittfönster: | Ja |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Centrifugering klass: | B, A |
| Ljudnivå (spinn): | 80 dB |
| Justerbar centrifugeringshastighet: | Ja |
| Energiförbrukning vid tvätt: | 1.04 kWh |
| Återstående tidindikering: | Ja |
| Ansluten effekt: | 1850 W |
| Restfukt: | 44 % |
| Årlig energiförbrukning tvätt: | 208 kWh |
| Vattenförbrukning tvätt & torkning per cykel: | 105 l |
| Energiförbrukning vid disk och torkning: | 5.44 kWh |
| Vattenförbrukning per tvätt: | 73 l |
| Tork-kapacitet: | 6 kg |
| Extrasköljning: | Ja |
| Cykeltid tvätt & torkning: | 45 min |
| Skrynkelreducering: | Ja |
| Årlig energiförbrukning tvätt & torkning: | 1088 kWh |
| Årlig vattenförbrukning tvätt & torkning: | 21000 l |
| Non-stop tvätt & torrt: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Hotpoint FDG 8620 IT ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
tvättmaskin Hotpoint Manualer
1 April 2026
25 Mars 2026
21 Mars 2026
31 Januari 2026
30 Januari 2026
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
9 Oktober 2025
18 Augusti 2025
18 Augusti 2025
tvättmaskin Manualer
Nyaste tvättmaskin Manualer
3 April 2026
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026