Hotpoint FDG 8640K FR Bruksanvisning
Hotpoint tvättmaskin FDG 8640K FR
Läs gratis den bruksanvisning för Hotpoint FDG 8640K FR (24 sidor) i kategorin tvättmaskin. Guiden har ansetts hjälpsam av 15 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.2 stjärnor baserat på 7 recensioner. Har du en fråga om Hotpoint FDG 8640K FR eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/24

FR
1
LAVANTE SÉCHANTE
! Ce symbole vous rappelle de lire ce mode
d’emploi.
Sommaire
Installation, 2-3
Déballage et mise à niveau
Raccordements eau et électricité
Premier cycle de lavage
Caractéristiques techniques
Entretien et soin, 4
Coupure de l’arrivée d’eau et du courant
Nettoyage du lavante-séchante
Nettoyage du tiroir à produits lessiviels
Entretien du hublot et du tambour
Nettoyage de la pompe
Contrôle du tuyau d’arrivée de l’eau
Précautions et conseils, 5
Sécurité générale
Mise au rebut
Ouverture manuelle du hublot
Description du lavante-séchante, 6-7
Bandeau de commandes
Écran
Comment effectuer un cycle de lavage ou
un séchage, 8
Programmes et options, 9
Tableau des programmes
Options de lavage
Produits lessiviels et linge, 10
Tiroir à produits lessiviels
Triage du linge
Programmes spéciaux
Système d’équilibrage de la charge
Anomalies et remèdes, 11
Assistance, 12
FDG 8640
Mode d’emploi
Français,1
FR
GB
English,13
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Hotpoint |
| Kategori: | tvättmaskin |
| Modell: | FDG 8640K FR |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 73000 g |
| Bredd: | 595 mm |
| Djup: | 605 mm |
| Höjd: | 850 mm |
| Antal torkprogram: | 3 |
| Förpackningens bredd: | 640 mm |
| Energieffektivitetsklass (gammal): | A |
| Ljudnivå (tvätt): | 51 dB |
| Maximal centrifugeringshastighet: | 1400 RPM |
| Ljudnivå (torkning): | 60 dB |
| Antal tvättprogram: | 16 |
| Tvättprogram: | Cotton, Delicate/silk |
| Nominell kapacitet (tvätt): | 8 kg |
| Torkprogram: | Delicate/silk, Cotton, Synthetics |
| Produktens färg: | Svart |
| Låddjup: | 650 mm |
| Tvättklass: | A |
| Apparatens placering: | Fristående |
| Gångjärnssida: | Vänster |
| Laddning: | Frontmatad |
| Drum volym: | 62 l |
| Centrifugering klass: | B |
| Ljudnivå (spinn): | 81 dB |
| Justerbar centrifugeringshastighet: | Ja |
| Energiförbrukning vid tvätt: | 1.04 kWh |
| Barnsäkert: | Ja |
| Restfukt: | 44 % |
| Vattenförbrukning tvätt & torkning per cykel: | - l |
| Energiförbrukning vid disk och torkning: | - kWh |
| Vattenförbrukning per tvätt: | - l |
| Tork-kapacitet: | 6 kg |
| Cykeltid tvätt & torkning: | 524 min |
| Årlig vattenförbrukning tvätt & torkning: | 14600 l |
| Cykeltidstvätt: | 199 min |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Hotpoint FDG 8640K FR ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
tvättmaskin Hotpoint Manualer
1 April 2026
25 Mars 2026
21 Mars 2026
31 Januari 2026
30 Januari 2026
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
9 Oktober 2025
18 Augusti 2025
18 Augusti 2025
tvättmaskin Manualer
Nyaste tvättmaskin Manualer
3 April 2026
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026