Hotpoint LFF 8S112 EU Bruksanvisning
Hotpoint Diskmaskin LFF 8S112 EU
Läs gratis den bruksanvisning för Hotpoint LFF 8S112 EU (80 sidor) i kategorin Diskmaskin. Guiden har ansetts hjälpsam av 17 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.8 stjärnor baserat på 8 recensioner. Har du en fråga om Hotpoint LFF 8S112 EU eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/80

LFF 8S112
EN
English
Operating instructions
DISHWASHER -Contents
Operating instructions,1
Precautions and advice, 3-4
Product Data, 10
Assistance, 13
Installation, 25-26
Description of the appliance, 27
Refined salt and rinse aid, 28
Loading the racks, 29-30
Detergent and dishwasher use, 31
Wash cycles, 32
Special wash cycles and options, 33
Care and maintenance, 34
Troubleshooting, 35
FR
Français
Mode d’emploi
LAVE-VAISSELLE -Sommaire
Mode d’emploi, 1
Précautions et conseils, 4-5
Fiche produit, 11
Assistance, 13
Installation, 36-37
Description de l’appareil, 38
Sel régénérant et Produit de rinçage, 39
Charger les paniers, 40-41
Produit de lavage et utilisation du lave-vaisselle,42
Programmes, 43
IT
Italiano
Istruzioni per l’uso
LAVASTOVIGLIE -Sommario
Istruzioni per l’uso, 1
Precauzioni e Consigli, 2-3
Scheda prodotto, 10
Assistenza, 13
Installazione, 14-15
Descrizione dell’apparecchio,16
Sale Rigenerante e Brillantante, 17
Caricare i cesti, 18-19
Detersivo e uso della lavastoviglie, 20
Programmi, 21
Programmi Speciali ed Opzioni, 22
Manutenzione e cura, 23
Anomalie e rimedi, 24
Programmes spéciaux et Options, 44
Entretien et soin, 45
Anomalies et remèdes, 46
DE
Deutsch
Gebrauchsanleitung
GESCHIRRSPÜLER –Inhaltsverzeichnis
Gebrauchsanleitung, 1
Vorsichtsmaßnahmen und Hinweise, 5-6-7
Produktdatenblatt, 11
Kundendienst, 13
Installation, 47-48
Beschreibung des Gerätes
, 49
Regeneriersalz und Klarspüler
, 50
Beladen der Körbe, 51 - 52
Spülmittel und Verwendung des Geschirrspülers, 53
Programme, 54
Sonderprogramme und Optionen, 55
Reinigung
und Pflege, 56
Störungen und Abhilfe, 57
NL
Nederlands
Gebruiksaanwijzing
AFWASAUTOMAAT -Inhoud
Gebruiksaanwijzingen, 1
Voorzorgsmaatregelen en advies, 7-8
Productkaart, 12
Service, 13
Installatie, 58-59
Beschrijving van het apparaat, 60
Onthardingszout en glansmiddel, 61
Het laden van de rekken, 62 - 63
Vaatwasmiddel
en gebruik van de afwasautomaat, 64
Programma’s, 65
Speciale programma's en opties, 66
Onderhoud en verzorging, 67
Storingen en oplossingen, 68
ES
Español
Manual de instrucciones
LAVAVAJILLAS -Índice
Instrucciones de uso, 1
Precauciones y consejos, 8-9
Ficha producto, 12
Asistencia, 13
Instalación, 69-70
Descripción del aparato, 71
Sal regeneradora y abrillantador, 72
Cargar los cestos, 73-74
Detergente y uso del lavavajillas, 75
Programas, 76
Programas especiales y opciones, 77
Mantenimiento y cuidados, 78
Anomalías y soluciones, 79
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Hotpoint |
| Kategori: | Diskmaskin |
| Modell: | LFF 8S112 EU |
| Färg på produkten: | Zwart, zilver |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 285 g |
| Bredd: | 23 mm |
| Djup: | 83 mm |
| Höjd: | 178 mm |
| Årlig energiförbrukning: | 302 kWh |
| Plugg typ: | Type M |
| Förpackningens vikt: | 1000 g |
| Förpackningens bredd: | 164 mm |
| Djuppackning: | 227 mm |
| Förpackningshöjd: | 76 mm |
| Energieffektivitetsklass (gammal): | A++ |
| Husmaterial: | Aluminium, Plastic |
| LED-indikatorer: | Stroom |
| Nuvarande: | 0.8 A |
| Typ av anslutningskontakt: | 3,5 mm |
| Antal tvättprogram: | 8 |
| Anslutningsteknik: | Bedraad |
| Ethernet LAN: | Ja |
| Medföljande kablar: | USB |
| Integrerad minneskortläsare: | Nee |
| Snabbstartsguide: | Ja |
| Inkluderar AC-adapter: | Ja |
| Energiförbrukning per cykel: | 1 kWh |
| Årlig vattenförbrukning: | 3080 l |
| Antal Ethernet LAN (RJ-45)-portar: | 1 |
| Hörlursutgångar: | 1 |
| Certifiering: | CE, FCC |
| Övre korg justerbar höjd: | Ja |
| Upplösning (maximal analog): | 2048 x 1152 Pixels |
| Anslutning för nätadapter: | Ja |
| Upplösning (maximal digital): | 2048 x 1152 Pixels |
| DVI-D-portar: | 1 |
| Hållbarhetscertifikat: | RoHS |
| Ethernet LAN, dataöverföringshastigheter: | 10,100,1000 Mbit/s |
| Nätverksstandard: | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Varumärkeskompatibilitet: | Alle merken |
| Förvaringstemperatur: | -20 - 60 °C |
| Antal portar USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Typ A: | 5 |
| Kombinerad hörlurs/mikrofonport: | Ja |
| Stöder Mac-operativsystem: | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Utström: | 4 A |
| Spännande: | 5 V |
| DVI-I-portar: | 1 |
| Värdgränssnitt: | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B |
| Stativ ingår: | Ja |
| Auto MDI/MDI-X: | Ja |
| Medföljande drivrutiner: | Ja |
| Full duplex: | Ja |
| Chipset: | DisplayLink - DL-3900, Genesys Logic - GL3520 |
| Överföringshastighet: | 5 Gbit/s |
| AC-ingångsspänning: | 100-240 V |
| Strömförbrukning (typiskt): | 20 W |
| Drifttemperatur (TT): | 0 - 50 °C |
| Relativ luftfuktighet i drift (VV): | 5 - 85 procent |
| Kompatibla typer av uttag: | JP, EU, UK, US |
| UASP-stöd: | Ja |
| Vattenkapacitet: | Kall |
| Skärmtyp: | LED |
| Kontrolltyp: | Knappar |
| Apparatens placering: | Fristående |
| Ljudnivå Lc IEC: | 42 dB |
| Dörr färg: | Vit |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Vattenförbrukning per omgång: | 11 l |
| Periodlängd: | 195 min |
| Torkklass: | A |
| Antal kuvert: | 15 kuvert |
| Diskmaskinsprogram: | Blötlägg |
| Halv-belastning: | Ja |
| Kontrollpanelens färg: | Vit |
| Produktens storlek: | Full storlek (60 cm) |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Hotpoint LFF 8S112 EU ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Diskmaskin Hotpoint Manualer
13 Augusti 2025
3 Augusti 2025
29 Juli 2025
29 Juli 2025
19 Juli 2025
18 Juli 2025
18 Juli 2025
18 Juli 2025
7 Juli 2025
6 Juli 2025
Diskmaskin Manualer
Nyaste Diskmaskin Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026