HP Pavilion dv7-1005eg Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för HP Pavilion dv7-1005eg (164 sidor) i kategorin Laptop. Guiden har ansetts hjälpsam av 15 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.3 stjärnor baserat på 3 recensioner. Har du en fråga om HP Pavilion dv7-1005eg eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/164

HP Pavilion dv7 Entertainment PC
Maintenance and Service Guide
Produktspecifikationer
| Varumärke: | HP |
| Kategori: | Laptop |
| Modell: | Pavilion dv7-1005eg |
| Produkttyp: | Bärbar dator |
| Enhetsplacering: | Vrijstaand |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 12000 g |
| Bredd: | 250 mm |
| Djup: | 500 mm |
| Höjd: | 650 mm |
| Nettoskatt: | 65 W |
| Dörrfärg: | Zilver |
| Ljudnivå: | 28 dB |
| Årlig-energiförbrukning: | 219 kWu |
| Förpackningens bredd: | 480 mm |
| Belysning inuti: | Ja |
| Total nettokapacitet: | 35 l |
| Hyllmaterial: | Metaal |
| Energianvändning per dag: | 0.6 kWh/24u |
| Skärm diagonal: | 17 " |
| Upplösning: | 1440 x 900 pixlar |
| Pekskärm: | Nej |
| Processorfrekvens: | 2 GHz |
| Processorfamilj: | Intel® Core™2 Duo |
| Wi-Fi: | Ja |
| Wi-Fi-standarder: | 802.11b, 802.11g |
| Ljudsystem: | 3D Sound Blaster Pro |
| Med lås: | Ja |
| Ursprungsland: | Kina |
| Husets-färg: | Zwart, zilver |
| Antal HDMI-portar: | 1 |
| DVI-port: | Nej |
| Antal inbyggda högtalare: | 2 |
| Antal hyllor: | - schappen |
| antal dörrar: | 1 deur(en) |
| Invändig färg: | Zwart |
| Flaskkapacitet: | 12 fles(sen) |
| Antal temperaturzoner: | 1 |
| Temperaturområde (zon 1): | 8 - 18 °C |
| Hörlursutgångar: | 2 |
| Inbyggd mikrofon: | Ja |
| Internminne: | 4 GB |
| Processor: | P7350 |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi): | Nej |
| Processorns driftlägen: | 64-bit |
| Processorns cache: | 3 MB |
| Busstyp: | FSB |
| Maximalt internminne: | 8 GB |
| Total lagringskapacitet: | 500 GB |
| Intel® My WiFi Technology (Intel® MWT): | Nej |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology): | Nej |
| Intel® InTru™ 3D-teknik: | Nej |
| Intel® Insider™: | Nej |
| Intel® AES nya instruktioner (Intel® AES-NI): | Nej |
| Intel® 64: | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d): | Nej |
| Intel® Trusted Execution Technology: | Nej |
| Processorkod: | SLGE3 |
| Minneslayout: | 2 x 2 GB |
| Minnesplatser: | 2x SO-DIMM |
| Tangentbord i full storlek: | Ja |
| Antalet installerade hårddiskar: | 2 |
| FSB-paritet: | Nej |
| Typ av laddningsport: | DC-in-uttag |
| Processorserie: | Intel Core 2 Duo P7000 Series |
| S/PDIF-utgång: | Nej |
| Intel® FDI-teknik: | Nej |
| Intel® Rapid Storage Technology: | Nej |
| 4G WiMAX: | Nej |
| Fjärrkontroll ingår: | Ja |
| Maximalt internminne (64-bitars): | 8 GB |
| AC-ingångsspänning: | 220-240 V |
| AC-ingångsfrekvens: | 50 Hz |
| Typ produkt: | Thermo-elektrische wijnkoeler |
| Batteriteknik: | Litium-Ion (Li-Ion) |
| Type beeldscherm: | LED |
| Typ av minneskort: | Memory Stick (MS), MMC, MS PRO, SD, xD |
| Produktens färg: | Silver |
| bruksanvisning: | Ja |
| Hörlursanslutning: | 3,5 mm |
| Låddjup: | 170 mm |
| Inbyggd kortläsare: | Ja |
| Formfaktor: | Clamshell |
| processortillverkare: | Intel |
| Installerat operativsystem: | Windows Vista Home Premium |
| Datahastighet för Ethernet-LAN: | 10,100,1000 Mbit/s |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar: | 1 |
| Temperatur vid drift: | 0 - 35 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring): | -20 - 60 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet: | 10 - 90 % |
| Fuktighet (förvaring): | 5 - 65 % |
| processorsockel: | Socket 479 |
| Processorns kodnamn: | Penryn |
| Numeriskt tangentbord: | Ja |
| Intel® Clear Video Technology för MID (Intel® CVT för MID): | Nej |
| Processorns cachetyp: | L2 |
| Hållbarhetscertifiering: | ENERGY STAR |
| Hårddiskkapacitet: | 250 GB |
| Typ av internminne: | DDR2-SDRAM |
| Nätverksansluten (Ethernet): | Ja |
| AC-adapter inkluderad: | Ja |
| Strömkabel ingår: | Ja |
| Hårddiskens rotationshastighet: | 5400 RPM |
| Intel Clear Video Technology: | Nej |
| Antal USB 2.0 anslutningar: | 4 |
| Kontrastförhållande (medel): | 200:1 |
| Native bildförhållande: | 16:10 |
| Processorkärnor: | 2 |
| Garantisedel: | Ja |
| Bluetooth: | Nej |
| Produktvikt (oz): | Ja |
| Främre kamera: | Ja |
| Datanät: | Stöds inte |
| Drifttid för batteri: | - h |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten: | 1 |
| Processor främre buss: | 1066 MHz |
| Systembuss, hastighet: | - GT/s |
| Processortrådar: | 2 |
| Processorlitografi: | 45 nm |
| Stegning: | R0 |
| Processor med ECC-stöd: | Nej |
| Värmeavledningseffekt (TDP): | 25 W |
| Lagringsmedia: | HDD |
| Optisk enhetstyp: | DVD Super Multi DL |
| Ombord grafikkort modell: | Ej tillgänglig |
| Diskret grafikkortsmodell: | NVIDIA® GeForce® 9600M GT |
| Ombord grafikkort: | Nej |
| Diskret grafikkort: | Ja |
| Uttag för mikrofon/linje in: | Ja |
| Slot för ExpressCard: | Ja |
| Typ av CardBus PCMCIA-kortplats: | Nej |
| Slot för SmartCard: | Nej |
| Pekredskap: | Styrplatta |
| Operativsystemets systemarkitektur: | 32-bit |
| Antalet battericeller: | 8 |
| AC-adapter, effektförlust: | 90 W |
| Intel® Stöldskydd Teknik (Intel® AT): | Nej |
| Intel® Turbo Boost Technology: | Nej |
| Förstärkt Intel Speedstep Technology: | Ja |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD): | Nej |
| Intel® Quick Sync Video Technology: | Nej |
| Intel® Flex minnesåtkomst: | Nej |
| Intel® Förbättrad Halt State: | Nej |
| Intel® VT-x med utökad Sida Tabeller (EPT): | Nej |
| Intel® Efterfrågan Baserad Växla: | Nej |
| Execute Disable Bit-säkerhet: | Ja |
| Termiska övervakningsteknik: | Nej |
| Processorns förpackningsstorlek: | 35 x 35 mm |
| Inbäddade alternativ: | Nej |
| Intel Virtualization Technology (VT-x): | Nej |
| Etisk processor (Conflict Free): | Nej |
| Intel® Dual Display Kan Teknik: | Nej |
| Intel® Snabb Memory Access: | Nej |
| ARK-ID för processor: | 36750 |
| Hårddiskens gränssnitt: | SATA |
| Minneskapacitet, diskret grafikkort: | 0.512 GB |
| Altitud vid drift: | -15 - 3048 m |
| Höjd över havet i avstängt läge: | -15 - 12192 m |
| Mikrofon: | 3,5 mm |
| Windowstangent: | Ja |
| AC-adapter, inspänning: | 100 - 240 V |
| Dockningsanslutning: | Ja |
| Drivrutiner medföljer: | Ja |
| Antal eSATA portar: | 1 |
| Modem (RJ-11) portar: | 1 |
| AC-adapter, frekvens: | 50 - 60 hz |
| Minnets formfaktor: | SO-DIMM |
| Högtalartillverkare: | Altec Lansing |
| Anta IEEE 1394/Firewire anslutningar: | 1 |
| Antal Die Transistorer: | 410 M |
| Die-storlek: | 107 mm ² |
| Automatisk strömavkänning: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med HP Pavilion dv7-1005eg ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Laptop HP Manualer
5 April 2025
5 Mars 2025
2 Februari 2025
2 Februari 2025
2 Februari 2025
2 Februari 2025
2 Februari 2025
2 Februari 2025
2 Februari 2025
7 Januari 2025
Laptop Manualer
Nyaste Laptop Manualer
3 April 2025
2 April 2025
28 Mars 2025
28 Mars 2025
26 Mars 2025
13 Mars 2025
7 Mars 2025
1 Mars 2025
26 Februari 2025
23 Februari 2025