Maytag MGR8700DH Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Maytag MGR8700DH (40 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 16 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.2 stjärnor baserat på 5 recensioner. Har du en fråga om Maytag MGR8700DH eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/40

INSTALLATION INSTRUCTIONS
30" (76.2 CM) FREESTANDING GAS RANGES
INSTRUCTIONS D’INSTALLATION DES CUISINIÈRES À GAZ
AUTOPORTANTES DE 30" (76,2 CM)
Table of Contents/Table des matières
RANGE SAFETY.............................................................................2
INSTALLATION REQUIREMENTS................................................3
Tools and Parts............................................................................3
Location Requirements................................................................4
Electrical Requirements...............................................................5
Gas Supply Requirements...........................................................6
INSTALLATION INSTRUCTIONS..................................................7
Unpack Range..............................................................................7
Install Anti-Tip Bracket.................................................................8
Make Gas Connection.................................................................8
Verify Anti-Tip Bracket Is Installed and Engaged......................10
Level Range................................................................................10
Electronic Ignition System.........................................................11
Warming Drawer or Premium Storage Drawer..........................12
Storage Drawer..........................................................................13
Oven Door..................................................................................13
Complete Installation .................................................................13
GAS CONVERSIONS....................................................................14
LP Gas Conversion....................................................................14
Natural Gas Conversion.............................................................17
SÉCURITÉ DE LA CUISINIÈRE...................................................20
EXIGENCES D’INSTALLATION...................................................22
Outillage et pièces......................................................................22
Exigences d'emplacement.........................................................22
Spécifications électriques..........................................................24
Spécifications de l’alimentation en gaz.....................................24
INSTRUCTIONS D'INSTALLATION............................................26
Déballage de la cuisinière..........................................................26
Installation de la bride antibasculement....................................26
Raccordement à la canalisation de gaz.....................................27
Vérifier que la bride antibasculement est bien
installée et engagée...................................................................28
Réglage de l'aplomb de la cuisinière.........................................29
Système d'allumage électronique.............................................29
Tiroir-réchaud ou tiroir de remisage de qualité
supérieure...................................................................................31
Tiroir de remisage......................................................................32
Porte du four..............................................................................32
Achever l’installation..................................................................33
CONVERSIONS POUR CHANGEMENT DE GAZ......................34
Conversion pour l'alimentation au propane..............................34
Conversion pour l'alimentation au gaz naturel..........................37
IMPORTANT:
Installer: Leave installation instructions with the homeowner.
Homeowner: Keep installation instructions for future reference.
IMPORTANT :
Installateur : Remettre les instructions d'installation au propriétaire.
Propriétaire : Conserver les instructions d'installation pour référence ultérieure.
W10553363A
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Maytag |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | MGR8700DH |
| Vikt: | 43672 g |
| Bredd: | 639.3 mm |
| Djup: | 704.3 mm |
| Höjd: | 723.65 mm |
| Förpackningens vikt: | 79379 g |
| Förpackningens bredd: | 711.2 mm |
| Djuppackning: | 787.4 mm |
| Förpackningshöjd: | 877.06 mm |
| Ursprungsland: | China |
| Lämplig för: | Binnen & buiten |
| Material: | Staal |
| Hållbarhetscertifikat: | REACH, RoHS |
| Överensstämmelse med hållbarhet: | Ja |
| Kvantitet per (yttre) huvudkartong: | 1 stuk(s) |
| GTIN (EAN/UPC) nummer (yttre) huvudförpackning: | 00037332278036 |
| Ventilationstyp: | Actief |
| Installationsalternativ: | Wandmontage |
| NEMA-betyg: | 3R |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Maytag MGR8700DH ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Maytag Manualer
3 Januari 2025
3 Januari 2025
3 Januari 2025
26 September 2024
25 September 2024
22 September 2024
13 September 2024
13 September 2024
13 September 2024
13 September 2024
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026