Smeg C6IPMBM2 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg C6IPMBM2 (1 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 20 personer och har ett genomsnittsbetyg på 5.0 stjärnor baserat på 8 recensioner. Har du en fråga om Smeg C6IPMBM2 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/1

136 - WAARSCHUWINGEN91477A970/E
WAARSCHUWINGEN136
Algemene veiligheidswaarschuwingen136
Installatie142
Beoogd gebruik143
Deze gebruiksaanwijzing143
Aansprakelijkheid van de fabrikant144
Typeplaatje144
Verwerking144
Indicaties voor toezichthoudende instanties in Europa
144
Technische gegevens energie-efficiëntie144
Om energie te besparen144
Lichtbronnen145
Wegwijs in de gebruiksaanwijzing145
BESCHRIJVING145
Algemene beschrijving145
Kookplaat146
Bedieningspaneel147
Andere onderdelen147
Accessoires148
GEBRUIK148
Voorbereiding148
Basisfuncties149
Extra functies149
Gebruik van de accessoires150
Het gebruik van de kookplaat150
Foutmeldingen151
Gebruik van de bergruimte (indien aanwezig)152
Het gebruik van de oven152
Digitale programmeereenheid153
Gebruik van de temperatuursonde (alleen op
bepaalde modellen)155
Advies voor bereidingen156
Indicatieve tabel bereidingen157
Indicatieve tabel bereidingen met temperatuursonde
(enkel op sommige modellen)159
REINIGING EN ONDERHOUD159
Reiniging van het apparaat159
Reiniging van de glaskeramische kookplaat160
Knoppen160
Reiniging van de deur160
Reiniging van de ovenruimte162
Pyrolyse (enkel op sommige modellen)163
Buitengewoon onderhoud164
INSTALLATIE165
Plaatsing165
Elektrische aansluiting168
Voor de installateur169
We raden aan deze handleiding aandachtig door te lezen, omdat ze alle aanwijzingen bevat om
de esthetische en functionele kwaliteiten van het apparaat te behouden. Raadpleeg de website voor
verdere informatie over dit product: www.smeg.com
WAARSCHUWINGEN
Algemene
veiligheidswaarschuwingen
Persoonlijk letsel
•Het apparaat en de
bereikbare delen ervan
worden heel warm tijdens het
gebruik. Houd het apparaat
buiten bereik van kinderen.
•Het apparaat wordt erg heet
tijdens het gebruik. Let op dat u
de warmte-elementen in de
oven niet aanraakt.
•Bescherm de handen met
ovenwanten bij het hanteren
van voedsel in de ovenruimte.
•Probeer geen vlammen/brand
te doven met water: schakel het
apparaat uit en bedek het vuur
met een deksel of een
brandwerende deken.
•Gebruik door kinderen vanaf 8
jaar, personen met beperkte
fysieke, zintuiglijke of mentale
capaciteiten of met een gebrek
aan ervaring of kennis is alleen
toegestaan indien onder
begeleiding en geïnstrueerd
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | C6IPMBM2 |
| Produkttyp: | Fristående köksspis |
| Färg på produkten: | Zwart |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 60100 g |
| Bredd: | 600 mm |
| Djup: | 600 mm |
| Höjd: | 900 mm |
| Grill: | Ja |
| Antal funktioner: | 9 |
| Förpackningens bredd: | 670 mm |
| Energieffektivitetsklass (gammal): | A |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Ångkokning: | Nej |
| Avfrostningsfunktion: | Nej |
| Antal lampor: | 1 lamp(or) |
| Höjd (min): | 850 mm |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 1 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 0.99 kWh |
| Energieffektivitetsindex (EEI): | 95.2 |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Ugnens termostatområde: | 50 - 280 ° C |
| Övervärme: | Ja |
| Konvektionskraft: | 2000 W |
| Skärm diagonal: | 43 " |
| Upplösning: | 1920 x 1080 Pixels |
| Inkluderar operativsystem: | Android |
| Ethernet LAN: | Ja |
| Justerbara fötter: | Ja |
| Färgnamn: | matt svart |
| Skärmform: | Flat |
| Typiskt kontrastförhållande: | 1000:1 |
| Ljusstyrka: | 200 cd/m² |
| Ursprungsland: | Italien |
| Antal USB 2.0-portar: | 3 |
| Antal HDMI-portar: | 2 |
| Komponenter för video (YPbPr/YCbCr): | 1 |
| DVI-port: | Nee |
| Antal Ethernet LAN (RJ-45)-portar: | 1 |
| Smart TV: | Ja |
| Inbyggda högtalare: | Ja |
| Genomsnittlig effekt: | 12 W |
| Strömförbrukning (i standby): | 0.4 W |
| Antal hyllor: | 5 galler |
| Antal högtalare: | 2 |
| Hörlursutgångar: | 1 |
| Antal bakplåtar: | 2 |
| Visa siffror: | 4 siffror |
| Förvaringsfack: | Ja |
| HD typ: | Full HD |
| Snabb värme: | Ja |
| 3D: | Nee |
| Displayteknik: | LED |
| Respons tid: | - ms |
| Grafikupplösningar som stöds: | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| VESA montering: | Ja |
| Panelmonteringsgränssnitt: | 200 x 200 mm |
| Djup (utan bas): | 87 mm |
| Höjd (utan bas): | 564 mm |
| Bredd (utan bas): | 969 mm |
| Vikt (utan bas): | 7700 g |
| Digitalt ljud, optisk utgång: | 1 |
| Typ av tuner: | Digitaal |
| Digitalt signalformat: | DVB-T2 HD |
| Internet-TV: | Ja |
| Enhetsbredd (med stativ): | 969 mm |
| Djupenhet (med stativ): | 257 mm |
| Enhetshöjd (med stativ): | 612 mm |
| Gemensamt gränssnitt (CI): | Ja |
| Antal RF-portar: | 1 |
| Skärmens uppdateringsfrekvens som stöds: | 120 Hz |
| Överhettningsskydd: | Ja |
| Grill med fläkt: | Ja |
| Wifi: | Ja |
| AC-ingångsspänning: | 100 - 240 V |
| Strömförbrukning (typiskt): | 63 W |
| Bakplåt: | Ja |
| Programmerbar ugn: | Nej |
| Plintpanel: | Nej |
| Övervärme + grill: | Ja |
| Integrerat stänkskydd: | Nej |
| Dubbel grill: | Ja |
| Automatisk avstängning av ugnen: | Nej |
| Övervärme + Grill + Fläkt: | Ja |
| Indikator för vald kokzon: | Ja |
| Produktens färg: | Svart |
| bruksanvisning: | Ja |
| Skärmtyp: | LCD |
| Kontrolltyp: | Rotary, Touch |
| Låddjup: | 675 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 66900 g |
| Ugnstyp: | Conventional, Fan, Static |
| Eco-läge: | Ja |
| Wok brännare: | Nej |
| Typ av strömkontakt: | Utan stickkontakt |
| Ugnens bruttokapacitet: | 79 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 70 l |
| Intrastat-kod: | 85166010 |
| Antal nivåer: | 5 |
| Ugnens innermått (B x D x H): | 360 x 460 x 425 mm |
| Cool dörr: | Ja |
| Typ av ugnstimer: | Digital |
| Rengöringstyp: | Pyrolytisk |
| AC-inspänning: | 230 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Material, hölje: | Metall |
| Växelström Frekvens: | 50 / 60 hz |
| Strömkabel ingår: | Nej |
| Hyllor material: | Krom |
| Energieffektivitetsskalning: | A till G |
| Ström: | 44 A |
| Tittfönster: | Ja |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Återstående tidindikering: | Ja |
| Harmonized System (HS)-kod: | 851660 |
| Antal fläktar: | 1 fläkt/-ar |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av spishäll: | Induktionshäll med zon |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 4 |
| Antalet elektriska kokzoner: | 4 |
| Diameter på platta/tillagningsyta 1: | 180 mm |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger fram |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Medium |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Medium |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Höger bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | Elektrisk |
| Diameter på platta/tillagningsyta 4: | 180 mm |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Medium |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Främre till vänster |
| Diameter på platta/tillagningsyta 2: | 180 mm |
| Diameter på platta/tillagningsyta 3: | 180 mm |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | Elektrisk |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | Elektrisk |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Medium |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | Elektrisk |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Främre till vänster |
| Manöverplats: | Framsida |
| Maximal kabelförlust med anslutning: | Ja |
| Klocka: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 1500 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1500 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 1500 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1500 W |
| Ugnström: | 3000 W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Antal galler: | 1 |
| Normalkokning: | Ja |
| Typ av ytskikt: | Glass-keramisk |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.8 kWh |
| Kokzon 3, boost: | 3000 W |
| Kokzon 2, boost: | 3000 W |
| Kastrullavkänning: | Ja |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 10000 W |
| Höjdjustering: | 70 mm |
| Tullens varukod, tulltaxa (TARIC): | 85166010 |
| Kokzon 1, boost: | 3000 W |
| Kokzon 4, boost: | 3000 W |
| Mikrovågsugnsfunktion: | Nej |
| Boost-funktionen: | Ja |
| Handtagets färg: | Rostfritt stål |
| Invändigt ytskikt: | Emalj |
| Antal kokzoner som kan användas samtidigt: | 4 |
| Teleskopskena ingår: | Ja |
| Bakplåt 1, djup: | 20 mm |
| Ugnens dörröppning: | Nedfällbar öppning |
| Grillgaller ingår: | Ja |
| Bottenvärme: | Ja |
| Grill, hela ytan: | Ja |
| Överfyllnadsskydd: | Ja |
| Ugnens placering: | Botten |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 4 |
| Teleskophyllor: | Ja |
| Löstagbara hyllor: | Ja |
| Typ av skena: | Stålskenor |
| Wok-ring: | Nej |
| Grillpanna: | Nej |
| Ugnsgaller: | Ja |
| Stektermometer: | Ja |
| Ugnens invändiga ytbehandling: | Emalj |
| Klar larm: | Ja |
| Förvaringsutrymmets placering: | Botten |
| Typ av förvaringsutrymme: | Nedfällbar förvaringslucka |
| Antal tillagningszoner med förstärkningsfunktion: | 4 |
| Bridge-funktion: | Ja |
| Antal samtidigt använda kastruller/pannor: | 4 |
| Topp, botten och fläkt: | Ja |
| Material i ugnens dörr: | Glas/metall |
| Hälltimer: | Ja |
| Ugnstimer: | Ja |
| Indikerar att spisen är på: | Ja |
| Typ av grill: | Grill med varierbar hastighet |
| Effekt, övre värmare: | 1000 W |
| Effekt, undre värmare: | 1200 W |
| Pizzatillagningsfunktion: | Ja |
| Övervärme, undervärme, fläkt + varmluft (turboläge): | Ja |
| Infällbara vred: | Nej |
| Timer med pekkontroll: | Ja |
| Grillfunktion med fläkt: | Ja |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Handtag material: | Rostfritt stål |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | 2.88 MJ |
| Kontrollpanelens material: | Metall |
| Justerbar värmeinställning: | Ja |
| Grillning med öppen lucka: | Nej |
| Löstagbara hyllskenor: | Ja |
| Stopp till ugnsgaller: | Ja |
| Halv grill: | Ja |
| Typ av spistimer: | Digital |
| Matlagningstermometer ingår: | Ja |
| Roterande grillspett: | Nej |
| Grillning med stängd lucka: | Ja |
| Antal ugnsnät: | 1 |
| Material i förvaringsutrymmets dörr: | Metall |
| Bakplåt 2, djup: | 40 mm |
| Typ av stektermometer: | Kabel |
| Undervärme och fläkt: | Ja |
| Glasform ingår: | Nej |
| Automatisk avstängning av spishällen: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg C6IPMBM2 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026