Smeg C6IPX9 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg C6IPX9 (34 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 20 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.0 stjärnor baserat på 8 recensioner. Har du en fråga om Smeg C6IPX9 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/34

Contents
3
EN
1 Instructions4
1.1 How to read the user manual4
1.2 This user manual4
1.3 Appliance purpose4
1.4 General safety instructions4
1.5 Manufacturer liability5
1.6 Identification plate5
1.7 Disposal5
2 Description7
2.1 General Description7
2.2 Cooking hob7
2.3 Control panel8
2.4 Other parts9
2.5 Available accessories10
3 Use12
3.1 Instructions12
3.2 First use13
3.3 Using the accessories13
3.4 Using the hob15
3.5 Using the storage compartment19
3.6 Using the oven19
3.7 Cooking advice21
3.8 Programmer clock22
4 Cleaning and maintenance26
4.1 Instructions26
4.2 Cleaning the appliance26
4.3 Removing the door27
4.4 Cleaning the door glazing28
4.5 Removing the internal glass panels28
4.6 Cleaning the inside of the oven29
4.7 Pyrolysis: automatic oven cleaning30
4.8 Extraordinary maintenance32
5 Installation33
5.1 Electrical connection33
5.2 Positioning34
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance's aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | C6IPX9 |
| Produkttyp: | Fristående köksspis |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 63400 g |
| Bredd: | - mm |
| Djup: | - mm |
| Höjd: | - mm |
| Grill: | Ja |
| Antal funktioner: | 10 |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 1 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.09 kWh |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Ugnens termostatområde: | 50 - 280 ° C |
| Självrengörande: | Ja |
| Justerbara fötter: | Ja |
| Förvaringsfack: | Ja |
| Grill med fläkt: | Ja |
| Produktens färg: | Black, Stainless steel |
| Kontrolltyp: | Buttons, Rotary |
| Ugnens bruttokapacitet: | 79 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 72 l |
| Antal nivåer: | 5 |
| Rengöringstyp: | Pyrolytisk |
| Föräldrakontroll: | Ja |
| Antal spänningsnivåer: | 9 |
| Barnsäkert: | Ja |
| Grill styrka: | 2700 W |
| Typ av spishäll: | Induktionshäll med zon |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 4 |
| Antalet elektriska kokzoner: | 4 |
| Diameter på platta/tillagningsyta 1: | 180 mm |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger fram |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Liten |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Höger bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | Elektrisk |
| Diameter på platta/tillagningsyta 4: | 145 mm |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Medium |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Främre till vänster |
| Diameter på platta/tillagningsyta 2: | 180 mm |
| Diameter på platta/tillagningsyta 3: | 210 mm |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | Elektrisk |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | Elektrisk |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Medium |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | Elektrisk |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Vänster bak |
| Manöverplats: | Framsida |
| Maximal kabelförlust med anslutning: | Ja |
| Klocka: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 1850 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1850 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 2600 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1400 W |
| Normalkokning: | Ja |
| Typ av ytskikt: | Glass-keramisk |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.89 kWh |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 10400 W |
| Ugnens placering: | Botten |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Förvaringsutrymmets placering: | Botten |
| Ugnstimer: | Ja |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Kylfläkt för ugnslucka: | Ja |
| Automatisk avstängning av spishällen: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg C6IPX9 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026