Smeg Concert BG91IX2 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg Concert BG91IX2 (46 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 14 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.2 stjärnor baserat på 3 recensioner. Har du en fråga om Smeg Concert BG91IX2 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/46

IT
WARRANTY
GARANTIE
GARANTIE
GARANTIE
GARANTIE
GARANTIE
GARANTÍA
GARANTIA
GUARANTEE
GARANTI
GARANTI
SV
GWARANCJA
EN
FR
BE-FR
BE-NL
DE
NL
ES
PT
PL
ZA
GARANZIA
DA
TAKUU
GARANTI
FI
NO
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | Concert BG91IX2 |
| Produkttyp: | Spis med ugn |
| Färg på produkten: | Zwart |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 73200 g |
| Bredd: | 900 mm |
| Djup: | 600 mm |
| Höjd: | 900 mm |
| Grill: | Ja |
| Snäll: | Multifunctionele pan |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Antal lampor: | 2 lamp(or) |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 1 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.21 kWh |
| Energieffektivitetsindex (EEI): | 95.1 |
| Ugnsstorlek: | Stor |
| Självrengörande: | Ja |
| Diameter: | 280 mm |
| Justerbara fötter: | Ja |
| Temperatur (max): | 400 °C |
| Antal fartyg: | 2 |
| Material: | Zoolplaat |
| Överhettningsskydd: | Ja |
| Inkluderar lock: | Nee |
| Material på handtaget: | Gietijzer |
| Invändig beläggning: | Emaille |
| Grill med fläkt: | Ja |
| Lämplig för alla typer av hällar: | Ceramic, Gas, Induction |
| Ugnssäker: | Ja |
| Bottentjocklek: | 2 mm |
| Emaljbeläggning: | Ja |
| Produktens färg: | Rostfritt stål |
| bruksanvisning: | Ja |
| Kontrolltyp: | Rotary, Touch |
| Vikt inkl. förpackning: | 82300 g |
| Eco-läge: | Ja |
| Wok brännare: | Nej |
| Ugnens bruttokapacitet: | 129 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 115 l |
| Antal nivåer: | 5 |
| Typ av ugnstimer: | Digital |
| Rengöringstyp: | Ånga |
| AC-inspänning: | 220 - 240/380 - 415 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Energieffektivitetsskalning: | A+++ till D |
| Tittfönster: | Ja |
| Återstående tidindikering: | Ja |
| Grill styrka: | 2900 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av spishäll: | Induktionshäll med zon |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 5 |
| Antalet elektriska kokzoner: | 5 |
| Diameter på platta/tillagningsyta 1: | 210 mm |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger bak |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Liten |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Central |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | Elektrisk |
| Diameter på platta/tillagningsyta 4: | 1800 mm |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Medium |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Vänster bak |
| Diameter på platta/tillagningsyta 2: | 180 mm |
| Diameter på platta/tillagningsyta 3: | 270 mm |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | Elektrisk |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | Elektrisk |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Liten |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | Elektrisk |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Främre till vänster |
| Manöverplats: | Framsida |
| Maximal kabelförlust med anslutning: | Ja |
| Klocka: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 2300 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1300 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 2300 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1300 W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Typ av ytskikt: | Glass-keramisk |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.98 kWh |
| Kokzon 3, boost: | 3000 W |
| Kokzon 2, boost: | 1400 W |
| Kastrullavkänning: | Ja |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 10600 W |
| Kokzon 1, boost: | 3000 W |
| Kokzon 4, boost: | 1400 W |
| Boost-funktionen: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 2300 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 5: | Medium |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Höger fram |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | Elektrisk |
| Handtagets färg: | Rostfritt stål |
| Antal kokzoner som kan användas samtidigt: | 5 |
| Ugnens dörröppning: | Nedfällbar öppning |
| Enkel att rengöra (häll): | Ja |
| Ugnens placering: | Botten |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Klar larm: | Ja |
| Antal tillagningszoner med förstärkningsfunktion: | 5 |
| Topp, botten och fläkt: | Ja |
| Material i ugnens dörr: | Glas/metall |
| Ugnstimer: | Ja |
| Diameter på platta/tillagningsyta 5: | 210 mm |
| Effekt, övre värmare: | 1200 W |
| Effekt, undre värmare: | 1700 W |
| Kokzon 5, boost: | 3000 W |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Handtag material: | Rostfritt stål |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | 3.53 MJ |
| Kontrollpanelens material: | Rostfritt stål |
| Undervärme och fläkt: | Ja |
| Placering av grillens värmeelement: | Övre |
| Redskap detektion: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg Concert BG91IX2 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026