Smeg CPF9GMWH Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg CPF9GMWH (72 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 13 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.3 stjärnor baserat på 2 recensioner. Har du en fråga om Smeg CPF9GMWH eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/72

Contents
75
EN
1 Instructions76
1.1 General safety instructions76
1.2 Appliance purpose80
1.3 Manufacturer liability80
1.4 This user manual81
1.5 Identification plate81
1.6 Disposal81
1.7 How to read the user manual82
2 Description83
2.1 General Description83
2.2 Cooking hob84
2.3 Control panel84
2.4 Other parts85
2.5 Available accessories86
3 Use88
3.1 Instructions88
3.2 First use89
3.3 Using the accessories90
3.4 Using the hob93
3.5 Using the oven94
3.6 Cooking advice102
3.7 Special functions104
3.8 Automatic programs107
3.9 Secondary menu110
3.10 Using the storage compartment113
4 Cleaning and maintenance114
4.1 Instructions114
4.2 Cleaning the appliance114
4.3 Removing the door115
4.4 Cleaning the door glazing116
4.5 Vapor Clean (on some models only)119
4.6 Pyrolytic (on some models only)122
4.7 Extraordinary maintenance124
5 Installation127
5.1 Gas connection127
5.2 Adaptation to different types of gas132
5.3 Positioning137
5.4 Electrical connection144
5.5 Instructions for the installer146
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | CPF9GMWH |
| Produkttyp: | Fristående köksspis |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 85500 g |
| Bredd: | 898 mm |
| Djup: | 600 mm |
| Höjd: | 920 mm |
| Grill: | Ja |
| Antal funktioner: | 9 |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Avfrostningsfunktion: | Ja |
| Höjd (min): | 890 mm |
| Elektronisk tändning: | Ja |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 1 |
| Antal automatiska program: | 20 |
| Antal gasbrännare: | 6 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.19 kWh |
| Ugnsstorlek: | Stor |
| Ugnens termostatområde: | 50 - 260 ° C |
| Självrengörande: | Ja |
| Justerbara fötter: | Ja |
| Certifiering: | WEEE, CE |
| Förvaringsfack: | Ja |
| Bakplåt: | Ja |
| Programmerbar ugn: | Ja |
| Plintpanel: | Ja |
| Produktens färg: | Vit |
| bruksanvisning: | Ja |
| Skärmtyp: | LCD |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Ugnens bruttokapacitet: | 126 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 115 l |
| Antal nivåer: | 5 |
| Rengöringstyp: | Ånga |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Ström: | 14 A |
| Tittfönster: | Ja |
| Barnsäkert: | Ja |
| Grill styrka: | 2900 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 6 |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Mitten bak |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Medium |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Liten |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Mitten fram |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Tvåzoners |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Vänster bak |
| Diameter på platta/tillagningsyta 2: | 67 mm |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | gas |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Liten |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Främre till vänster |
| Manöverplats: | Framsida |
| Klocka: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 4200 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1000 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 1000 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1800 W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Normalkokning: | Ja |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.84 kWh |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 3200 W |
| Material i hällstativ: | Gjutjärn |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 1800 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 5: | Medium |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Höger fram |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | gas |
| Ugnens dörröppning: | Nedfällbar öppning |
| Bottenvärme: | Ja |
| Ugnens placering: | Botten |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
| Löstagbara hyllor: | Ja |
| Wok-ring: | Ja |
| Klar larm: | Ja |
| Förvaringsutrymmets placering: | Botten |
| Typ av förvaringsutrymme: | Förvaringslåda |
| Topp, botten och fläkt: | Ja |
| Material i ugnens dörr: | Glas |
| Ugnstimer: | Ja |
| Placering av platta/tillagningsyta 6: | Höger bak |
| Typ av platta/tillagningsyta 6: | Stor |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 6: | gas |
| Effekt på platta/tillagningsyta 6: | 3000 W |
| Typ av elektronisk tändning: | Enhandständning |
| Grillfunktion med fläkt: | Ja |
| Kylfläkt för ugnslucka: | Ja |
| Löstagbara hyllskenor: | Ja |
| Antal ugnsnät: | 1 |
| Material i förvaringsutrymmets dörr: | Metall |
| Typ av värmeelement i grill: | Värmeelement av kvarts |
| Löstagbart hällstativ: | Ja |
| Löstagbar brännarkrona: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg CPF9GMWH ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026