Smeg CX68M8-1 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg CX68M8-1 (52 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 12 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.7 stjärnor baserat på 3 recensioner. Har du en fråga om Smeg CX68M8-1 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/52

Table of contents
55
EN
1 Instructions56
1.1General safety instructions56
1.2Manufacturer liability60
1.3Appliance purpose61
1.4Identification plate61
1.5This user manual61
1.6 Disposal61
1.7How to read the user manual62
2 Description63
2.1General Description63
2.2Cooking hob65
2.3Control panel66
2.4Other parts67
2.5Available accessories68
3 Use70
3.1 Instructions70
3.2Using the accessories72
3.3Using the hob74
3.4Using the oven75
3.5Cooking advice77
4Cleaning and maintenance80
4.1 Instructions80
4.2Cleaning the surfaces80
4.3Cleaning the hob81
4.4Cleaning the door83
4.5Cleaning the oven cavity85
4.6Vapor Clean (on some models only)87
4.7Extraordinary maintenance89
5 Installation91
5.1Gas connection91
5.2Adaptation to different types of gas94
5.3 Positioning99
5.4Instructions for the installer105
5.5Electrical connection106
We advise you to read this manual carefully, as it contains all the instructions for maintaining
the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
TRANSLATION OF THE ORIGINAL INSTRUCTIONS
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | CX68M8-1 |
| Produkttyp: | Fristående köksspis |
| Inbyggd display: | Nej |
| Vikt: | 730 g |
| Bredd: | 61.5 mm |
| Djup: | 171 mm |
| Höjd: | 36.8 mm |
| Grill: | Ja |
| Sladdlängd: | 1.15 m |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Avfrostningsfunktion: | Ja |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 1 |
| Antal gasbrännare: | 4 |
| Internationell säkerhetskod (IP): | IP20 |
| LED-indikatorer: | Ja |
| Energiförbrukning (konventionell): | 0.99 kWh |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Ugnens termostatområde: | 50 - 260 ° C |
| Självrengörande: | Ja |
| Antal hyllor: | 5 galler |
| Hållbarhetscertifikat: | RoHS |
| Uteffekt: | 40 W |
| Utström: | 0.75 A |
| Spännande: | 54 V |
| AC-ingångsspänning: | 90 - 305 V |
| Fritös: | Nej |
| Produktens färg: | Rostfritt stål |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Effekt: | 3 W |
| Eco-läge: | Ja |
| Wok brännare: | Nej |
| Ugnens bruttokapacitet: | 79 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 70 l |
| Ugnens innermått (B x D x H): | 425 x 444 x 360 mm |
| Rengöringstyp: | Hydrolys |
| Lamptyp: | halogen |
| Material, hölje: | Rostfritt stål |
| Ljudnivå Lc IEC: | - dB |
| Antal fläktar: | 1 fläkt/-ar |
| Grill styrka: | 2700 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 4 |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger fram |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Sjudning |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Vanlig |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Höger bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Vänster bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | gas |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Vanlig |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Främre till vänster |
| Manöverplats: | Framsida |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 3500 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1750 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 1750 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1000 W |
| Ugnström: | - W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Normalkokning: | Ja |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.8 kWh |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 3000 W |
| Anslutningseffekt (gas): | 8150 W |
| Handtagets färg: | Rostfritt stål |
| Bottenvärme: | Ja |
| Hällskydd för spishäll: | Ja |
| Ugnens placering: | Botten |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
| Grillfunktion med fläkt: | Ja |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | 2.88 MJ |
| Kontrollpanelens material: | Rostfritt stål |
| Kylfläkt för ugnslucka: | Ja |
| Omslag material: | Glas |
| Teppanyakihäll: | Nej |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg CX68M8-1 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026