Smeg DOSF6390X Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg DOSF6390X (54 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 11 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.4 stjärnor baserat på 5 recensioner. Har du en fråga om Smeg DOSF6390X eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/54

Contents
57
EN
1 Instructions58
1.1General safety instructions58
1.2Appliance purpose61
1.3Manufacturer liability61
1.4This user manual61
1.5Identification plate61
1.6 Disposal61
1.7How to read the user manual62
2 Description63
2.1General Description63
2.2Control panel65
2.3Other parts67
2.4Available accessories68
3 Use70
3.1 Instructions70
3.2First use70
3.3Using the accessories71
3.4Using the auxiliary oven72
3.5Using the main oven74
3.6Cooking advice81
3.7Special functions83
3.8Automatic programs86
3.9Secondary menu89
4Cleaning and maintenance92
4.1 Instructions92
4.2Cleaning the surfaces92
4.3Cleaning the door93
4.4Cleaning the oven cavity95
4.5Vapor Clean (excluding Pyrolytic models)97
4.6Pyrolytic function (on some models only)99
4.7Extraordinary maintenance101
5 Installation104
5.1Electrical connection104
5.2 Positioning105
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
TRANSLATION OF THE ORIGINAL INSTRUCTIONS
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | DOSF6390X |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 59400 g |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 570 mm |
| Höjd: | 884 mm |
| Grill: | Ja |
| Förpackningens bredd: | 640 mm |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Antal lampor: | 1 lamp(or) |
| Antal ugnar: | 2 |
| Antal automatiska program: | 20 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 0.99 kWh |
| Ugnsstorlek: | Stor |
| Ugnens termostatområde: | 50 - 250 ° C |
| Övervärme: | Ja |
| Konvektionskraft: | 5900 W |
| Ursprungsland: | Italien |
| Antal hyllor: | 5 galler |
| Antal bakplåtar: | 2 |
| Timerlägen: | Cooking time, End cooking time |
| Innermått (B x D x H): | 444 x 425 x 316 mm |
| Bakplåt: | Ja |
| Smart matlagningsfunktion: | Nej |
| Produktens färg: | Rostfritt stål |
| Skärmtyp: | LCD |
| Kontrolltyp: | Knappar |
| Låddjup: | 670 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 63600 g |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Eco-läge: | Ja |
| Ugnens nettokapacitet: | 70 l |
| Antal nivåer: | 5 |
| Cool dörr: | Ja |
| Dörrmaterial: | Glass, Metal |
| Föräldrakontroll: | Ja |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Gångjärnssida: | Ned |
| Hyllor material: | Krom |
| Ström: | 26 A |
| Installationsfack, bredd: | 564 mm |
| Installationsfack, djup: | 550 mm |
| Installationsfack, höjd: | 875 mm |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Barnsäkert: | Ja |
| Lampor: | 40 W |
| Ansluten effekt: | 5900 W |
| Grill styrka: | 1700 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Manöverplats: | Framsida |
| Typ av timer: | Digital |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 105 l |
| Totalt ugn: | - W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Upptiningsfunktion i ugnen: | Ja |
| Normalkokning: | Ja |
| Interiör material: | Emalj |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.81 kWh |
| Antal tillagningsprogram: | 9 |
| Skyddar mot fingeravtryck: | Ja |
| Mjukstängande lucka: | Nej |
| Grillgaller ingår: | Ja |
| Bottenvärme: | Ja |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
| Ugn 2, nettokapacitet: | 35 l |
| Ugn 2, grill: | Ja |
| Ugn 2, energiförbrukning (normal): | 0.74 kWh |
| Klar larm: | Ja |
| Lampa 2, effekt: | 40 W |
| Effekt, övre värmare: | 1000 W |
| Effekt, undre värmare: | 1200 W |
| Övervärme, undervärme, fläkt + varmluft (turboläge): | Ja |
| Grillfunktion med fläkt: | Ja |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Kemikalieskatt (Sverige): | Ja |
| Ugn 2, vanlig tillagning: | Ja |
| Ugn 2, termostatområde: | 50 - 270 ° C |
| Demohandledningsläge: | Ja |
| Ugn 2, innermått (B x D x H): | 440 x 443 x 169 mm |
| Kemikalieskattesänkning (Sverige): | 50 |
| Antal äggklockor: | 1 |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg DOSF6390X ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026