Smeg DOSP6390X Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg DOSP6390X (36 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 6 personer och har ett genomsnittsbetyg på 5.0 stjärnor baserat på 7 recensioner. Har du en fråga om Smeg DOSP6390X eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/36

Contents
39
EN
1 Instructions40
1.1 General safety instructions40
1.2 Manufacturer liability41
1.3 Appliance purpose41
1.4 Disposal41
1.5 Identification plate42
1.6 This user manual42
1.7 How to read the user manual42
2 Description43
2.1 General Description43
2.2 Control panel44
2.3 Other parts44
2.4 Available accessories45
3 Use46
3.1 Instructions46
3.2 First use46
3.3 Using the accessories46
3.4 Auxiliary oven47
3.5 Main oven with display47
3.6 Cooking advice55
3.7 Special functions and automatic programs56
3.8 Secondary menu60
4 Cleaning and maintenance64
4.1 Instructions64
4.2 Cleaning the surfaces64
4.3 Ordinary daily cleaning64
4.4 Food stains or residues64
4.5 Removing the door64
4.6 Cleaning the door glazing65
4.7 Removing the internal glass panels65
4.8 Cleaning the inside of the oven66
4.9 Pyrolytic: automatic main oven cleaning67
4.10 Extraordinary maintenance70
5 Installation71
5.1 Electrical connection71
5.2 Cable replacement72
5.3 Positioning72
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance's aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | DOSP6390X |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 61900 g |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 570 mm |
| Höjd: | 884 mm |
| Grill: | Ja |
| Förpackningens bredd: | 620 mm |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Antal lampor: | 1 lamp(or) |
| Antal ugnar: | 2 |
| Antal automatiska program: | 15 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.09 kWh |
| Ugnsstorlek: | Stor |
| Ugnens termostatområde: | 30 - 280 ° C |
| Självrengörande: | Ja |
| Övervärme: | Ja |
| Ursprungsland: | Italien |
| Antal hyllor: | 5 galler |
| Snabb värme: | Ja |
| Innermått (B x D x H): | 460 x 425 x 360 mm |
| Maximal temperatur (konvektion): | 280 ° C |
| Bakplåt: | Ja |
| Smart matlagningsfunktion: | Nej |
| Produktens färg: | Rostfritt stål |
| Skärmtyp: | LCD |
| Kontrolltyp: | Knappar |
| Låddjup: | 670 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 66200 g |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Eco-läge: | Ja |
| Ugnens nettokapacitet: | 70 l |
| Cool dörr: | Ja |
| Rengöringstyp: | Pyrolytisk |
| Dörrmaterial: | Glass, Stainless steel |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Material, hölje: | Rostfritt stål |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Gångjärnssida: | Ned |
| Hyllor material: | Krom |
| Ström: | 25 A |
| Installationsfack, bredd: | - mm |
| Installationsfack, djup: | - mm |
| Installationsfack, höjd: | - mm |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Barnsäkert: | Ja |
| Mikrovågsugnens stryka: | 2700 W |
| Ansluten effekt: | 5700 W |
| Grill styrka: | 2700 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Manöverplats: | Framsida |
| Typ av timer: | Digital |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 105 l |
| Totalt ugn: | 5700 W |
| Ugnström: | 5700 W |
| Upptiningsfunktion i ugnen: | Ja |
| Antal galler: | 3 |
| Interiör material: | Emalj |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.8 kWh |
| Hålla sig varm funktion: | Ja |
| Antal tillagningsprogram: | 8 |
| Grillgaller ingår: | Ja |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 4 |
| Ugn 2, nettokapacitet: | 35 l |
| Ugn 2, grill: | Ja |
| Ugn 2, energiförbrukning (normal): | 0.74 kWh |
| Klar larm: | Ja |
| Övervärme, undervärme, fläkt + varmluft (turboläge): | Ja |
| Grillfunktion med fläkt: | Ja |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Kemikalieskatt (Sverige): | Ja |
| Ugn 2, effekt: | 5700 W |
| Demohandledningsläge: | Ja |
| Ugn 2, innermått (B x D x H): | 440 x 443 x 169 mm |
| Ugn 2, konvektionstillagning: | Ja |
| Ugn 2, upptiningsfunktion: | Ja |
| Kemikalieskattesänkning (Sverige): | 50 |
| Antal äggklockor: | 1 |
| Ugn 2, varmhållningsfunktion: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg DOSP6390X ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026