Smeg FA490RWH5 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg FA490RWH5 (36 sidor) i kategorin kylskåp. Guiden har ansetts hjälpsam av 10 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.0 stjärnor baserat på 3 recensioner. Har du en fråga om Smeg FA490RWH5 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/36

Contents
3
EN
We advise you to read this manual carefully, as it contains all the instructions for maintai-
ning the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
1 Instructions 40
1.1 General safety instructions 40
1.2 Manufacturer liability 43
1.3 Appliance purpose 43
1.4 Disposal 43
1.5 Technical support 44
1.6 Identication plate 44
1.7 Energy label 44
1.8 This user manual 45
1.9 How to read the user manual 45
2 Description of the appliance 46
2.1 General Description 46
3 Using the appliance 47
3.1 Information about New Generation Cooling Technology 47
3.2 Display and Control Panel 47
3.3 Operating your Fridge Freezer 48
3.4 Temperature Adjustment Warnings 50
3.5 Accessories 50
4 Food storage 54
4.1 Refrigerator compartment 54
4.2 Freezer compartment 55
5 Cleaning and Maintenance 60
5.1 Defrosting 60
5.2 Instructions 60
5.3 Cleaning the appliance 61
5.4 What to do if... 62
6 Installation 64
6.1 Electrical connection 64
6.2 Positioning 64
6.3 Installation warnings 65
6.4 During use: 66
7 Shipment and repositioning 70
7.1 Transportation and Changing Positioning 70
8 Before calling after-sales service 71
9 Practical energy saving advice 74
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | kylskåp |
| Modell: | FA490RWH5 |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 120000 g |
| Bredd: | 704 mm |
| Djup: | 704 mm |
| Höjd: | 1955 mm |
| Årlig energiförbrukning: | 285 kWh |
| Ismaskin: | Ja |
| Sladdlängd: | 1.8 m |
| Förpackningens bredd: | 785 mm |
| Fryskapacitet: | 8 kg/24h |
| Frysläge: | Bottom-placerade |
| antal stjärnor: | 4* |
| Temperaturlarm: | Ja |
| Wi-Fi: | Nej |
| Automatisk avfrostning (frys): | Ja |
| Ursprungsland: | Italien |
| Produktens färg: | Vit |
| Skärmtyp: | LED |
| Kontrolltyp: | Röra |
| Låddjup: | 850 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 133800 g |
| Lagringstid vid strömavbrott: | 14 h |
| Hållbarhetscertifiering: | ENERGY STAR |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Lamptyp: | LED |
| Energiklass: | E |
| Material, hölje: | Aluminium, Polypropylene (PP) |
| Antal hyllor i frysen: | 4 |
| Apparatens placering: | Fristående |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Isbricka: | Ja |
| Redo för anpassad panel: | Nej |
| Gångjärnssida: | Höger |
| Hängbar dörr: | Nej |
| Hyllor material: | Härdat glas |
| Energieffektivitetsskalning: | A till G |
| Total kapacitet netto: | 481 l |
| Bulleremission, klass: | C |
| Ljudnivå Lc IEC: | 41 dB |
| Klimatkategori: | SN-T |
| Minsta drifttemperatur: | 10 ° C |
| Maximal arbetstemperatur: | 43 ° C |
| Innerbelysning, kyl: | Ja |
| Frostfri (kyl): | Ja |
| Automatisk avfrostning (kyl): | Ja |
| Multi-luftflödessystem (kyl): | Ja |
| Antal vegetabiliska lådor: | 1 |
| Antal dörrfack, kylskåp: | 4 |
| Superkylningsfunktion: | Nej |
| Dörröppningslarm: | Nej |
| Barnsäkert: | Nej |
| Ansluten effekt: | 127 W |
| Frys - Antal hyllor: | 3 |
| Fryskapacitet netto.: | 137 l |
| Funktion för snabbinfrysning: | Ja |
| Total kapacitet, brutto: | 510 l |
| Kylkapacitet netto: | 344 l |
| Färska zon fack: | Ja |
| Dörröppningsvinkel: | 110 ° |
| Frostfri (frys): | Ja |
| Antal löstagbara hyllor: | 3 |
| Innerbelysning, frys: | Nej |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg FA490RWH5 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
kylskåp Smeg Manualer
31 Mars 2026
29 Mars 2026
16 Februari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
kylskåp Manualer
Nyaste kylskåp Manualer
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026