Smeg FA8005RPO Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg FA8005RPO (34 sidor) i kategorin kylskåp. Guiden har ansetts hjälpsam av 10 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.9 stjärnor baserat på 3 recensioner. Har du en fråga om Smeg FA8005RPO eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/34

Contents
37
EN
We advise you to read this manual carefully, as it contains all the instructions for maintai-
ning the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
1 Instructions 38
1.1 General safety instructions 38
1.2 Manufacturer liability 41
1.3 Appliance purpose 41
1.4 Disposal 41
1.5 Identication plate 42
1.6 This user manual 42
1.7 How to read the user manual 42
2 Description of the appliance 43
2.1 General Description 43
3 Using the appliance 44
3.1 Information about New Generation Cooling Technology 44
3.2 Display and Control Panel 44
3.3 Operating your Fridge Freezer 45
3.4 Temperature Adjustment Warnings 47
3.5 Accessories 47
4 Food storage 51
4.1 Refrigerator compartment 51
4.2 Freezer compartment 52
5 Cleaning and Maintenance 56
5.1 Defrosting 56
5.2 Instructions 57
5.3 Cleaning the appliance 57
5.4 What to do if... 58
6 Installation 60
6.1 Electrical connection 60
6.2 Positioning 61
6.3 Installation warnings 62
6.4 During use: 63
7 Shipment and repositioning 66
7.1 Transportation and Changing Positioning 66
8 Before calling after-sales service 66
9 Practical energy saving advice 70
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | kylskåp |
| Modell: | FA8005RPO |
| Typ av operation: | Draaiknop |
| Färg på produkten: | Zwart |
| Vikt: | 2000 g |
| Bredd: | 177 mm |
| Djup: | 222 mm |
| Höjd: | 347 mm |
| Årlig energiförbrukning: | 321 kWh |
| Ismaskin: | Ja |
| Sladdlängd: | 1.8 m |
| Snäll: | Ventilator elektrisch verwarmingstoestel |
| Fryskapacitet: | 9 kg/24h |
| Frysläge: | Bottom-placerade |
| antal stjärnor: | 4* |
| Temperaturlarm: | Ja |
| Flaskställ: | Ja |
| Internationell säkerhetskod (IP): | IP21 |
| Kylmedium: | R600a |
| Beeldscherm: | Nee |
| Automatisk avfrostning (frys): | Ja |
| Djup utan handtag: | 704 mm |
| Justerbar termostat: | Ja |
| Lämplig för rumsvolymer upp till: | 60 m³ |
| Värmekraft: | 2000 W |
| Placeringsalternativ: | Vloer |
| Värmeeffekt (min): | 1300 W |
| Produktens färg: | Gräddfärgad |
| Lagringstid vid strömavbrott: | 24 h |
| Djup med öppen dörr: | 1356 mm |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Lamptyp: | LED |
| Energiklass: | G |
| Material, hölje: | Metal, Steel |
| Antal hyllor i frysen: | 3 |
| Apparatens placering: | Fristående |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Gångjärnssida: | Höger |
| Hyllor material: | Glas |
| Energieffektivitetsskalning: | A till G |
| Ström: | 1.27 A |
| Total kapacitet netto: | 461 l |
| Bulleremission, klass: | D |
| Ljudnivå Lc IEC: | 42 dB |
| Klimatkategori: | SN-T |
| Innerbelysning, kyl: | Ja |
| Frostfri (kyl): | Ja |
| Automatisk avfrostning (kyl): | Ja |
| Multi-luftflödessystem (kyl): | Ja |
| Antal vegetabiliska lådor: | 1 |
| Antal dörrfack, kylskåp: | 3 |
| Dörröppningslarm: | Ja |
| Strömväxlingsteknik: | Ja |
| Ansluten effekt: | 127 W |
| Frys - Antal hyllor: | 2 |
| Fryskapacitet netto.: | 128 l |
| Funktion för snabbinfrysning: | Ja |
| Total kapacitet, brutto: | 510 l |
| Kylkapacitet netto: | 333 l |
| Färska zon fack: | Ja |
| Frostfri (frys): | Ja |
| Färskzon-fack nettokapacitet: | 309 l |
| Antal dörrfack, frys: | 2 |
| Färskzon-fack bruttokapacitet: | 355 l |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg FA8005RPO ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
kylskåp Smeg Manualer
31 Mars 2026
29 Mars 2026
16 Februari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
kylskåp Manualer
Nyaste kylskåp Manualer
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026