Smeg FAB30LOR3 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg FAB30LOR3 (20 sidor) i kategorin kylskåp. Guiden har ansetts hjälpsam av 12 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.6 stjärnor baserat på 2 recensioner. Har du en fråga om Smeg FAB30LOR3 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/20

Table of contents
23
EN
1 Instructions24
1.1General safety instructions24
1.2Manufacturer liability26
1.3Appliance purpose26
1.4 Disposal27
1.5Identification plate27
1.6This user manual27
1.7How to read the user manual28
2 Description29
2.1General Description29
2.2Description of parts29
2.3Available accessories29
3 Use31
3.1 Instructions31
3.2Preliminary operations31
3.3First use31
3.4Using the accessories31
3.5 Ventilation32
3.6Using the refrigerator compartment33
3.7Using the freezer compartment33
3.8Noises during operation34
3.9Heated front surface35
3.10Turning the appliance off35
3.11Food storage advice35
4Cleaning and maintenance37
4.1 Instructions37
4.2Cleaning the appliance37
4.3 Defrosting37
4.4Interior lighting38
4.5What to do if...38
5 Installation40
5.1Electrical connection40
5.2 Positioning40
We advise you to read this manual carefully, as it contains all the instructions for maintaining
the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | kylskåp |
| Modell: | FAB30LOR3 |
| Enhetsplacering: | Ingebouwd |
| Typ av operation: | Touch |
| Färg på produkten: | Zwart |
| Dörrgångjärn: | Neer |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 34600 g |
| Bredd: | 595 mm |
| Djup: | 595 mm |
| Höjd: | 564 mm |
| Nettoskatt: | 3500 W |
| Uppvärmningsfunktion: | Ja |
| Grill: | Ja |
| Årlig energiförbrukning: | 156 kWh |
| Plugg typ: | Geen stekker |
| Sladdlängd: | 1.5 m |
| Barnlås: | Ja |
| Wi-Fi-kontroll: | Ja |
| Ljudnivå: | 42 dB |
| Energie-efficiëntieklasse: | A+ |
| Förpackningens vikt: | 36600 g |
| Förpackningens bredd: | 620 mm |
| Djuppackning: | 675 mm |
| Förpackningshöjd: | 660 mm |
| Energieffektivitetsklass (gammal): | A+++ |
| Fryskapacitet: | 4 kg/24h |
| Belysning inuti: | Ja |
| Integrerad klocka: | Ja |
| Typ av klocka: | Elektronisch |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Ångkokning: | Ja |
| Håll varm funktion: | Ja |
| Antal lampor: | 2 lampen |
| Frysläge: | Högst placerad |
| antal stjärnor: | 4* |
| Total inomhuskapacitet (ugnar): | 77 l |
| Antal ugnar: | 1 |
| Antal automatiska program: | 22 |
| Lätt att städa: | Ja |
| Flaskställ: | Ja |
| Kontrollposition: | Boven voorzijde |
| Installationsfackets bredd: | 564 mm |
| Installationsfack djup: | 550 mm |
| Installationsfack höjd: | 600 mm |
| Typ av rengöring: | Pyrolytisch |
| Material genom: | Glass, Stainless steel |
| Avtagbar ugnslucka: | Ja |
| Installationsfack höjd (min): | 590 mm |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.03 kWu |
| Energiförbrukning (tvungen konvektion): | 0.71 kWu |
| Energieffektivitetsindex (EEI): | 81.6 |
| Att laga: | Ja |
| Ugnsstorlek: | Groot |
| Typ av ugn: | Elektrische oven |
| Total ugnseffekt: | 3500 W |
| Ugn med nettokapacitet: | 77 l |
| Magnetronbereiding: | Nee |
| Över- och undervärme: | Ja |
| Bakplåtsmått: | Ja |
| Kylmedium: | R600a |
| Antal kompressorer: | 1 |
| Självrengörande: | Ja |
| Undervärmning: | Ja |
| Övervärme: | Ja |
| Tryckbara knappar: | Nee |
| Kylskåpsdörr: | Ja |
| Dörrtemperatur (max): | 300 °C |
| Avtagbart dörrglas: | Ja |
| Mjukstängande dörr: | Ja |
| Skriv timer: | Digitaal |
| Färghandtag: | Roestvrijstaal |
| Justerbara fötter: | Ja |
| Antibakteriell beläggning: | Ja |
| Ursprungsland: | Slovenië |
| Djup utan handtag: | 728 mm |
| Antal hyllor: | 4 schappen |
| Installationsfackets bredd (min): | 560 mm |
| Antal bakplåtar: | 4 |
| Pizza funktion: | Ja |
| Varmluftsgrillning: | Ja |
| Kärntemperaturmätare: | Ja |
| Inre material: | Geëmailleerd staal |
| Automatisk dörröppning: | Nee |
| Antal matlagningsprogram: | 13 |
| Snabb värme: | Ja |
| Antal hyllplatser: | 5 |
| Inklusive grillställ: | Ja |
| Långsam matlagning: | Ja |
| Alternativ för brödtillverkning: | Ja |
| Uppvärmning av hela grillytan: | Ja |
| Typ av kärntemperaturmätare: | Bedraad |
| Typ av strömanslutning: | Bekabeld |
| Ugnsdörr: | Deur naar beneden klappen |
| Material på handtaget: | Roestvrijstaal |
| AC-ingångsspänning: | 220-240 V |
| AC-ingångsfrekvens: | 50-60 Hz |
| Type beeldscherm: | LED |
| Energieffektivitetsskala: | A+++ tot D |
| Ugnsavfrostningsfunktion: | Ja |
| Produktens färg: | Orange |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Lagringstid vid strömavbrott: | 30 h |
| Djup med öppen dörr: | 1197 mm |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Lamptyp: | LED |
| Antal hyllor i frysen: | 3 |
| Apparatens placering: | Fristående |
| Växelström Frekvens: | 50 hz |
| Gångjärnssida: | Vänster |
| Hängbar dörr: | Nej |
| Hyllor material: | Glas |
| Ström: | 0.8 A |
| Total kapacitet netto: | 294 l |
| Ljudnivå Lc IEC: | 37 dB |
| Klimatkategori: | SN-T |
| Minsta drifttemperatur: | 10 ° C |
| Maximal arbetstemperatur: | 43 ° C |
| Innerbelysning, kyl: | Ja |
| Frostfri (kyl): | Nej |
| Automatisk avfrostning (kyl): | Nej |
| Multi-luftflödessystem (kyl): | Ja |
| Antal vegetabiliska lådor: | 1 |
| Antal dörrfack, kylskåp: | 3 |
| Dörröppningslarm: | Ja |
| Strömväxlingsteknik: | Ja |
| Ansluten effekt: | 100 W |
| Frys - Antal hyllor: | 2 |
| Fryskapacitet netto.: | 72 l |
| Kylmediets vikt: | 70 g |
| Total kapacitet, brutto: | 298 l |
| Kylkapacitet netto: | 222 l |
| Färska zon fack: | Ja |
| Dörröppningsvinkel: | 90 ° |
| Bredd med öppen dörr: | 926 mm |
| Justering av fötter: | 15 mm |
| Frostfri (frys): | Nej |
| Färskzon-fack nettokapacitet: | 193 l |
| Antal löstagbara hyllor: | 2 |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg FAB30LOR3 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
kylskåp Smeg Manualer
31 Mars 2026
29 Mars 2026
16 Februari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
kylskåp Manualer
Nyaste kylskåp Manualer
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026