Smeg PV175N2 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg PV175N2 (22 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 20 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.2 stjärnor baserat på 7 recensioner. Har du en fråga om Smeg PV175N2 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/22

Contents
25
EN
1 Instructions26
1.1 General safety instructions26
1.2 Manufacturer liability27
1.3 Appliance purpose27
1.4 Disposal27
1.5 Identification plate28
1.6 This user manual28
1.7 How to read the user manual28
2 Description29
2.1 General Description29
2.2 Symbols30
2.3 Available accessories30
3 Use31
3.1 Instructions31
3.2 First use31
3.3 Using the hob32
4 Cleaning and maintenance34
4.1 Instructions34
4.2 Cleaning the appliance34
5 Installation36
5.1 Safety instructions36
5.2 Section cut from the work surface36
5.3 Mounting37
5.4 Fixing brackets38
5.5 Gas connection38
5.6 Adaptation to different types of gas40
5.7 Electrical connection46
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance's aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
These instructions apply only for the destination countries listed on the appliance's data plate.
This is a class 3 built in hob.
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | PV175N2 |
| Inbyggd display: | Nej |
| Vikt: | 18100 g |
| Bredd: | 720 mm |
| Djup: | 510 mm |
| Höjd: | 48 mm |
| Sladdlängd: | 1.2 m |
| Förpackningens bredd: | 860 mm |
| Elektronisk tändning: | Ja |
| Antal gasbrännare: | 5 |
| Säkerhetsventil: | Ja |
| Ursprungsland: | Italien |
| Certifiering: | CE |
| Yta: | Glansigt |
| Antal faser: | 1 |
| Produktens färg: | Svart |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Låddjup: | 610 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 19600 g |
| AC-inspänning: | 220-240 V |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Installationsfack, bredd: | 564 mm |
| Installationsfack, djup: | 486 mm |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 5 |
| Kokzon 3, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger bak |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Stor |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Extra stor |
| Kokzon 1, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Central |
| Kokzon 2, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Vanlig |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Främre till vänster |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | gas |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Sjudning |
| Kokzon 4, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Vänster bak |
| Manöverplats: | Övre främre |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 1700 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1100 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 3500 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 2600 W |
| Typ av ytskikt: | Glas |
| Lätt att rengöra: | Ja |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 1 W |
| Installation fack djup (min): | 482 mm |
| Installation fack djup (max): | 486 mm |
| Anslutningseffekt (gas): | 10300 W |
| Termoelement skydd: | Ja |
| Material i hällstativ: | Gjutjärn |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 1700 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 5: | Vanlig |
| Kokzon 5, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Höger fram |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | gas |
| Spisens bredd, storlek: | 72 cm |
| Antal kokzoner som kan användas samtidigt: | 5 |
| Integrerad huva: | Nej |
| Bridge-funktion: | Nej |
| Kemikalieskatt (Sverige): | Nej |
| Gastyp: | Gasol (LPG) |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg PV175N2 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026