Smeg PV331CN Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg PV331CN (30 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 28 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.4 stjärnor baserat på 6 recensioner. Har du en fråga om Smeg PV331CN eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/30

Contents
33
EN
1 Instructions34
1.1General safety instructions34
1.2Identification plate37
1.3Manufacturer liability38
1.4Appliance purpose38
1.5 Disposal38
1.6This user manual39
1.7How to read the user manual39
2 Description40
2.1General Description40
2.2 Symbols40
2.3Available accessories41
3 Use42
3.1 Instructions42
3.2First use42
3.3Using the hob43
4Cleaning and maintenance45
4.1 Instructions45
4.2Cleaning the appliance45
5 Installation47
5.1Safety instructions47
5.2Section cut from the countertop47
5.3 Mounting48
5.4Fixing brackets49
5.5Gas connection50
5.6Adaptation to different types of gas54
5.7Electrical connection60
5.8Instructions for the installer61
We advise you to read this manual carefully, as it contains all the instructions for maintaining
the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
These instructions apply only to the destination countries listed on the appliance's data
plate.
This is a class 3 built-in hob.
TRANSLATION OF THE ORIGINAL INSTRUCTIONS
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | PV331CN |
| Inbyggd display: | Nej |
| Vikt: | 7800 g |
| Bredd: | 300 mm |
| Djup: | 510 mm |
| Höjd: | 102 mm |
| Förpackningens bredd: | 365 mm |
| Elektronisk tändning: | Ja |
| Antal gasbrännare: | 1 |
| Säkerhetsventil: | Ja |
| Ursprungsland: | Italien |
| Certifiering: | CE |
| Yta: | Glansigt |
| Antal faser: | 1 |
| Produktens färg: | Svart |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Låddjup: | 550 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 9700 g |
| Wok brännare: | Ja |
| AC-inspänning: | 220-240 V |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Installationsfack, bredd: | 254 mm |
| Installationsfack, djup: | 480 mm |
| Installationsfack, höjd: | - mm |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 1 |
| Kokzon 1, form: | Rund |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Extra stor |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Central |
| Manöverplats: | Övre främre |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 6000 W |
| Typ av ytskikt: | Glas |
| Lätt att rengöra: | Ja |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 1 W |
| Installation fack djup (min): | 476 mm |
| Installation fack djup (max): | 480 mm |
| Anslutningseffekt (gas): | 6000 W |
| Termoelement skydd: | Ja |
| Material i hällstativ: | Gjutjärn |
| Wok brännare läge: | Mitten |
| Wokbrännarens effekt: | 6000 W |
| Spisens bredd, storlek: | 30 cm |
| Antal kokzoner som kan användas samtidigt: | 1 |
| Integrerad huva: | Nej |
| Kemikalieskatt (Sverige): | Nej |
| Gastyp: | Gasol (LPG) |
| Kantprofil: | Rak |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg PV331CN ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026