Smeg PV395LCN Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg PV395LCN (28 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 7 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.7 stjärnor baserat på 2 recensioner. Har du en fråga om Smeg PV395LCN eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/28

Contents
3
EN
1 Instructions4
1.1 General safety instructions4
1.2 Identification plate7
1.3 Manufacturer liability7
1.4 Appliance purpose7
1.5 Disposal7
1.6 This user manual8
1.7 How to read the user manual8
2 Description9
2.1 General Description9
2.2 Symbols10
2.3 Available accessories11
3 Use12
3.1 Instructions12
3.2 First use12
3.3 Using the hob13
4 Cleaning and maintenance16
4.1 Instructions16
4.2 Cleaning the appliance16
5 Installation18
5.1 Clearances above and around domestic appliances18
5.2 Safety instructions19
5.3 Section cut from the countertop20
5.4 Mounting20
5.5 Gas connection22
5.6 Adaptation to different types of gas25
5.7 Electrical connection28
5.8 For the installer29
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
These instructions apply only for the destination countries listed on the appliance's data plate.
This is a class 3 built-in hob.
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | PV395LCN |
| Inbyggd display: | Nej |
| Bredd: | 900 mm |
| Djup: | 510 mm |
| Höjd: | 50 mm |
| Elektronisk tändning: | Ja |
| Antal gasbrännare: | 5 |
| Produktens färg: | Svart |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Wok brännare: | Ja |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Installationsfack, bredd: | 848 mm |
| Installationsfack, djup: | 486 mm |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 5 |
| Kokzon 3, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger bak |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Stor |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Vanlig |
| Kokzon 1, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Mitten fram |
| Kokzon 2, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Extra stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Mitten bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | gas |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Vanlig |
| Kokzon 4, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Vänster |
| Regelbunden brännare / kokzon: | 1700 W |
| Stora brännare / kokzon: | 2600 W |
| Manöverplats: | Övre främre |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 6000 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1700 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 1700 W |
| Extra stor hög hastighet brännare / kokzon: | 6000 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 2600 W |
| Typ av ytskikt: | Glass-keramisk |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | - W |
| Installation fack djup (min): | 482 mm |
| Installation fack djup (max): | 486 mm |
| Anslutningseffekt (gas): | - W |
| Material i hällstativ: | Gjutjärn |
| Wok brännare läge: | Vänster |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 1700 W |
| Wokbrännarens effekt: | 6000 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 5: | Vanlig |
| Kokzon 5, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Höger fram |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | gas |
| Gastyp: | Gasol (LPG) |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg PV395LCN ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026