Smeg PVL6106CN Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg PVL6106CN (26 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 8 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.1 stjärnor baserat på 5 recensioner. Har du en fråga om Smeg PVL6106CN eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/26

Contents
29
EN
1 Instructions30
1.1 General safety instructions30
1.2 Manufacturer liability31
1.3 Appliance purpose31
1.4 Disposal31
1.5 Identification plate32
1.6 This user manual32
1.7 How to read the user manual32
2 Description33
2.1 General Description33
2.2 Symbols34
3 Use35
3.1 Instructions35
3.2 First use35
3.3 Using the hob36
4 Cleaning and maintenance39
4.1 Instructions39
4.2 Cleaning the appliance39
5 Installation41
5.1 Safety instructions41
5.2 Section cut from the countertop41
5.3 Mounting42
5.4 Gas connection44
5.5 Adaptation to different types of gas46
5.6 Electrical connection53
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
These instructions apply only for the destination countries listed on the appliance’s data plate.
This is a class 3 built in hob.
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | PVL6106CN |
| Inbyggd display: | Nej |
| Bredd: | 1000 mm |
| Djup: | 510 mm |
| Höjd: | 50 mm |
| Elektronisk tändning: | Ja |
| Antal gasbrännare: | 6 |
| Produktens färg: | Black, Titanium |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Installationsfack, bredd: | 884 mm |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 6 |
| Kokzon 3, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Mitten bak |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Stor |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Sjudning |
| Kokzon 1, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Mitten fram |
| Kokzon 2, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Extra stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Mitten bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | gas |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Vanlig |
| Kokzon 4, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Vänster |
| Sjuda brännare / kokzon: | 1000 W |
| Regelbunden brännare / kokzon: | 1600 W |
| Stora brännare / kokzon: | 2400 W |
| Manöverplats: | Övre främre |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 3500 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1600 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 1000 W |
| Extra stor hög hastighet brännare / kokzon: | 3500 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 2400 W |
| Typ av ytskikt: | Keramiska |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 1 W |
| Installation fack djup (min): | 482 mm |
| Installation fack djup (max): | 486 mm |
| Anslutningseffekt (gas): | 13000 W |
| Termoelement skydd: | Ja |
| Material i hällstativ: | Rostfritt stål |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 1000 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 5: | Sjudning |
| Kokzon 5, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Mitten fram |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | gas |
| Form på standardplatta/tillagningsyta: | Rund |
| Form på stor platta/tillagningsyta: | Rund |
| Form på småkokningsplatta/tillagningsyta: | Rund |
| Form på extra stor höghastighetsplatta/tillagningsyta: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 6: | Höger |
| Typ av platta/tillagningsyta 6: | Extra stor |
| Kokzon 6, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 6: | gas |
| Effekt på platta/tillagningsyta 6: | 3500 W |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg PVL6106CN ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026