Smeg PX375LMB Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg PX375LMB (18 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 30 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.0 stjärnor baserat på 3 recensioner. Har du en fråga om Smeg PX375LMB eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/18

Contents
3
EN
1 Instructions4
1.1General safety instructions4
1.2Manufacturer liability7
1.3Appliance purpose7
1.4Disposal8
1.5Identification plate8
1.6This user manual8
1.7How to read the user manual9
2Description10
2.1General Description10
2.2Symbols11
3Use12
3.1Instructions12
3.2First use13
3.3Using the cooktop13
4Cleaning and maintenance16
4.1Instructions16
4.2Cleaning the appliance16
5Installation18
5.1Clearances above and around domestic appliances18
5.2Safety instructions19
5.3Section cut from the work surface20
5.4Mounting22
5.5Fixing using brackets23
5.6Gas connection24
5.7Adaptation to different types of gas27
5.8Electrical connection31
5.9Instructions for the installer32
We advise you to read this manual carefully, as it contains all the instructions for maintaining
the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com 02 8667 4833
These instructions apply only to the destination countries listed on the appliance's data
plate.
This is a class 3 built-in hob.
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | PX375LMB |
| Inbyggd display: | Ja |
| Timer: | Nej |
| Vikt: | 16100 g |
| Bredd: | 725 mm |
| Djup: | 510 mm |
| Höjd: | 40 mm |
| Sladdlängd: | 1.2 m |
| Förpackningens bredd: | 775 mm |
| Elektronisk tändning: | Nej |
| Antal gasbrännare: | 5 |
| Automatisk avstängning: | Ja |
| Ursprungsland: | Italien |
| Yta: | Mätt |
| Indikator för återstående tid: | Ja |
| Skydd mot oavsiktlig start: | Ja |
| Produktens färg: | Svart |
| Låddjup: | 560 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 17000 g |
| Wok brännare: | Nej |
| AC-inspänning: | 220 - 415 V |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| På / av-knapp: | Ja |
| Installationsfack, bredd: | 766 mm |
| Installationsfack, djup: | 483 mm |
| Barnsäkert: | Nej |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Kokzon 3, form: | Rektangulär |
| Diameter på platta/tillagningsyta 1: | 180 mm |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger fram |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Vanlig |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Vanlig |
| Kokzon 1, form: | Rektangulär |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Höger bak |
| Kokzon 2, form: | Rektangulär |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | Elektrisk |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Främre till vänster |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | Elektrisk |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | Elektrisk |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Vanlig |
| Kokzon 4, form: | Rektangulär |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | Elektrisk |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Vänster bak |
| Maximal kabelförlust med anslutning: | Nej |
| Kokzon 1, storlek (B x D): | 190 x 210 mm |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 4200 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1800 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 1100 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 2600 W |
| Typ av ytskikt: | Glas |
| Lätt att rengöra: | Ja |
| Kokzon 3, boost: | 3000 W |
| Kokzon 2, boost: | 3000 W |
| Installation fack djup (min): | 482 mm |
| Installation fack djup (max): | 483 mm |
| Kokzon 1, boost: | 3000 W |
| Kokzon 4, storlek (B x D): | 190 x 210 mm |
| Kokzon 4, boost: | 3000 W |
| Material i hällstativ: | Gjutjärn |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 1800 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 5: | Vanlig |
| Spisens bredd, storlek: | 72.5 cm |
| Wi-Fi-styrning: | Nej |
| Antal boostrar: | 4 |
| Integrerad huva: | Nej |
| Klar larm: | Ja |
| Antal flexibla tillagningszoner: | 2 |
| Kombizon: | Nej |
| Kokzon 2, storlek (B x D): | 190 x 210 mm |
| Kokzon 3, storlek (B x D): | 190 x 210 mm |
| Kemikalieskatt (Sverige): | Ja |
| Kantprofil: | Rak |
| Permanent detektering av kastrullstorlek: | Ja |
| Snabbval av effektnivå: | Ja |
| Typ av flexibel kokzon: | Smeg MultiZone |
| Flexibel kokzon 1, storlek (B x D): | 390 x 210 mm |
| Boost för flexibel kokzon 1: | 3700 W |
| Boost för flexibel kokzon 2: | 3700 W |
| Flexibel kokzon 2, storlek (B x D): | 390 x 210 mm |
| Antal äggklockor: | 1 |
| Antal end cooking-timers: | 4 |
| Automatisk inställning för kastrullstorlek: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg PX375LMB ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026