Smeg RC19XDNE Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg RC19XDNE (2 sidor) i kategorin kylskåp. Guiden har ansetts hjälpsam av 15 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.7 stjärnor baserat på 4 recensioner. Har du en fråga om Smeg RC19XDNE eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/2

Product Information Sheet
COMMISSION DELEGATED REGULATION (EU) 2019/2016
המסחרי הסימן או הספק שם:: SMEG
Supplier’s address: Via Leonardo da Vinci, 4 42016 Guastalla (RE) - Italy
Model identifier: RC19XDNE
Type of refrigerating appliance:
Low-noise appliance:Noעיצוב סוג:נפרד
Wine storage appliance:NoOther refrigerating appliance:Yes
General product parameters:
ParameterValueParameterValue
Overall dimensions
(millimetre)
גובה - כוללות מידות2000
ליטר או דציליטר )כולל נפח)331רוחב - כוללות מידות600
עומק592
EEI100אנרגטית יעילות קטגורייתE
באוויר נישא רעש פליטות(dB(A) re 1pW)38באוויר נישא רעש פליטות קטגורייתC
לשנה שעה/קילוואט )שנתית חשמל צריכת)246אקלים קטגורייתSN, N, ST, T
Minimum ambient temperature (°C), for which the
refrigerating appliance is suitable
10
Maximum ambient temperature (°C), for
which the refrigerating appliance is suitable
43
Winter setting:No
Compartment Parameters:
Compartment type
Compartment parameters and values
Compartment volume
(dm3 or l)
Recommended
temperature setting for
optimised food storage
(°C) These settings shall
not contradict the
storage conditions set
out in Annex IV, Table 3
Freezing
capacity(kg/24 h)
Defrosting
type(auto -
defrost = A,
manual defrost =
M)
Pantryלא————
Wine storageלא————
Cellarלא————
Fresh foodYes2354—A
Chillלא————
0-star or ice- makingלא————
1-starלא————
2-starלא————
3-starלא————
4-starYes96-189.0A
2-star sectionלא————
Variable temperature
compartment
לא————
For 4-star compartments
Fast freeze facility:Yes
For wine storage appliances
—:—
Page 1 / 2
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | kylskåp |
| Modell: | RC19XDNE |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 63500 g |
| Bredd: | 600 mm |
| Djup: | 592 mm |
| Höjd: | 2000 mm |
| Årlig energiförbrukning: | 246 kWh |
| Antal fryslådor: | 3 |
| Ismaskin: | Nej |
| Sladdlängd: | 2 m |
| Fryskapacitet: | 9 kg/24h |
| Frysläge: | Bottom-placerade |
| antal stjärnor: | 4* |
| Temperaturlarm: | Ja |
| Flaskställ: | Ja |
| Kylmedium: | R600a |
| Antal kompressorer: | 1 |
| Automatisk avfrostning (frys): | Ja |
| Kylsystem: | Ventilerad |
| Frystemperatur (min): | -18 ° C |
| Justerbara hyllor: | Ja |
| Produktens färg: | Rostfritt stål |
| Skärmtyp: | LED |
| Vikt inkl. förpackning: | 65500 g |
| Eco-läge: | Ja |
| Lagringstid vid strömavbrott: | 10 h |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Lamptyp: | LED |
| Energiklass: | E |
| Material, hölje: | Rostfritt stål |
| Antal hyllor i frysen: | 6 |
| Apparatens placering: | Fristående |
| Växelström Frekvens: | 50 hz |
| Isbricka: | Ja |
| Gångjärnssida: | Höger |
| Hängbar dörr: | Ja |
| Hyllor material: | Glas |
| Energieffektivitetsskalning: | A till G |
| Total kapacitet netto: | 331 l |
| Bulleremission, klass: | C |
| Ljudnivå Lc IEC: | 38 dB |
| Klimatkategori: | SN-T |
| Minsta drifttemperatur: | 10 ° C |
| Maximal arbetstemperatur: | 43 ° C |
| Innerbelysning, kyl: | Ja |
| Automatisk avfrostning (kyl): | Ja |
| Multi-luftflödessystem (kyl): | Ja |
| Antal vegetabiliska lådor: | 1 |
| Antal dörrfack, kylskåp: | 4 |
| Äggfack: | Ja |
| Dörröppningslarm: | Ja |
| Ansluten effekt: | 70 W |
| Fryskapacitet netto.: | 96 l |
| Funktion för snabbinfrysning: | Ja |
| Kylmediets vikt: | 38 g |
| Kylkapacitet netto: | 235 l |
| Färska zon fack: | Ja |
| Bredd med öppen dörr: | 600 mm |
| Antal löstagbara hyllor: | 3 |
| Displayens placering: | På dörren |
| Dörrfack för flaskor: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg RC19XDNE ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
kylskåp Smeg Manualer
31 Mars 2026
29 Mars 2026
16 Februari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
kylskåp Manualer
Nyaste kylskåp Manualer
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026