Smeg SCB91MFN5 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SCB91MFN5 (32 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 30 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.9 stjärnor baserat på 9 recensioner. Har du en fråga om Smeg SCB91MFN5 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/32

Inhoudsopgave
3
1 VEILIGHEID
S
-
EN GEBRUIKSVOORSCH
R
IFTE
N
_
_______________________________
_
_____________
4
2 INSTALLATIE VAN HET APPARAAT_________________________________________________________6
3 REGELING VAN HET GAS________________________________________________________________10
4 LAATSTE HANDELINGEN________________________________________________________________15
5 BESCHRIJVING VAN DE BEDIENINGSORGANEN OP HET PANEEL AAN DE VOORKANT____________17
6 GEBRUIK VAN DE KOOKPLAAT___________________________________________________________19
7 GEBRUIK VAN DE OVEN________________________________________________________________22
8 ELEKTRONISCHE PROGRAMMATOR (ALLEEN OP DE DAARMEE UITGERUSTE MODELLEN)________26
9 DIGITALE KOOKWEKKER (UITSLUITEND VOOR DE MODELLEN DIE HIERMEE ZIJN UITGERUST)____28
10 ANALOGE KLOK (ALLEEN OP DE DAARMEE UITGERUSTE MODELLEN) _________________________28
11 REINIGING EN ONDERHOUD_____________________________________________________________29
12 BUITENGEWOON ONDERHOUD__________________________________________________________31
DEZE INSTRUCTIES ZIJN ALLEEN GELDIG VOOR DE LANDEN VAN BESTEMMING WAARVAN D
E
IDENTIFICATIESYMBOLEN OP DE VOORZIJDE VAN DEZE HANDLEIDING STAAN.
INSTRUCTIES VOOR DE INSTALLATEUR: zijn bestemd voor de gekwalificeerde technicus die d
e
gasinstallatie moet controleren en de installatie, de inbedrijfstelling en de keuring van het apparaat moe
t
uitvoeren.
INSTRUCTIES VOOR DE GEBRUIKER: geven gebruiksadviezen, beschrijving van de bedieningen e
n
de juiste reinigings- en onderhoudswerkzaamheden voor het apparaat.
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SCB91MFN5 |
| Produkttyp: | Fristående köksspis |
| Inbyggd display: | Ja |
| Timer: | Ja |
| Bredd: | 900 mm |
| Djup: | 600 mm |
| Höjd: | 900 mm |
| Grill: | Ja |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Elektronisk tändning: | Ja |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 1 |
| Antal gasbrännare: | 5 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.25 kWh |
| Ugnsstorlek: | Stor |
| Ugnens termostatområde: | 50 - 260 ° C |
| Självrengörande: | Ja |
| Antal hyllor: | 4 galler |
| Förvaringsfack: | Ja |
| Bakplåt: | Ja |
| Produktens färg: | Svart |
| Kontrolltyp: | Buttons, Rotary |
| Ugnens bruttokapacitet: | 109 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 109 l |
| Cool dörr: | Ja |
| Ljudnivå Lc IEC: | - dB |
| Grill styrka: | 2800 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 5 |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Extra stor |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Stor |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Liten |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Medium |
| Manöverplats: | Framsida |
| Klocka: | Ja |
| Typ av timer: | Digital |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 1000 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1750 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 3000 W |
| Precisionspenna: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 3500 W |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 109 l |
| Totalt ugn: | 4500 W |
| Ugnström: | 4500 W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Normalkokning: | Ja |
| Typ av ytskikt: | Emalj stål |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 1.19 kWh |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 4500 W |
| Anslutningseffekt (gas): | 11000 W |
| Termoelement skydd: | Ja |
| Material i hällstativ: | Emaljerad stål |
| Antal kokzoner som kan användas samtidigt: | 5 |
| Klar larm: | Ja |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | - MJ |
| Kylfläkt för ugnslucka: | Ja |
| Antal ugnsnät: | 1 |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SCB91MFN5 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026