Smeg SE2842ID3 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SE2842ID3 (26 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 15 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.8 stjärnor baserat på 6 recensioner. Har du en fråga om Smeg SE2842ID3 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/26

Inhoudsopgave
1. WAARSCHUWINGEN VOOR HET GEBRUIK ..................................................................................108
2. AANWIJZINGEN VOOR DE RECYCLING - ONS MILIEUBELEID ...................................................109
3. WAARSCHUWING VOOR DE VEILIGHEID .....................................................................................110
4. VOORDAT U HET TOESTEL IN GEBRUIK NEEMT ........................................................................113
5. VOORZIEN GEBRUIK VAN HET TOESTEL .....................................................................................113
6. BESCHRIJVING VAN HET TOESTEL EN DE BEDIENINGEN VAN HET FRONTPANEEL ............114
7. HET GEBRUIK VAN DE SENSOREN ...............................................................................................118
8. HET GEBRUIK VAN DE PLAAT ........................................................................................................119
9. REINIGING EN ONDERHOUD .........................................................................................................125
10. WAT ALS IETS NIET WERKT? .......................................................................................................126
11. INSTALLATIE .................................................................................................................................128
107
AANWIJZINGEN VOOR DE GEBRUIKER: duiden advies voor het gebruik, de beschrijving van de
bedieningen en de correcte reinigings- en onderhoudshandelingen van het toestel aan.
AANWIJZINGEN VOOR DE INSTALLATEUR: deze zijn bedoeld voor de bevoegde technicus die de
installatie, de indienststelling en de test van het toestel moet uitvoeren.
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SE2842ID3 |
| Bredd: | 770 mm |
| Djup: | 52 mm |
| Höjd: | 515 mm |
| Flexibel kokzon: | Ja |
| Produktens färg: | Svart |
| Effekt: | 7400 W |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Typ av spishäll: | Induktionshäll med zon |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 4 |
| Antalet elektriska kokzoner: | 4 |
| Kokzon 3, form: | Rund |
| Diameter på platta/tillagningsyta 1: | 90 \ 145 mm |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger fram |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Vanlig |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Vanlig |
| Kokzon 1, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Höger bak |
| Kokzon 2, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | Elektrisk |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Sjudning |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Främre till vänster |
| Diameter på platta/tillagningsyta 2: | 170 \ 260 mm |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | Elektrisk |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | Elektrisk |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Extra stor |
| Kokzon 4, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | Elektrisk |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Vänster bak |
| Sjuda brännare / kokzon: | 2500 W |
| Regelbunden brännare / kokzon: | 1800 W |
| Stora brännare / kokzon: | 2500 W |
| Maximal kabelförlust med anslutning: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 1400 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 2400 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 1850 W |
| Extra stor hög hastighet brännare / kokzon: | 3200 W |
| Precisionspenna: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1850 W |
| Typ av ytskikt: | Keramiska |
| Kokzon 3, boost: | 2500 W |
| Kokzon 2, boost: | 3200 W |
| Kokzon 1, boost: | 1800 W |
| Kokzon 4, boost: | 2500 W |
| Antal flexibla tillagningszoner: | 1 |
| Kombizon: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SE2842ID3 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026