Smeg SE630TCE2 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SE630TCE2 (24 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 7 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.7 stjärnor baserat på 6 recensioner. Har du en fråga om Smeg SE630TCE2 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/24

Contents
27
EN
1 Instructions28
1.1 General safety instructions28
1.2 Manufacturer liability29
1.3 Appliance purpose29
1.4 Disposal29
1.5 Identification plate30
1.6 This user manual30
1.7 How to read the user manual30
2 Description31
2.1 General Description31
2.2 Symbols33
3 Use34
3.1 Instructions34
3.2 Preliminary operations35
3.3 Using the cooking hob35
4 Cleaning and maintenance43
4.1 Instructions43
4.2 Cleaning the surfaces43
4.3 Ordinary weekly cleaning43
4.4 Food stains or residues43
4.5 What to do if...44
5 Installation45
5.1 Electrical connection45
5.2 Safety instructions47
5.3 Section cut from the work surface47
5.4 Mounting48
5.5 Spring clips49
5.6 Fixing brackets49
5.7 Hobs with a straight edge50
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance's aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SE630TCE2 |
| Timer: | Ja |
| Bredd: | 600 mm |
| Djup: | 515 mm |
| Höjd: | 40 mm |
| Produktens färg: | Svart |
| Kontrolltyp: | Röra |
| Effekt: | 5700 W |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Antal spänningsnivåer: | 9 |
| Barnsäkert: | Ja |
| Typ av spishäll: | Keramisk |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 3 |
| Antalet elektriska kokzoner: | 3 |
| Kokzon 3, form: | Rund |
| Diameter på platta/tillagningsyta 1: | 160 mm |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Extra stor |
| Kokzon 1, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Höger |
| Kokzon 2, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | Elektrisk |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Sjudning |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Främre till vänster |
| Diameter på platta/tillagningsyta 2: | 210 mm |
| Diameter på platta/tillagningsyta 3: | 280 mm |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | Elektrisk |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Stor |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | Elektrisk |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Vänster bak |
| Sjuda brännare / kokzon: | 1200 W |
| Regelbunden brännare / kokzon: | 1800 W |
| Stora brännare / kokzon: | 1650 W |
| Maximal kabelförlust med anslutning: | Ja |
| Typ av timer: | Digital |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 2000 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 2300 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 3600 W |
| Typ av ytskikt: | Keramiska |
| Lätt att rengöra: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SE630TCE2 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026