Smeg SF371X Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SF371X (26 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 28 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.7 stjärnor baserat på 9 recensioner. Har du en fråga om Smeg SF371X eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/26

Contents
29
EN
1 Instructions30
1.1 General safety instructions30
1.2 Manufacturer liability31
1.3 Appliance purpose31
1.4 Disposal31
1.5 Identification plate32
1.6 This user manual32
1.7 How to read the user manual32
2 Description33
2.1 General Description33
2.2 Control panel34
2.3 Other parts35
2.4 Available accessories35
3 Use37
3.1 Instructions37
3.2 First use37
3.3 Using the accessories38
3.4 Using the oven38
3.5 Cooking advice40
3.6 Programming clock41
4 Cleaning and maintenance45
4.1 Instructions45
4.2 Cleaning the surfaces45
4.3 Ordinary daily cleaning45
4.4 Food stains or residues45
4.5 Removing the door45
4.6 Cleaning the door glazing46
4.7 Removing the internal glass panels46
4.8 Cleaning the inside of the oven47
4.9 Vapor Clean: assisted oven cleaning (on some models only)48
4.10 Extraordinary maintenance50
5 Installation52
5.1 Electrical connection52
5.2 Cable replacement52
5.3 Positioning53
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance's aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SF371X |
| Inbyggd display: | Ja |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 548 mm |
| Höjd: | 592 mm |
| Grill: | Ja |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Antal ugnar: | 1 |
| Ugnens termostatområde: | 150 - 265 ° C |
| Antal hyllor: | 1 galler |
| Produktens färg: | Rostfritt stål |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Ugnstyp: | Electric oven, Natural gas oven |
| Ugnens nettokapacitet: | 79 l |
| Antal nivåer: | 5 |
| Gångjärnssida: | Ned |
| Installationsfack, bredd: | 554 mm |
| Installationsfack, djup: | 490 mm |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Manöverplats: | Övre främre |
| Typ av timer: | Digital |
| Precisionspenna: | Ja |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 79 l |
| Totalt ugn: | - W |
| Upptiningsfunktion i ugnen: | Ja |
| Installationsfack, höjd (min): | 583 mm |
| Installationsfack, höjd (max): | 585 mm |
| Normalkokning: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 2 |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SF371X ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026