Smeg SF390XPZ Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SF390XPZ (42 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 12 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.8 stjärnor baserat på 6 recensioner. Har du en fråga om Smeg SF390XPZ eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/42

Contents
45
EN
1 Instructions46
1.1 General safety instructions46
1.2 Manufacturer liability47
1.3 Appliance purpose47
1.4 Disposal47
1.5 Identification plate48
1.6 This user manual48
1.7 How to read the user manual48
2 Description49
2.1 General Description49
2.2 Control panel50
2.3 Other parts51
2.4 Available accessories51
3 Use53
3.1 Instructions53
3.2 First use53
3.3 Using the accessories54
3.4 Using the oven56
3.5 Cooking advice63
3.6 Special functions and automatic programs65
3.7 Secondary menu70
4 Cleaning and maintenance73
4.1 Instructions73
4.2 Cleaning the surfaces73
4.3 Ordinary daily cleaning73
4.4 Food stains or residues73
4.5 Removing the door73
4.6 Cleaning the door glazing74
4.7 Removing the internal glass panes74
4.8 Cleaning the inside of the oven75
4.9 Vapor Clean: Assisted oven cleaning (on some models only)77
4.10 Pyrolytic: Automatic oven cleaning (on some models only)80
4.11 Extraordinary maintenance82
5 Installation84
5.1 Electrical connection84
5.2 Cable replacement84
5.3 Positioning85
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SF390XPZ |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 38200 g |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 548 mm |
| Höjd: | 592 mm |
| Grill: | Ja |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Antal ugnar: | 1 |
| Antal automatiska program: | 11 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.05 kWh |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Maximal temperatur (konventionell): | 280 ° C |
| Produktens färg: | Rostfritt stål |
| Skärmtyp: | LCD |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Ugnens nettokapacitet: | - l |
| Antal nivåer: | 5 |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| På / av-knapp: | Ja |
| Gångjärnssida: | Ned |
| Ljudnivå Lc IEC: | - dB |
| Installationsfack, bredd: | 554 mm |
| Installationsfack, djup: | 490 mm |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Manöverplats: | Övre främre |
| Typ av timer: | Digital |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | - l |
| Totalt ugn: | - W |
| Upptiningsfunktion i ugnen: | Ja |
| Installationsfack, höjd (min): | 583 mm |
| Installationsfack, höjd (max): | 585 mm |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.79 kWh |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | - MJ |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SF390XPZ ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026