Smeg SF4390MCX Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SF4390MCX (42 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 11 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.2 stjärnor baserat på 9 recensioner. Har du en fråga om Smeg SF4390MCX eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/42

Inhoudsopgave
171
NL
1 Waarschuwingen172
1.1 Algemene veiligheidswaarschuwingen172
1.2 Aansprakelijkheid van de fabrikant173
1.3 Beoogd gebruik173
1.4 Verwerking173
1.5 Identificatieplaatje174
1.6 Deze gebruiksaanwijzing174
1.7 Wegwijs in de gebruiksaanwijzing174
2 Beschrijving175
2.1 Algemene beschrijving175
2.2 Bedieningspaneel176
2.3 Andere onderdelen176
2.4 Beschikbare accessoires177
3 Gebruik179
3.1 Waarschuwingen179
3.2 Eerste gebruik179
3.3 Gebruik van de accessoires180
3.4 Het gebruik van de oven182
3.5 Advies voor bereidingen189
3.6 Speciale functies en automatische programma's191
3.7 Secundair menu196
4 Reiniging en onderhoud199
4.1 Waarschuwingen199
4.2 Reiniging van de oppervlakken199
4.3 Dagelijkse gewone reiniging199
4.4 Voedselresten of -vlekken199
4.5 Demontage van de deur199
4.6 Reiniging van de ruiten van de deur200
4.7 Demontage van de interne ruiten200
4.8 De reiniging van de binnenkant van de oven201
4.9 Vapor Clean: geassisteerde reiniging van de oven (enkel op sommige modellen)203
4.10 Pyrolyse: automatische reiniging van de oven (enkel op sommige modellen)206
4.11 Buitengewoon onderhoud208
5 Installatie210
5.1 Elektrische aansluiting210
5.2 Vervanging van de kabel210
5.3 Plaatsing211
We raden aan deze handleiding aandachtig door te lezen, omdat ze alle aanwijzingen
bevat om de esthetische en functionele kwaliteiten van het apparaat te behouden.
Raadpleeg de website voor verdere informatie over dit product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SF4390MCX |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 39900 g |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 548 mm |
| Höjd: | 450 mm |
| Grill: | Ja |
| Product type: | Stereo portable speaker |
| Sladdlängd: | 1.5 m |
| Förpackningens bredd: | 635 mm |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Antal lampor: | 2 lamp(or) |
| Antal ugnar: | 1 |
| Antal automatiska program: | 20 |
| Energiförbrukning (konventionell): | - kWh |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Ugnens termostatområde: | 30 - 250 ° C |
| Självrengörande: | Ja |
| Övervärme: | Ja |
| Ursprungsland: | Italien |
| Antal hyllor: | 3 galler |
| Snabb värme: | Ja |
| Innermått (B x D x H): | 462 x 407 x 212 mm |
| Bakgrundsbelysning: | Y |
| Peak Music Power Output (PMPO): | 260 W |
| Tweeter: | Y |
| Smart matlagningsfunktion: | Nej |
| Produktens färg: | Rostfritt stål |
| Product colour: | White |
| Skärmtyp: | LCD |
| Kontrolltyp: | Knappar |
| RMS märkeffekt: | 130 W |
| Width: | 251.5 mm |
| Depth: | 243.8 mm |
| Height: | 251.5 mm |
| Weight: | - g |
| Låddjup: | 680 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 43100 g |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Eco-läge: | Ja |
| Number of speakers: | 2 |
| Remote control included: | Y |
| Audio output channels: | - channels |
| Antal-förare: | 1 |
| Speaker type: | 2-way |
| Frequency range: | 30 - 20000 Hz |
| Sensitivity: | 91 dB |
| Impedance: | 4 Ω |
| Internationell skyddskod (IP).: | IP44 |
| LED indicators: | Y |
| Carrying handle(s): | Y |
| Recommended usage: | Universal |
| Power source type: | Battery |
| Diskantdiameter (imperial): | 1 " |
| Ugnens nettokapacitet: | 40 l |
| Cool dörr: | Ja |
| Rengöringstyp: | Ånga |
| Dörrmaterial: | Glas |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 hz |
| Återuppvärmningsfunktion: | Ja |
| Gångjärnssida: | Ned |
| Ström: | 14 A |
| Installationsfack, bredd: | 564 mm |
| Installationsfack, djup: | 560 mm |
| Installationsfack, höjd: | 447 mm |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Barnsäkert: | Ja |
| Lampor: | 40 W |
| Mikrovågsugnens stryka: | 1000 W |
| Ansluten effekt: | 3100 W |
| Grill styrka: | 2000 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Manöverplats: | Framsida |
| Klocka: | Ja |
| Typ av timer: | Digital |
| Precisionspenna: | Ja |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 50 l |
| Totalt ugn: | - W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Upptiningsfunktion i ugnen: | Ja |
| Installationsfack, höjd (min): | 445 mm |
| Interiör material: | Emalj |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | - kWh |
| Lätt att rengöra: | Ja |
| Mikrovågsugnsfunktion: | Ja |
| Hålla sig varm funktion: | Ja |
| Antal tillagningsprogram: | 13 |
| Skyddar mot fingeravtryck: | Ja |
| Mjukstängande lucka: | Ja |
| Grillgaller ingår: | Ja |
| Bottenvärme: | Ja |
| Löstagbar ugnslucka: | Nej |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
| Klar larm: | Ja |
| Effekt, undre värmare: | 1000 W |
| Övervärme, undervärme, fläkt + varmluft (turboläge): | Ja |
| Grillfunktion med fläkt: | Ja |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Nej |
| Kemikalieskatt (Sverige): | Ja |
| Monteringsutrymme, bredd (min): | 554 mm |
| Demohandledningsläge: | Ja |
| Antal äggklockor: | 1 |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SF4390MCX ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026