Smeg SF4390VCX Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SF4390VCX (54 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 7 personer och har ett genomsnittsbetyg på 5.0 stjärnor baserat på 8 recensioner. Har du en fråga om Smeg SF4390VCX eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/54

Inhoudsopgave
219
NL
1 Waarschuwingen220
1.1 Algemene veiligheidswaarschuwingen220
1.2 Aansprakelijkheid van de fabrikant221
1.3 Beoogd gebruik221
1.4 Verwerking221
1.5 Identificatieplaatje222
1.6 Deze gebruiksaanwijzing222
1.7 Wegwijs in de gebruiksaanwijzing222
2 Beschrijving223
2.1 Algemene beschrijving223
2.2 Bedieningspaneel224
2.3 Andere onderdelen225
2.4 Beschikbare accessoires225
2.5 Andere houders226
3 Gebruik227
3.1 Waarschuwingen227
3.2 Eerste gebruik228
3.3 Gebruik van de accessoires228
3.4 Het gebruik van de oven229
3.5 Advies voor bereidingen247
3.6 Speciale functies248
3.7 Secundair menu253
4 Reiniging en onderhoud256
4.1 Waarschuwingen256
4.2 Reiniging van de oppervlakken256
4.3 Dagelijkse gewone reiniging256
4.4 Voedselresten of -vlekken256
4.5 Demontage van de deur256
4.6 Reiniging van de ruiten van de deur257
4.7 Demontage van de interne ruiten257
4.8 De reiniging van de binnenkant van de oven259
4.9 Reiniging van het reservoir261
4.10 Vapor Clean264
4.11 Buitengewoon onderhoud266
5 Installatie268
5.1 Elektrische aansluiting268
5.2 Vervanging van de kabel268
5.3 Plaatsing269
We raden aan deze handleiding aandachtig door te lezen, omdat ze alle aanwijzingen
bevat om de esthetische en functionele kwaliteiten van het apparaat te behouden.
Raadpleeg de website voor verdere informatie over dit product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SF4390VCX |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 35800 g |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 548 mm |
| Höjd: | 456 mm |
| Grill: | Ja |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Ångkokning: | Ja |
| Antal lampor: | 1 lamp(or) |
| Antal ugnar: | 1 |
| Antal automatiska program: | 20 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 0.85 kWh |
| Energieffektivitetsindex (EEI): | 81.9 |
| Ugnsstorlek: | Liten |
| Ugnens termostatområde: | 30 - 250 ° C |
| Vattentankens kapacitet: | 1.2 l |
| Självrengörande: | Ja |
| Snabb värme: | Ja |
| Bakplåt: | Ja |
| Produktens färg: | Rostfritt stål |
| Skärmtyp: | LCD |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Ugnens nettokapacitet: | 41 l |
| Antal nivåer: | 3 |
| Rengöringstyp: | Ånga |
| AC-inspänning: | 220-240 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Material, hölje: | Rostfritt stål |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Återuppvärmningsfunktion: | Ja |
| Gångjärnssida: | Ned |
| Ström: | 14 A |
| Installationsfack, bredd: | 554 mm |
| Installationsfack, djup: | 560 mm |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Barnsäkert: | Ja |
| Lampor: | 40 W |
| Ansluten effekt: | 3100 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Manöverplats: | Framsida |
| Typ av timer: | Digital |
| Precisionspenna: | Ja |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 41 l |
| Totalt ugn: | - W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Upptiningsfunktion i ugnen: | Ja |
| Installationsfack, höjd (min): | 445 mm |
| Installationsfack, höjd (max): | 447 mm |
| Normalkokning: | Ja |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.59 kWh |
| Skyddar mot fingeravtryck: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
| Klar larm: | Ja |
| Avfrostning program mängd: | 2 |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SF4390VCX ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026