Smeg SF4920MCB1 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SF4920MCB1 (48 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 30 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.4 stjärnor baserat på 7 recensioner. Har du en fråga om Smeg SF4920MCB1 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/48

Contents
3
EN
1Instructions4
1.1General safety instructions4
1.2Instructions for using microwaves5
1.3Manufacturer liability7
1.4Appliance purpose7
1.5Identification plate7
1.6Disposal7
1.7This user manual8
1.8How to read the user manual8
2Description9
2.1General Description9
2.2Control panel10
2.3Microwaves11
2.4Other parts11
2.5Available accessories12
3Use13
3.1Instructions13
3.2Materials suitable for microwaves13
3.3First use15
3.4Using the accessories15
3.5Using the oven16
3.6Special functions29
3.7Automatic programs34
3.8Secondary menu37
4Cleaning and maintenance40
4.1Instructions40
4.2Cleaning the surfaces40
4.3Cleaning the door glazing41
4.4Cleaning the oven cavity41
4.5Vapour Clean43
5Installation46
5.1Electrical connection46
5.2Positioning47
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
TRANSLATION OF THE ORIGINAL INSTRUCTIONS
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SF4920MCB1 |
| Inbyggd display: | Ja |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 548 mm |
| Höjd: | 442 mm |
| Grill: | Ja |
| Sladdlängd: | 1.15 m |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Ångkokning: | Ja |
| Antal lampor: | 2 lamp(or) |
| Antal ugnar: | 1 |
| Antal automatiska program: | 20 |
| Energiförbrukning (konventionell): | - kWh |
| Ugnsstorlek: | Liten |
| Ugnens termostatområde: | 30 - 250 ° C |
| Automatisk avstängning: | Ja |
| Antal hyllor: | 3 galler |
| Snabb värme: | Ja |
| Innermått (B x D x H): | 462 x 407 x 212 mm |
| Bakplåt: | Ja |
| Produktens färg: | Vit |
| Skärmtyp: | LCD |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Ugnens nettokapacitet: | 40 l |
| Rengöringstyp: | Ånga |
| Dörrmaterial: | Glas |
| AC-inspänning: | 220-240 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Växelström Frekvens: | 50 hz |
| På / av-knapp: | Ja |
| Gångjärnssida: | Ned |
| Ström: | 14 A |
| Installationsfack, bredd: | 564 mm |
| Installationsfack, djup: | 560 mm |
| Installationsfack, höjd: | - mm |
| Barnsäkert: | Ja |
| Lampor: | 40 W |
| Mikrovågsugnens stryka: | 1000 W |
| Ansluten effekt: | 3100 W |
| Grill styrka: | 2000 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Manöverplats: | Framsida |
| Typ av timer: | Digital |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 40 l |
| Totalt ugn: | - W |
| Upptiningsfunktion i ugnen: | Ja |
| Antal galler: | 1 |
| Installationsfack, höjd (min): | 445 mm |
| Installationsfack, höjd (max): | 447 mm |
| Normalkokning: | Ja |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | - kWh |
| Mikrovågsugnsfunktion: | Ja |
| Hålla sig varm funktion: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Kylfläkt för ugnslucka: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SF4920MCB1 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026