Smeg SF521N Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SF521N (18 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 22 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.0 stjärnor baserat på 3 recensioner. Har du en fråga om Smeg SF521N eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/18

Contents
21
EN
1 Instructions22
1.1 General safety instructions22
1.2 Manufacturer liability23
1.3 Appliance purpose23
1.4 Disposal23
1.5 Identification plate24
1.6 This user manual24
1.7 How to read the user manual24
2 Description25
2.1 General Description25
2.2 Control panel25
2.3 Other parts26
2.4 Available accessories26
3 Use27
3.1 Instructions27
3.2 First use27
3.3 Using the accessories28
3.4 Using the oven28
3.5 Cooking advice30
4 Cleaning and maintenance32
4.1 Instructions32
4.2 Cleaning the surfaces32
4.3 Ordinary daily cleaning32
4.4 Food stains or residues32
4.5 Removing the door32
4.6 Cleaning the door glazing33
4.7 Removing the internal glass panels33
4.8 Cleaning the inside of the oven34
4.9 Extraordinary maintenance35
5 Installation36
5.1 Electrical connection36
5.2 Cable replacement36
5.3 Positioning37
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance's aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SF521N |
| Inbyggd display: | Nej |
| Vikt: | 30400 g |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 548 mm |
| Höjd: | 592 mm |
| Grill: | Ja |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Antal ugnar: | 1 |
| Antal automatiska program: | 4 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.15 kWh |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Antal hyllor: | 1 galler |
| Maximal temperatur (konvektion): | 250 ° C |
| Produktens färg: | Svart |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Ugnens nettokapacitet: | - l |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Ljudnivå Lc IEC: | - dB |
| Installationsfack, bredd: | 554 mm |
| Installationsfack, djup: | 560 mm |
| Manöverplats: | Övre främre |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | - l |
| Totalt ugn: | - W |
| Antal galler: | 1 |
| Installationsfack, höjd (min): | 583 mm |
| Installationsfack, höjd (max): | 585 mm |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | - kWh |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | - MJ |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SF521N ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026