Smeg SFP6604PNRE Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SFP6604PNRE (64 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 23 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.5 stjärnor baserat på 2 recensioner. Har du en fråga om Smeg SFP6604PNRE eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/64

Contents
67
EN
1 Instructions68
1.1General safety instructions68
1.2Appliance purpose71
1.3Manufacturer’s liability71
1.4This user manual71
1.5Identification plate71
1.6 Disposal71
1.7How to read the user manual72
2 Description73
2.1General Description73
2.2Control panel74
2.3Other parts74
2.4Available accessories76
3 Use77
3.1 Instructions77
3.2First use78
3.3Using the accessories78
3.4Using the retractable handle79
3.5Using the oven82
3.6Cooking advice87
3.7Special functions92
3.8Preset recipes100
3.9Personal programs106
3.10Settings 111
4Cleaning and maintenance117
4.1 Instructions117
4.2Cleaning the appliance117
4.3Cleaning the door glazing117
4.4Pyrolytic function (on some models only)120
4.5Extraordinary maintenance123
5 Installation126
5.1Electrical connection126
5.2Cable replacement126
5.3 Positioning127
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SFP6604PNRE |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 42400 g |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 548 mm |
| Höjd: | 592 mm |
| Grill: | Ja |
| Förpackningens bredd: | 645 mm |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Antal lampor: | 2 lamp(or) |
| Antal ugnar: | 1 |
| Antal automatiska program: | 50 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.09 kWh |
| Energieffektivitetsindex (EEI): | 81 |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Ugnens termostatområde: | 30 - 280 ° C |
| Automatisk avstängning: | Ja |
| Självrengörande: | Ja |
| Snabb värme: | Ja |
| Maximal temperatur (konventionell): | 280 ° C |
| Bakplåt: | Ja |
| Produktens färg: | Svart |
| Skärmtyp: | TFT |
| Kontrolltyp: | Röra |
| Låddjup: | 648 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 44700 g |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Ugnens nettokapacitet: | 70 l |
| Antal nivåer: | 5 |
| Rengöringstyp: | Pyrolytisk |
| Dörrmaterial: | Glas |
| Lamptyp: | halogen |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Gångjärnssida: | Ned |
| Installationsfack, bredd: | 564 mm |
| Installationsfack, djup: | 560 mm |
| Installationsfack, höjd: | - mm |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Lampor: | 40 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Manöverplats: | Framsida |
| Klocka: | Ja |
| Typ av timer: | Digital |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 70 l |
| Totalt ugn: | - W |
| Upptiningsfunktion i ugnen: | Ja |
| Antal galler: | 2 |
| Installationsfack, höjd (min): | 583 mm |
| Installationsfack, höjd (max): | 585 mm |
| Normalkokning: | Ja |
| Interiör material: | Emaljerad stål |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.68 kWh |
| Mikrovågsugnsfunktion: | Nej |
| Antal glaspaneler dörr: | 4 |
| Klar larm: | Ja |
| Temperatur, ugnslucka (max): | 50 ° C |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Monteringsutrymme, bredd (min): | 554 mm |
| Monteringsutrymme, bredd (max): | 564 mm |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SFP6604PNRE ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026