Smeg SI1M4954D Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SI1M4954D (38 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 9 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.0 stjärnor baserat på 6 recensioner. Har du en fråga om Smeg SI1M4954D eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/38

Contents
41
EN
1 Instructions42
1.1General safety instructions42
1.2Appliance purpose46
1.6 Disposal46
1.7How to read the user manual47
2 Description48
2.1General description48
2.2Control panel49
3 Use51
3.1 Instructions51
3.2Preliminary operations52
3.3Using the hob52
3.4Additional functions60
3.5Special functions63
3.6Settings menu64
3.7User menu66
3.8Error codes69
4Cleaning and maintenance70
4.1 Instructions70
4.2Cleaning the surfaces70
4.3Ordinary weekly cleaning70
4.4Food stains or residues70
4.5What to do if...71
5 Installation72
5.1Electrical connection72
5.2Instructions for the installer73
5.3Safety instructions73
5.4Power limitation74
5.5Section cut from the countertop74
5.6 Mounting75
TRANSLATION OF THE ORIGINAL INSTRUCTIONS
These instructions apply only for the destination countries listed on the appliance's data
plate. This is a class 3 built-in hob.
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities. For further information on the
product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SI1M4954D |
| Inbyggd display: | Ja |
| Timer: | Ja |
| Vikt: | 16800 g |
| Bredd: | 900 mm |
| Djup: | 510 mm |
| Höjd: | 53 mm |
| Grill: | Ja |
| Sladdlängd: | 1.2 m |
| Överhettningsskydd: | Ja |
| Snabbstart: | Ja |
| Flexibel kokzon: | Ja |
| Produktens färg: | Svart |
| Skärmtyp: | LED |
| Kontrolltyp: | Röra |
| Vikt inkl. förpackning: | 18200 g |
| AC-inspänning: | 220 - 240 / 380 - 415 V |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Ström: | 33 A |
| Barnsäkert: | Ja |
| Typ av spishäll: | Induktionshäll med zon |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 5 |
| Antalet elektriska kokzoner: | 5 |
| Kokzon 3, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger bak |
| Kokzon 1, form: | Rektangulär |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Central |
| Kokzon 2, form: | Rektangulär |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | Elektrisk |
| Diameter på platta/tillagningsyta 4: | 210 mm |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Vänster bak |
| Diameter på platta/tillagningsyta 3: | 250 mm |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | Elektrisk |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | Elektrisk |
| Kokzon 4, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | Elektrisk |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Främre till vänster |
| Manöverplats: | Framsida |
| Maximal kabelförlust med anslutning: | Ja |
| Kokzon 1, storlek (B x D): | 220 x 180 mm |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 2100 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 2100 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 2300 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 2300 W |
| Typ av ytskikt: | Glass-keramisk |
| Kokzon 3, boost: | 3000 W |
| Kokzon 2, boost: | 2500 W |
| Kastrullavkänning: | Ja |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 7400 W |
| Anslutningseffekt (gas): | - W |
| Kokzon 1, boost: | 2500 W |
| Kokzon 4, boost: | 3000 W |
| Hålla sig varm funktion: | Ja |
| Boost-funktionen: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 1400 W |
| Kokzon 5, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Höger fram |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | Elektrisk |
| Spisens bredd, storlek: | 90 cm |
| Överfyllnadsskydd: | Ja |
| Integrerad huva: | Nej |
| Klar larm: | Ja |
| Bridge-funktion: | Ja |
| Diameter på platta/tillagningsyta 5: | 150 mm |
| Kokzon 2, storlek (B x D): | 220 x 180 mm |
| Kokzon 1, dubbel boost: | 3000 W |
| Kokzon 2, dubbel boost: | 3000 W |
| Placering av platta/tillagningsyta 6: | Höger bak |
| Kokzon 6, form: | Rund |
| Kokzon 5, boost: | 2100 W |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 6: | Elektrisk |
| Kokzon 6, boost: | 3000 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 6: | 2300 W |
| Permanent detektering av kastrullstorlek: | Ja |
| Typ av flexibel kokzon: | Smeg MultiZone |
| Diameter på platta/tillagningsyta 6: | 200 mm |
| Grillens värmekälla: | Elektrisk |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SI1M4954D ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026