Smeg SI2641D Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SI2641D (25 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 8 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.8 stjärnor baserat på 8 recensioner. Har du en fråga om Smeg SI2641D eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/25

Contents
29
EN
1 Instructions30
1.1General safety instructions30
1.2Appliance purpose33
1.6 Disposal34
1.7How to read the user manual35
2 Description36
2.1General Description36
2.2Control panel37
3 Use38
3.1 Instructions38
3.2Preliminary operations39
3.3Switching on the hob for the first time39
3.4Using the hob39
4Cleaning and maintenance46
4.1 Instructions46
4.2Cleaning the surfaces46
4.3Ordinary weekly cleaning46
4.4Food stains or residues46
4.5What to do if...47
5 Installation48
5.1Electrical connection48
5.2Instructions for the installer49
5.3Safety instructions49
5.4Section cut from the countertop50
5.5 Mounting51
5.6Fixing brackets53
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SI2641D |
| Inbyggd display: | Ja |
| Timer: | Ja |
| Vikt: | 11200 g |
| Bredd: | 600 mm |
| Djup: | 515 mm |
| Höjd: | 56 mm |
| Grill: | Nej |
| Sladdlängd: | 1.2 m |
| Förpackningens bredd: | 665 mm |
| LED-indikatorer: | Ja |
| Automatisk avstängning: | Ja |
| Ursprungsland: | Italien |
| Ramtyp: | Utan ram |
| Yta: | Glansigt |
| Överhettningsskydd: | Ja |
| Snabbstart: | Nej |
| Indikator för återstående tid: | Ja |
| Skydd mot oavsiktlig start: | Ja |
| Produktens färg: | Svart |
| Skärmtyp: | LED |
| Kontrolltyp: | Röra |
| Låddjup: | 575 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 12700 g |
| AC-inspänning: | 220 - 415 V |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Antal spänningsnivåer: | 9 |
| På / av-knapp: | Ja |
| Ström: | 32 A |
| Installationsfack, bredd: | 560 mm |
| Installationsfack, djup: | 482 mm |
| Barnsäkert: | Ja |
| Typ av spishäll: | Induktionshäll med zon |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 4 |
| Antalet elektriska kokzoner: | 4 |
| Kokzon 3, form: | Rund |
| Diameter på platta/tillagningsyta 1: | 210 mm |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger fram |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Vanlig |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Stor |
| Kokzon 1, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Höger bak |
| Kokzon 2, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | Elektrisk |
| Diameter på platta/tillagningsyta 4: | 150 mm |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Vänster bak |
| Diameter på platta/tillagningsyta 2: | 150 mm |
| Diameter på platta/tillagningsyta 3: | 210 mm |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | Elektrisk |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | Elektrisk |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Vanlig |
| Kokzon 4, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | Elektrisk |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Främre till vänster |
| Manöverplats: | Framsida |
| Maximal kabelförlust med anslutning: | Ja |
| Typ av timer: | Digital |
| Alarm: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 1850 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1400 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 1850 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1400 W |
| Typ av ytskikt: | Glass-keramisk |
| Kokzon 3, boost: | 2100 W |
| Kastrullavkänning: | Ja |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 7200 W |
| Installation fack djup (min): | 478 mm |
| Installation fack djup (max): | 482 mm |
| Anslutningseffekt (gas): | - W |
| Kokzon 1, boost: | 2100 W |
| Hålla sig varm funktion: | Nej |
| Boost-funktionen: | Ja |
| Spisens bredd, storlek: | 60 cm |
| Antal kokzoner som kan användas samtidigt: | 4 |
| Antal boostrar: | 4 |
| Integrerad huva: | Nej |
| Klar larm: | Ja |
| Bridge-funktion: | Nej |
| Kemikalieskatt (Sverige): | Ja |
| Stop & Go-funktion: | Nej |
| Kantprofil: | Rak |
| Permanent detektering av kastrullstorlek: | Nej |
| Snabbval av effektnivå: | Nej |
| Kemikalieskattesänkning (Sverige): | 50 |
| Antal äggklockor: | 1 |
| Antal end cooking-timers: | 4 |
| Automatisk inställning för kastrullstorlek: | Ja |
| Indikator för minsta kastrulldiameter: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SI2641D ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026