Smeg SIM1963D Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SIM1963D (32 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 13 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.1 stjärnor baserat på 8 recensioner. Har du en fråga om Smeg SIM1963D eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/32

Contents
35
EN
271Instructions 36
1.1General safety instructions36
1.2Appliance purpose40
1.6 Disposal41
1.7How to read the user manual42
2 Description43
2.1General Description43
2.2Control panel44
3 Use46
3.1 Instructions46
3.2Preliminary operations47
3.3Using the hob47
3.4Special functions54
3.5Additional functions55
3.6Error notifications58
4Cleaning and maintenance59
4.1 Instructions59
4.2Cleaning the surfaces59
4.3Ordinary weekly cleaning59
4.4Food stains or residues59
4.5What to do if...60
5 Installation61
5.1Electrical connection61
5.2Instructions for the installer62
5.3Power control menu (solo per l’installatore)62
5.4Safety instructions63
5.5Section cut from the countertop63
5.6 Mounting65
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
TRANSLATION OF THE ORIGINAL INSTRUCTIONS
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SIM1963D |
| Vikt: | 16800 g |
| Bredd: | 900 mm |
| Djup: | 510 mm |
| Höjd: | 53 mm |
| Grill: | Ja |
| Sladdlängd: | 1.2 m |
| Förpackningens bredd: | 1000 mm |
| Automatisk avstängning: | Ja |
| Ursprungsland: | Italien |
| Yta: | Glansigt |
| Överhettningsskydd: | Ja |
| Snabbstart: | Ja |
| Flexibel kokzon: | Ja |
| Indikator för återstående tid: | Ja |
| Skydd mot oavsiktlig start: | Ja |
| Produktens färg: | Svart |
| Kontrolltyp: | Scrollbar |
| Låddjup: | 620 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 18200 g |
| AC-inspänning: | 220 - 415 V |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Antal spänningsnivåer: | 9 |
| På / av-knapp: | Ja |
| Ström: | 49 A |
| Installationsfack, bredd: | 880 mm |
| Installationsfack, djup: | 490 mm |
| Barnsäkert: | Ja |
| Typ av spishäll: | Induktionshäll med zon |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 6 |
| Antalet elektriska kokzoner: | 6 |
| Kokzon 3, form: | Rektangulär |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Mitten bak |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Vanlig |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Vanlig |
| Kokzon 1, form: | Rektangulär |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Mitten fram |
| Kokzon 2, form: | Rektangulär |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | Elektrisk |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Vanlig |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Vänster bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | Elektrisk |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | Elektrisk |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Vanlig |
| Kokzon 4, form: | Rektangulär |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | Elektrisk |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Främre till vänster |
| Manöverplats: | Övre främre |
| Maximal kabelförlust med anslutning: | Ja |
| Kokzon 1, storlek (B x D): | 240 x 180 mm |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 2100 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 2100 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 2100 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 2100 W |
| Typ av ytskikt: | Glas |
| Kokzon 3, boost: | 2500 W |
| Kokzon 2, boost: | 2500 W |
| Kastrullavkänning: | Ja |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 11100 W |
| Anslutningseffekt (gas): | - W |
| Kokzon 1, boost: | 2500 W |
| Kokzon 4, storlek (B x D): | 240 x 180 mm |
| Kokzon 4, boost: | 2500 W |
| Hålla sig varm funktion: | Ja |
| Boost-funktionen: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 2100 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 5: | Stor |
| Kokzon 5, form: | Rektangulär |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Höger bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | Elektrisk |
| Spisens bredd, storlek: | 90 cm |
| Antal boostrar: | 6 |
| Integrerad huva: | Nej |
| Form på standardplatta/tillagningsyta: | Rektangulär |
| Klar larm: | Ja |
| Bridge-funktion: | Ja |
| Antal flexibla tillagningszoner: | 3 |
| Kombizon: | Ja |
| Kokzon 3, dubbel boost: | 3000 W |
| Kokzon 4, dubbel boost: | 3000 W |
| Kokzon 2, storlek (B x D): | 240 x 180 mm |
| Kokzon 3, storlek (B x D): | 240 x 180 mm |
| Kokzon 1, dubbel boost: | 3000 W |
| Kokzon 2, dubbel boost: | 3000 W |
| Placering av platta/tillagningsyta 6: | Höger fram |
| Typ av platta/tillagningsyta 6: | Stor |
| Kokzon 6, form: | Rektangulär |
| Kokzon 5, boost: | 2500 W |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 6: | Elektrisk |
| Kokzon 5, storlek (B x D): | 240 x 180 mm |
| Kokzon 6, boost: | 2500 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 6: | 2100 W |
| Kokzon 6, storlek (B x D): | 240 x 180 mm |
| Kemikalieskatt (Sverige): | Ja |
| Stop & Go-funktion: | Ja |
| Kantprofil: | Rak |
| Permanent detektering av kastrullstorlek: | Ja |
| Snabbval av effektnivå: | Ja |
| Typ av flexibel kokzon: | Smeg MultiZone |
| Flexibel kokzon 1, storlek (B x D): | 385 x 230 mm |
| Kokzon 5, dubbel boost: | 3000 W |
| Kokzon 6, dubbel boost: | 3000 W |
| Boost för flexibel kokzon 1: | 3700 W |
| Boost för flexibel kokzon 2: | 3700 W |
| Flexibel kokzon 2, storlek (B x D): | 385 x 230 mm |
| Kemikalieskattesänkning (Sverige): | 50 |
| Antal äggklockor: | 1 |
| Antal end cooking-timers: | 6 |
| Automatisk inställning för kastrullstorlek: | Ja |
| Indikator för minsta kastrulldiameter: | Nej |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SIM1963D ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026