Smeg SO6102M2B3 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SO6102M2B3 (46 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 17 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.1 stjärnor baserat på 6 recensioner. Har du en fråga om Smeg SO6102M2B3 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/46

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ - 391477B678/B
g
ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ3
Γενικέςπροειδοποιήσειςγιατηνασφάλεια3
Οδηγίεςγιατησυσκευή10
Χρησιμότητατηςσυσκευής10
Τοπαρόνεγχειρίδιοχρήσης11
Ευθύνεςτουκατασκευαστή11
Ετικέτααναγνώρισης11
Απόρριψη11
Γιαεξοικονόμησηενέργειας 11
Πληροφορίεςγιατηνκατανάλωσηενέργειαςσε
κατάστασηεκτόςλειτουργίας/σεαναμονή12
Πηγέςφωτός12
Πώςναδιαβάσετετοεγχειρίδιοχρήσης12
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ13
Γενικήπεριγραφή13
ΠίνακαςΕλέγχου13
Άλλαμέρη14
Αξεσουάρ14
Προαιρετικάαξεσουάρ (αγοράζονταιχωριστά)
15
ΦΟΥΡΝΟΣΜΙΚΡΟΚΥΜΑΤΩΝ15
ΧΡΗΣΗ16
Προκαταρκτικέςενέργειες16
Υλικάασφαλήγιαφούρνομικροκυμάτων16
Χρήσητωνεξαρτημάτων17
Ψηφιακόςπρογραμματιστής18
Πρώτηχρήση18
Συμβουλέςψησίματος26
Μίνιοδηγόςγιατααξεσουάρ28
Δείτετιςσυνταγές28
Ειδικέςλειτουργίες28
Δευτερεύουσεςλειτουργίες35
Ρυθμίσεις36
Περισσότερεςρυθμίσεις39
ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣΚΑΙΣΥΝΤΗΡΗΣΗ40
Καθαρισμόςτηςσυσκευής40
Καθαρισμόςτουθαλάμουμαγειρέματος40
Ειδικέςλειτουργίες42
Vapor Clean (μόνοσεορισμέναμοντέλα)42
Έκτακτησυντήρηση43
ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ44
Σύνδεσηστοηλεκτρικόδίκτυο44
Τοποθέτηση44
Διαβάστετοπαρόνεγχειρίδιο, τοοποίοπαρέχειόλεςτιςοδηγίεςγιατησωστήλειτουργίακαι
συντήρησητουφούρνου. Γιαπερισσότερεςπληροφορίεςσχετικάμετοπροϊόν:
www.smeg.com
ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ
ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣΟΔΗΓΙΕΣΑΣΦΑΛΕΙΑΣ
ΔΙΑΒΑΣΤΕΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑΚΑΙΦΥΛΛΑΞΤΕΓΙΑΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗΧΡΗΣΗ
Γενικέςπροειδοποιήσειςγια
τηνασφάλεια
Βλάβεςσεπρόσωπα
•ΠΡΟΣΟΧΗ: Αυτήησυσκευή
καιταπροσβάσιμαμέρητης
ζεσταίνονταιπολύκατά τη
χρήση: ταμικράπαιδιά
πρέπειναμένουνμακριά.
•ΠΡΟΣΟΧΗ: Αυτήησυσκευή
καιταπροσβάσιμαμέρητης
ζεσταίνονταιπολύκατά τη
χρήση: μηναγγίζετετα
θερμαντικάστοιχείακατά τη
χρήση.
•Προστατέψτε ταχέριασαςμε
θερμικά
γάντιαόταν
χειρίζεστετρόφιμαμέσαστο
χώρομαγειρέματος.
•Μην επιχειρήσετε ποτέ να
σβήσειφλόγα/φωτιάμε
νερό: απενεργοποιήστετη
συσκευήκαικαλύψτετην
φλόγαμεένακαπάκιή μια
κουβέρτα.
•Αυτή η συσκευή μπορεί να
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SO6102M2B3 |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 41500 g |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 548 mm |
| Höjd: | 592 mm |
| Grill: | Ja |
| Sladdlängd: | 1.5 m |
| Förpackningens bredd: | 645 mm |
| Antal lampor: | 2 lamp(or) |
| Antal ugnar: | 1 |
| Energiförbrukning (konventionell): | - kWh |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Ugnens termostatområde: | 30 - 250 ° C |
| Självrengörande: | Ja |
| Antal hyllor: | 5 galler |
| Produktens färg: | Svart |
| Kontrolltyp: | Röra |
| Låddjup: | 680 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 45600 g |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Ugnens nettokapacitet: | 68 l |
| Cool dörr: | Ja |
| Dörrmaterial: | Glas |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Material, hölje: | Glas |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50/60 hz |
| Ström: | 13 A |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Barnsäkert: | Ja |
| Lampor: | 40 W |
| Mikrovågsugnens stryka: | 900 W |
| Ansluten effekt: | 3000 W |
| Grill styrka: | 1750 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av timer: | Digital |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 68 l |
| Totalt ugn: | 2000 W |
| Upptiningsfunktion i ugnen: | Ja |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | - kWh |
| Mikrovågsugnsfunktion: | Ja |
| Hålla sig varm funktion: | Ja |
| Antal tillagningsprogram: | 1 |
| Mjukstängande lucka: | Ja |
| Baksstensfunktion: | Ja |
| Effekt, undre värmare: | 1200 W |
| Pizzatillagningsfunktion: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SO6102M2B3 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026