Smeg SR275AV Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SR275AV (30 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 8 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.4 stjärnor baserat på 2 recensioner. Har du en fråga om Smeg SR275AV eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/30

Contents
33
EN
1 Instructions34
1.1General safety instructions34
1.2Manufacturer liability37
1.3Appliance purpose37
1.4Identification plate37
1.5This user manual37
1.6 Disposal38
1.7How to read the user manual39
2 Description40
2.1General Description40
2.2 Symbols41
2.3Available accessories42
3 Use43
3.1 Instructions43
3.2First use43
3.3Using the accessories43
3.4Using the hob44
4Cleaning and maintenance47
4.1 Instructions47
4.2Cleaning the appliance47
5 Installation49
5.1Safety instructions49
5.2Section cut from the countertop49
5.3 Mounting50
5.4Fixing to the supporting structure52
5.5Gas connection52
5.6Adaptation to different types of gas55
5.7Electrical connection61
5.8Instructions for the installer62
We advise you to read this manual carefully, as it contains all the instructions for maintaining
the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
These instructions apply only to the destination countries listed on the appliance's data
plate.
This is a class 3 built-in hob.
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SR275AV |
| Inbyggd display: | Nej |
| Bredd: | 685 mm |
| Djup: | 500 mm |
| Höjd: | 32 mm |
| Elektronisk tändning: | Ja |
| Antal gasbrännare: | 5 |
| Produktens färg: | Beige |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Wok brännare: | Ja |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Installationsfack, bredd: | 560 mm |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 5 |
| Kokzon 3, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger bak |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Vanlig |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Extra stor |
| Kokzon 1, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Central |
| Kokzon 2, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Främre till vänster |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | gas |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Sjudning |
| Kokzon 4, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Vänster bak |
| Regelbunden brännare / kokzon: | - W |
| Manöverplats: | Framsida |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 2500 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1050 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 5000 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1650 W |
| Installation fack djup (min): | 478 mm |
| Installation fack djup (max): | 482 mm |
| Wok brännare läge: | Mitten |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 1650 W |
| Wokbrännarens effekt: | 5000 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 5: | Vanlig |
| Kokzon 5, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Höger fram |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | gas |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SR275AV ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026