Smeg SRV896AVOGH2 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SRV896AVOGH2 (28 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 12 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.0 stjärnor baserat på 7 recensioner. Har du en fråga om Smeg SRV896AVOGH2 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/28

Contents
31
EN
1 Instructions32
1.1General safety instructions32
1.2Manufacturer liability35
1.3Appliance purpose35
1.4 Disposal36
1.5Identification plate36
1.6This user manual36
1.7How to read the user manual37
2 Description38
2.1General Description38
2.2Burner knobs 39
3 Use40
3.1 Instructions40
3.2First use40
3.3Using the hob41
4Cleaning and maintenance44
4.1 Instructions44
4.2Cleaning the appliance44
5 Installation46
5.1Safety instructions46
5.2Section cut from the countertop46
5.3 Mounting47
5.4Fixing to the supporting structure48
5.5Gas connection49
5.6Adaptation to different types of gas51
5.7Electrical connection57
5.8Instructions for the installer58
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
These instructions apply only to the destination countries listed on the appliance's data plate.
This is a class 3 built-in hob.
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SRV896AVOGH2 |
| Inbyggd display: | Nej |
| Bredd: | 885 mm |
| Djup: | 500 mm |
| Höjd: | 30 mm |
| Elektronisk tändning: | Ja |
| Antal gasbrännare: | 5 |
| Produktens färg: | Havre |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Wok brännare: | Ja |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Installationsfack, bredd: | 844 mm |
| Installationsfack, djup: | 482 mm |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 5 |
| Kokzon 3, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger bak |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Vanlig |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Extra stor |
| Kokzon 1, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Central |
| Kokzon 2, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Främre till vänster |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | gas |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Sjudning |
| Kokzon 4, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Vänster bak |
| Sjuda brännare / kokzon: | 1100 W |
| Regelbunden brännare / kokzon: | 1700 W |
| Stora brännare / kokzon: | 3100 W |
| Manöverplats: | Framsida |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 3100 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1100 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 5000 W |
| Extra stor hög hastighet brännare / kokzon: | 5000 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1700 W |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 1 W |
| Anslutningseffekt (gas): | 12400 W |
| Termoelement skydd: | Ja |
| Material i hällstativ: | Gjutjärn |
| Wok brännare läge: | Mitten |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 1700 W |
| Wokbrännarens effekt: | 5000 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 5: | Vanlig |
| Kokzon 5, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Höger fram |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | gas |
| Spisens bredd, storlek: | 90 cm |
| Antal kokzoner som kan användas samtidigt: | 5 |
| Form på standardplatta/tillagningsyta: | Rund |
| Form på stor platta/tillagningsyta: | Rund |
| Form på småkokningsplatta/tillagningsyta: | Rund |
| Form på extra stor höghastighetsplatta/tillagningsyta: | Rund |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SRV896AVOGH2 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026