Smeg SUK92MX9-1 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SUK92MX9-1 (52 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 13 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.2 stjärnor baserat på 2 recensioner. Har du en fråga om Smeg SUK92MX9-1 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/52

Table of contents
3
EN
1 Instructions4
1.1General safety instructions4
1.2Manufacturer liability8
1.3Appliance purpose8
1.4Identification plate8
1.5This user manual8
1.6 Disposal8
1.7How to read the user manual9
2 Description10
2.1General Description10
2.2Cooking hob11
2.3Control panel12
2.4Other parts13
2.5Available accessories14
3 Use16
3.1To save energy18
3.2Using the accessories18
3.3Using the hob19
3.4Using the storage compartment20
3.5Using the ovens21
3.6Programmer clock25
4Cleaning and maintenance30
4.1Cleaning the surfaces30
4.2Cleaning the hob31
4.3Cleaning the door32
4.4Cleaning the oven cavities34
4.5Vapour Clean35
4.6Extraordinary maintenance36
5 Installation38
5.1Gas connection38
5.2Adaptation to different types of gas41
5.3 Positioning46
5.4Electrical connection51
5.5Instructions for the installer53
We advise you to read this manual carefully, as it contains all the instructions for maintaining
the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
TRANSLATION OF THE ORIGINAL INSTRUCTIONS
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SUK92MX9-1 |
| Produkttyp: | Fristående köksspis |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 79900 g |
| Bredd: | 900 mm |
| Djup: | 600 mm |
| Höjd: | 915 mm |
| Grill: | Ja |
| Antal funktioner: | 6 |
| Sladdlängd: | 1.2 m |
| Förpackningens bredd: | 960 mm |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Ångkokning: | Nej |
| Rotisserie: | Nej |
| Avfrostningsfunktion: | Nej |
| Höjd (min): | 885 mm |
| Elektronisk tändning: | Ja |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 2 |
| Antal gasbrännare: | 5 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 0.99 kWh |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Självrengörande: | Nej |
| Övervärme: | Ja |
| Färgnamn: | Rostfritt stål |
| Ursprungsland: | Italien |
| Antal hyllor: | 2 galler |
| Förvaringsfack: | Ja |
| Torrkokningsskydd: | Nej |
| Bakplåt: | Ja |
| Fritös: | Nej |
| Integrerat stänkskydd: | Nej |
| Brödbakningsfunktion: | Nej |
| Ugn 2 brödbakningsfunktion: | Nej |
| Produktens färg: | Black, Stainless steel |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Låddjup: | 670 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 88900 g |
| Eco-läge: | Ja |
| Wok brännare: | Nej |
| Ugnens bruttokapacitet: | 79 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 70 l |
| Antal nivåer: | 5 |
| Ugnens innermått (B x D x H): | 444 x 425 x 316 mm |
| Rengöringstyp: | Katalytisk |
| Lamptyp: | halogen |
| Återuppvärmningsfunktion: | Nej |
| Barnsäkert: | Nej |
| Grill styrka: | 1700 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av spishäll: | Gjutjärnsplatta |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 5 |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger bak |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Central |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Främre till vänster |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | gas |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | gas |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Vänster bak |
| Manöverplats: | Övre höger |
| Klocka: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 1800 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 3000 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 3500 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1800 W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Normalkokning: | Ja |
| Typ av ytskikt: | Gjutjärn |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.8 kWh |
| Kastrullavkänning: | Nej |
| Termoelement skydd: | Nej |
| Flamskyddad enhet: | Nej |
| Mikrovågsugnsfunktion: | Nej |
| Boost-funktionen: | Nej |
| Material i hällstativ: | Gjutjärn |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 1000 W |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Höger fram |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | gas |
| Handtagets färg: | Rostfritt stål |
| Invändigt ytskikt: | Emalj |
| Bottenvärme: | Ja |
| Värmningslåda: | Nej |
| Brännare för fiskgryta: | Nej |
| Grillhäll: | Nej |
| Ugnens placering: | Botten |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
| Teleskophyllor: | Ja |
| Långsam tillagning: | Nej |
| Ugn med varmhållningsfunktion: | Nej |
| Ugn 2, storlek: | Liten |
| Ugn 2, strömkälla: | Elektrisk |
| Ugn 2, placering: | Botten |
| Ugn 2, nettokapacitet: | 35 l |
| Ugn 2, bruttokapacitet: | 39 l |
| Ugn 2, grill: | Ja |
| Ugn 2, grillens effekt: | 1900 W |
| Ugn 2, avtagbar lucka: | Ja |
| Ugn 2, invändig lampa: | Ja |
| Ugn 2, energiförbrukning (normal): | 0.74 kWh |
| Ugnens invändiga ytbehandling: | Emalj |
| Förvaringsutrymmets placering: | Botten |
| Bridge-funktion: | Nej |
| Hälltimer: | Nej |
| Ugnstimer: | Ja |
| Pizzatillagningsfunktion: | Nej |
| Infällbara vred: | Nej |
| Typ av elektronisk tändning: | Automatisk tändning |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Kylfläkt för ugnslucka: | Ja |
| Ugn 2, Antal paneler med glasdörrar: | 3 |
| Ugn 2, avtagbara hyllskenor: | Nej |
| Ugn 2, Teleskophyllor: | Nej |
| Ugn 2, Antal hyllpositioner: | 4 |
| Ugn 2, katalytiska höljen på sidoväggar: | Nej |
| Grillning med öppen lucka: | Nej |
| Katalytiska höljen på sidoväggar: | Nej |
| Grillning med stängd lucka: | Ja |
| Övre och nedre uppvärmning (ugn 2): | Ja |
| Teppanyakihäll: | Nej |
| Ugn 2, innermått (B x D x H): | 206 x 418 x 311 mm |
| Ugn 2, konvektionstillagning: | Ja |
| Ugn 2, upptiningsfunktion: | Nej |
| Ugn 2, Antal funktioner: | 4 |
| Redskap detektion: | Nej |
| Stekbord: | Nej |
| Fransk överdel: | Nej |
| Såstillagningsfunktion: | Nej |
| CharBroil-grill: | Nej |
| Ugn 2, rotisserie: | Nej |
| Ugn 2, Långsam tillagning: | Nej |
| Ugn 2, varmhållningsfunktion: | Nej |
| Ugn 2, halv grill: | Nej |
| Ugn 2, Toppvärme: | Ja |
| Ugn 2, Bottenvärme: | Ja |
| Hällen har varmhållningsfunktion: | Nej |
| Löstagbar brännarkrona: | Nej |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SUK92MX9-1 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026