Smeg TLS86 Bruksanvisning
Smeg tvättmaskin TLS86
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg TLS86 (17 sidor) i kategorin tvättmaskin. Guiden har ansetts hjälpsam av 15 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.1 stjärnor baserat på 4 recensioner. Har du en fråga om Smeg TLS86 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/17

'(),1,7,212)86(
.HHSWKHVH,QVWUXFWLRQVIRU8VHDQGWKH
3URJUDPPH&KDUWLI\RXSDVVRQWKHZDVKLQJ
PDFKLQHWRDQRWKHUSHUVRQDOVRJLYHKLPKHU
,QVWUXFWLRQVIRU8VHDQG3URJUDPPH&KDUW
7KLVZDVKLQJPDFKLQHLVH[FOXVLYHO\GHVWLQHGWRZDVK
DQGVSLQPDFKLQHZDVKDEOHODXQGU\LQTXDQWLWLHVZKLFK
DUHXVXDOIRUSULYDWHKRXVHKROGV
2EVHUYHWKHLQVWUXFWLRQVJLYHQLQWKHVH,QVWUXFWLRQV
IRU8VHDQGWKH3URJUDPPH&KDUWZKHQXVLQJWKH
ZDVKLQJPDFKLQH
%()25(86,1*7+(:$6+,1*0$&+,1(
5HPRYHWKHSDFNDJLQJDQGFKHFN
D&XWDQGUHPRYHWKHVKULQNZUDS
E 5HPRYHWKHWRSSURWHFWLRQDQGWKHSURWHFWLYH
FRUQHUV
F5HPRYHWKHERWWRPSURWHFWLRQE\WLOWLQJ
DQGWXUQLQJWKHZDVKLQJPDFKLQHRQRQH
UHDUERWWRPFRUQHU0DNHVXUHWKDWWKH
EODFNSODVWLFSDUWRIWKHERWWRPSURWHFWLRQ
LIDYDLODEOHRQWKHPRGHOUHPDLQVLQWKH
SDFNLQJDQGQRWLQWKHPDFKLQHERWWRP
7KLVLVLPSRUWDQWDVRWKHUZLVHWKHSODVWLFSDUWFRXOG
GDPDJHWKHZDVKLQJPDFKLQHGXULQJRSHUDWLRQ
G 2SHQWKHOLGE\SUHVVLQJLWVOLJKWO\GRZQZKLOH
UDLVLQJWKHKDQGOH5HPRYHWKHSRO\VW\UHQH
FXVKLRQGHSHQGLQJRQPRGHO
H5HPRYHWKHEOXHSURWHFWLYHILOPIURPWKHSDQHO
GHSHQGLQJRQPRGHO
$IWHUXQSDFNLQJPDNHVXUHWKDWWKHZDVKLQJPDFKLQH
LVXQGDPDJHG,ILQGRXEWGRQRWXVHWKHZDVKLQJ
PDFKLQH&RQWDFW$IWHU6DOHV6HUYLFHRU\RXUORFDO
UHWDLOHU
.HHSWKHSDFNDJLQJPDWHULDOVSODVWLFEDJV
SRO\VW\UHQHSDUWVHWFRXWRIUHDFKRIFKLOGUHQ
WKH\DUHSRWHQWLDOO\GDQJHURXV
,IWKHDSSOLDQFHZDVH[SRVHGWRWKHFROGSULRUWR
GHOLYHU\NHHSLWDWURRPWHPSHUDWXUHIRUDIHZ
KRXUVEHIRUHRSHUDWLQJ
5HPRYHWKHWUDQVSRUWEUDFNHW
7KHZDVKLQJPDFKLQHLVILWWHGZLWKWUDQVSRUW
VFUHZVDQGDWUDQVSRUWEUDFNHWWRSUHYHQW
GDPDJHGXULQJWUDQVSRUW%HIRUHXVLQJWKH
ZDVKLQJPDFKLQH\RXPXVWUHPRYHWKH
WUDQVSRUWEUDFNHWVHH´,QVWDOODWLRQµ´5HPRYDO
RIWUDQVSRUWEUDFNHWµ
,QVWDOOWKHZDVKLQJPDFKLQH
3ODFHWKHZDVKLQJPDFKLQHRQDIODWDQGVWDEOH
IORRUVXUIDFH
$GMXVWWKHIHHWWRHQVXUHWKDWWKHPDFKLQHLV
VWDEOHDQGOHYHOVHH´,QVWDOODWLRQµ´$GMXVWWKH
IHHWµ
,QFDVHRIZRRGHQRUVRFDOOHG´IORDWLQJIORRUVµ
IRULQVWDQFHFHUWDLQSDUTXHWRUODPLQDWHIORRUV
SODFHWKHDSSOLDQFHRQD[FPVKHHWRI
SO\ZRRGDWOHDVWFPLQWKLFNQHVVZKLFKLV
VHFXUHGWRWKHIORRU
0DNHVXUHWKDWWKHYHQWLODWLRQRSHQLQJVLQWKH
EDVHRI\RXUZDVKLQJPDFKLQHLIDYDLODEOHRQ
\RXUPRGHODUHQRWREVWUXFWHGE\DFDUSHWRU
RWKHUPDWHULDO
:DWHUVXSSO\
&RQQHFWWKHZDWHUVXSSO\LQOHWKRVHLQ
DFFRUGDQFHZLWKWKHUHJXODWLRQVRI\RXUORFDO
ZDWHUFRPSDQ\VHH´,QVWDOODWLRQµ´&RQQHFWWKH
ZDWHULQOHWKRVHµ
:DWHUVXSSO\&ROGZDWHURQO\
7DSµWKUHDGHGKRVHFRQQHFWLRQ
3UHVVXUHN3DEDU
2QO\XVHQHZKRVHVIRUFRQQHFWLQJWKHZDVKLQJ
PDFKLQHWRWKHZDWHUVXSSO\8VHGKRVHVPXVW
QRWEHXVHGDQ\PRUHDQGVKRXOGEHGLVFDUGHG
'UDLQKRVH
&RQQHFWWKHGUDLQKRVHWRWKHVLSKRQRUKRRNLW
RYHUWKHHGJHRIDVLQNZLWKWKH´8µEHQGVHH
´,QVWDOODWLRQµ´&RQQHFWWKHZDWHUGUDLQKRVHµ
,IWKHZDVKLQJPDFKLQHLVFRQQHFWHGWRDEXLOWLQ
GUDLQDJHV\VWHPHQVXUHWKHODWWHULVHTXLSSHG
ZLWKDYHQWWRDYRLGVLPXOWDQHRXVORDGLQJDQG
GUDLQLQJRIZDWHUVLSKRQLQJHIIHFW
(OHFWULFDOFRQQHFWLRQ
(OHFWULFDOFRQQHFWLRQVPXVWEHFDUULHGRXWE\D
TXDOLILHGWHFKQLFLDQLQFRPSOLDQFHZLWKWKH
PDQXIDFWXUHU·VLQVWUXFWLRQVDQGWKHFXUUHQW
VWDQGDUGVDIHW\UHJXODWLRQV
7KHWHFKQLFDOGDWDYROWDJHSRZHUDQGIXVHVDUH
JLYHQRQWKHUDWLQJSODWHRQWKHUHDURIWKHZDVKLQJ
PDFKLQH
7KHZDVKLQJPDFKLQHPXVWEHFRQQHFWHGH[FOXVLYHO\
E\PHDQVRIDVRFNHWZLWKDQHDUWKFRQQHFWLRQLQ
DFFRUGDQFHZLWKFXUUHQWUHJXODWLRQV7KHZDVKLQJ
PDFKLQHPXVWEHHDUWKHGE\ODZ7KHPDQXIDFWXUHU
GHFOLQHVDOOOLDELOLW\IRULQMXU\WRSHUVRQVRUDQLPDOVRU
GDPDJHWRSURSHUW\GHULYLQJGLUHFWO\RULQGLUHFWO\
IURPIDLOXUHWRREVHUYHWKHGLUHFWLRQV
'RQRWXVHH[WHQVLRQOHDGVRUPXOWLVRFNHWV
%HIRUHDQ\PDLQWHQDQFHRQWKHZDVKLQJPDFKLQH
GLVFRQQHFWLWIURPWKHPDLQVVXSSO\
$FFHVVWRWKHPDLQVSOXJRUWRGLVFRQQHFWLRQIURP
WKHPDLQVVXSSO\YLDDGRXEOHSROHVZLWFKPXVWEH
HQVXUHGDWDOOWLPHVIROORZLQJWKHLQVWDOODWLRQ
'RQRWRSHUDWHWKHZDVKLQJPDFKLQHLILWKDVEHHQ
GDPDJHGGXULQJWUDQVSRUW,QIRUPWKH$IWHU6DOHV
6HUYLFH
0DLQVFDEOHUHSODFHPHQWLVRQO\WREHFDUULHGRXW
E\$IWHU6DOHV6HUYLFH
7KHZDVKLQJPDFKLQHPXVWEHFRQQHFWHGWRDQ
HIIHFWLYHHDUWKLQJLQVWDOODWLRQLQFRPSOLDQFHZLWKWKH
UHJXODWLRQVLQIRUFH,QSDUWLFXODUZDVKLQJPDFKLQHV
LQVWDOOHGLQSUHPLVHVFRQWDLQLQJDVKRZHURUDEDWK
PXVWEHSURWHFWHGE\DGLIIHUHQWLDOUHVLGXDOFXUUHQW
GHYLFHRIDWOHDVWP$(DUWKLQJWKHZDVKLQJ
PDFKLQHLVREOLJDWRU\XQGHUWKHODZ7KH
PDQXIDFWXUHUGHFOLQHVDOOOLDELOLW\IRULQMXU\WRSHUVRQV
RUDQLPDOVRUGDPDJHWRSURSHUW\GHULYLQJHLWKHU
GLUHFWO\RULQGLUHFWO\IURPIDLOXUHWRREVHUYHWKH
GLUHFWLRQVLQWKHVH,QVWUXFWLRQVIRU8VH
7KHZDVKLQJPDFKLQHPD\RQO\EHXVHGLQWKH
KRXVHKROGIRUWKHSUHVFULEHGXVHV
'LPHQVLRQV
:LGWKPP
+HLJKWPP
'HSWKPP
*%
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | tvättmaskin |
| Modell: | TLS86 |
| Inbyggd display: | Nej |
| Bredd: | 400 mm |
| Djup: | 600 mm |
| Höjd: | 900 mm |
| Energieffektivitetsklass (gammal): | A+ |
| Maximal centrifugeringshastighet: | 800 RPM |
| Antal tvättprogram: | 18 |
| Tvättprogram: | Hygiene/anti-allergy, Black |
| Nominell kapacitet: | 6 kg |
| Produktens färg: | Vit |
| Årlig vattenförbrukning tvätt: | 8926 l |
| Tvättklass: | A |
| Apparatens placering: | Fristående |
| Laddning: | Toppmatad |
| Dörr färg: | Vit |
| Centrifugering klass: | D |
| Fördröjd start: | 12 h |
| Justerbar centrifugeringshastighet: | Ja |
| Vattenförbrukning per omgång: | - l |
| Energiförbrukning vid tvätt: | - kWh |
| Lastbalansering systemet: | Ja |
| Årlig energiförbrukning tvätt: | 192 kWh |
| Extrasköljning: | Ja |
| Dispenserns facktyp: | 3-vägs |
| Överfyllnadsskydd: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg TLS86 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
tvättmaskin Smeg Manualer
11 Oktober 2025
6 Juli 2025
6 Juli 2025
5 Juli 2025
5 Juli 2025
5 Juli 2025
4 Juli 2025
6 Juni 2025
1 April 2025
10 Mars 2025
tvättmaskin Manualer
Nyaste tvättmaskin Manualer
3 April 2026
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026