Smeg TR4110IX-1 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg TR4110IX-1 (48 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 9 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.5 stjärnor baserat på 6 recensioner. Har du en fråga om Smeg TR4110IX-1 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | TR4110IX-1 |
| Produkttyp: | Fristående köksspis |
| Inbyggd display: | Ja |
| Timer: | Ja |
| Vikt: | 129200 g |
| Bredd: | 1100 mm |
| Djup: | 600 mm |
| Höjd: | 900 mm |
| Grill: | Ja |
| Sladdlängd: | 1.5 m |
| Förpackningens bredd: | 1160 mm |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 3 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 0.95 kWh |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Ugnens termostatområde: | 50 - 260 ° C |
| Självrengörande: | Ja |
| Konvektionskraft: | 2700 W |
| Justerbara fötter: | Ja |
| Ursprungsland: | Italien |
| Antal hyllor: | 4 galler |
| Förvaringsfack: | Ja |
| Längd: | 3.5 m |
| Förvaringsväska: | Ja |
| siffra: | 2 |
| Kabelfärg: | Rood/Zwart |
| Ström (max.): | 350 A |
| Kabeltjocklek: | 25 mm² |
| Färg krokodilklämma: | Rood/Zwart |
| Produktens färg: | Rostfritt stål |
| Kontrolltyp: | Buttons, Rotary |
| Låddjup: | 715 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 147200 g |
| Ugnens bruttokapacitet: | 70 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 61 l |
| Ugnens innermått (B x D x H): | 444 x 425 x 316 mm |
| Cool dörr: | Ja |
| Typ av ugnstimer: | Digital |
| Rengöringstyp: | Ånga |
| Djup med öppen dörr: | 1120 mm |
| AC-inspänning: | 220 - 415 V |
| Material, hölje: | Rostfritt stål |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Energieffektivitetsskalning: | A+++ till D |
| Ström: | 53 A |
| Ljudnivå Lc IEC: | - dB |
| Barnsäkert: | Ja |
| Grill styrka: | 2700 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av spishäll: | Induktionshäll med zon |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 5 |
| Antalet elektriska kokzoner: | 5 |
| Diameter på platta/tillagningsyta 1: | 175 mm |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger bak |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Medium |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Central |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | Elektrisk |
| Diameter på platta/tillagningsyta 4: | 215 mm |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Liten |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Vänster bak |
| Diameter på platta/tillagningsyta 2: | 215 mm |
| Diameter på platta/tillagningsyta 3: | 265 mm |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | Elektrisk |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | Elektrisk |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Medium |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | Elektrisk |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Främre till vänster |
| Manöverplats: | Framsida |
| Maximal kabelförlust med anslutning: | Ja |
| Klocka: | Ja |
| Typ av timer: | Digital |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 1300 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 2300 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 2300 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 2300 W |
| Ugnström: | - W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Normalkokning: | Ja |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.77 kWh |
| Lätt att rengöra: | Ja |
| Kokzon 3, boost: | 3000 W |
| Kokzon 2, boost: | 3000 W |
| Kastrullavkänning: | Ja |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 19500 W |
| Anslutningseffekt (gas): | 0 W |
| Kokzon 1, boost: | 1400 W |
| Kokzon 4, boost: | 3000 W |
| Boost-funktionen: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 1300 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 5: | Liten |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Höger fram |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | Elektrisk |
| Invändigt ytskikt: | Emalj |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
| Ugn 2, storlek: | Medium |
| Ugn 2, strömkälla: | Elektrisk |
| Ugn 2, nettokapacitet: | 61 l |
| Ugn 2, bruttokapacitet: | 70 l |
| Ugn 2, grill: | Ja |
| Ugn 2, grillens effekt: | 2700 W |
| Ugn 2, Antal hyllor: | 4 galler |
| Ugn 2, invändig lampa: | Ja |
| Ugn 2, energiförbrukning (normal): | 0.95 kWh |
| Ugnens invändiga ytbehandling: | Emalj |
| Klar larm: | Ja |
| Typ av förvaringsutrymme: | Förvaringslåda |
| Antal tillagningszoner med förstärkningsfunktion: | 5 |
| Material i ugnens dörr: | Glas |
| Ugnstimer: | Ja |
| Diameter på platta/tillagningsyta 5: | 175 mm |
| Effekt, övre värmare: | 1000 W |
| Effekt, undre värmare: | 1200 W |
| Kokzon 5, boost: | 1400 W |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | 2.77 MJ |
| Ugn 2, Antal paneler med glasdörrar: | 3 |
| Ugn 2, material i dörr: | Glas |
| Ugn 2, vanlig tillagning: | Ja |
| Ugn 2, termostatområde: | 50 - 260 ° C |
| Antal ugnsnät: | 3 |
| Ugn 2, innermått (B x D x H): | 444 x 425 x 316 mm |
| Ugn 2, konvektionstillagning: | Ja |
| Ugn 2, upptiningsfunktion: | Ja |
| Ugn 2, energiförbrukning (forcerad konvektion): | 0.85 kWh |
| Ugn 3, storlek: | Liten |
| Ugn 3, strömkälla: | Elektrisk |
| Ugn 3, nettokapacitet: | 36 l |
| Ugn 3, grill: | Ja |
| Ugn 3, invändig lampa: | Ja |
| Ugn 3, innermått (B x D x H): | 440 x 443 x 169 mm |
| Ugn 3, Antal paneler med glasdörrar: | 3 |
| Ugn 3, termostatområde: | 50 - 260 ° C |
| Ugn 3, Antal hyllor: | 2 galler |
| Ugn 2, återuppvärmningsfunktion: | Ja |
| Ugn 3, bruttokapacitet: | 41 l |
| Ugn 3, grilleffekt: | 2700 W |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg TR4110IX-1 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026