Smeg TR90P9 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg TR90P9 (50 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 14 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.5 stjärnor baserat på 8 recensioner. Har du en fråga om Smeg TR90P9 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/50

Inhoudsopgave
203
NL
1 Waarschuwingen204
1.1 Algemene veiligheidswaarschuwingen204
1.2 Beoogd gebruik208
1.3 Aansprakelijkheid van de fabrikant208
1.4 Deze gebruiksaanwijzing209
1.5 Identificatieplaatje209
1.6 Verwerking209
1.7 Wegwijs in de gebruiksaanwijzing210
2 Beschrijving211
2.1 Algemene beschrijving211
2.2 Kookplaat212
2.3 Bedieningspaneel212
2.4 Andere onderdelen213
2.5 Beschikbare accessoires214
3 Gebruik216
3.1 Waarschuwingen216
3.2 Voorzorgsmaatregelen217
3.3 Eerste gebruik217
3.4 Gebruik van de accessoires218
3.5 Gebruik van de bergruimte220
3.6 Het gebruik van de kookplaat221
3.7 Het gebruik van de oven222
3.8 Advies voor bereidingen224
3.9 Klok programmeereenheid225
4 Reiniging en onderhoud230
4.1 Waarschuwingen230
4.2 Reiniging van het apparaat230
4.3 Vapor Clean233
4.4 Demontage van de deur235
4.5 Reiniging van de ruiten van de deur235
4.6 Buitengewoon onderhoud237
5 Installatie239
5.1 Gasaansluiting239
5.2 Plaatsing247
5.3 Elektrische aansluiting251
5.4 Voor de installateur252
We raden aan deze handleiding aandachtig door te lezen, omdat ze alle aanwijzingen
bevat om de esthetische en functionele kwaliteiten van het apparaat te behouden.
Raadpleeg de website voor verdere informatie over dit product: www.smeg.com
VERTALING VAN DE OORSPRONKELIJKE GEBRUIKSAANWIJZING
Downloaded from www.vandenborre.be
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | TR90P9 |
| Produkttyp: | Fristående köksspis |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 97300 g |
| Bredd: | 900 mm |
| Djup: | 600 mm |
| Höjd: | 900 mm |
| Grill: | Ja |
| Antal funktioner: | 9 |
| Sladdlängd: | 1.2 m |
| Förpackningens bredd: | 960 mm |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Rotisserie: | Ja |
| Avfrostningsfunktion: | Ja |
| Antal lampor: | 2 lamp(or) |
| Elektronisk tändning: | Ja |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 1 |
| Antal automatiska program: | 9 |
| Antal gasbrännare: | 5 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.21 kWh |
| Ugnsstorlek: | Stor |
| Ugnens termostatområde: | 50 - 260 ° C |
| Självrengörande: | Ja |
| Ursprungsland: | Italien |
| Antal hyllor: | 5 galler |
| Antal bakplåtar: | 2 |
| Förvaringsfack: | Ja |
| Bakplåt: | Ja |
| Produktens färg: | Gräddfärgad |
| Kontrolltyp: | Knappar |
| Låddjup: | 670 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 109500 g |
| Eco-läge: | Ja |
| Ugnens bruttokapacitet: | 129 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 115 l |
| Ugnens innermått (B x D x H): | 724 x 418 x 371 mm |
| Rengöringstyp: | Katalytisk (fullständig) + Ånga |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Energieffektivitetsskalning: | A+++ till D |
| Ström: | 14 A |
| Tittfönster: | Ja |
| Antal fläktar: | 2 fläkt/-ar |
| Grill styrka: | 2900 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 5 |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Främre till vänster |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Stor |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Medium |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Höger bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Liten |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Vänster bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | gas |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Medium |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Höger fram |
| Manöverplats: | Framsida |
| Klocka: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 2900 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1800 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 5000 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1800 W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Normalkokning: | Ja |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.98 kWh |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 3200 W |
| Anslutningseffekt (gas): | 12500 W |
| Termoelement skydd: | Ja |
| Material i hällstativ: | Gjutjärn |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 1000 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 5: | Wok |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Central |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | gas |
| Antal kokzoner som kan användas samtidigt: | 5 |
| Ugnens dörröppning: | Nedfällbar öppning |
| Grillgaller ingår: | Ja |
| Bottenvärme: | Ja |
| Ugnens placering: | Botten |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
| Teleskophyllor: | Ja |
| Ugn 2, avtagbar glaslucka: | Ja |
| Grillpanna: | Ja |
| Ugnens invändiga ytbehandling: | Emalj |
| Klar larm: | Ja |
| Förvaringsutrymmets placering: | Botten |
| Typ av förvaringsutrymme: | Förvaringslåda |
| Material i ugnens dörr: | Glas |
| Ugnstimer: | Ja |
| Typ av elektronisk tändning: | Enhandständning |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Kemikalieskatt (Sverige): | Ja |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | 3.53 MJ |
| Kylfläkt för ugnslucka: | Ja |
| Bakplåt 2, djup: | 40 mm |
| Kemikalieskattesänkning (Sverige): | 50 |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg TR90P9 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026