Teufel T 400 Mk2 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Teufel T 400 Mk2 (9 sidor) i kategorin högtalare. Guiden har ansetts hjälpsam av 31 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.5 stjärnor baserat på 8 recensioner. Har du en fråga om Teufel T 400 Mk2 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/9

Technical description and operating instructions
Stereo Floor Speakers
with Bi-Wiring/Bi-Amping
T 400
91556GB20100902.indd191556 GB 20100902.indd 102.09.201015:20:42Uhr02.09.2010 15:20:42 Uhr
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Teufel |
| Kategori: | högtalare |
| Modell: | T 400 Mk2 |
| Vikt: | 205000 g |
| Bredd: | 163 mm |
| Djup: | 300 mm |
| Höjd: | 950 mm |
| Volymkontroll: | Nej |
| Rekommenderad användning: | Universal |
| Impedans: | 4 Ω |
| Bakgrundsbelysning: | Nej |
| Lämplig för utomhusbruk: | Nej |
| Ljudutgångskanaler: | 2.0 kanaler |
| Högtalarplacering: | Golv |
| Antal förare: | 4 |
| Bashögtalare: | Ja |
| Känslighet: | 87 dB |
| Fjärrstyrd: | Nej |
| Basreflex: | Nej |
| Förstärkare: | Nej |
| Diskantjustering: | Nej |
| Högtalarposition: | Framsida |
| THX-certifierad: | Nej |
| Bi-wiring: | Ja |
| Produktens färg: | Svart |
| Uteffekt (RMS): | 140 W |
| diskanthögtalare: | Ja |
| Equalizer: | Nej |
| Material, hölje: | MDF |
| Subwooferns högtalarelement, diameter (imperial): | 1 " |
| Frekvensområde: | 48 - 21000 hz |
| Anslutningsteknologi: | Kabel |
| Nätverksansluten (Ethernet): | Nej |
| Strömkälla av typen: | AC |
| Woofer diameter: | 135 mm |
| På / av-knapp: | Nej |
| Woofer diameter (imperial): | 5.3 " |
| Plug & Play-kompatibel: | Ja |
| Högtalartyp: | 3-vägs |
| Högtalarlåda: | Stängd |
| Antal woofer-drivenheter: | 2 |
| Högsta musikuteffekt (PMPO): | 180 W |
| Disktanthögtalare diameter: | 25 mm |
| Antal tweeter förare: | 1 |
| Övergångsfrekvens: | 205 hz |
| Antalet mid-range drivers: | 1 |
| Mellandrivenhet diameter: | 135 mm |
| Rekommenderad förstärkareffekt (min): | 30 W |
| Bindande stolpe: | Ja |
| Mellandrivenhet diameter (imperial): | 5.3 " |
| Driver Konmaterial: | Kevlar |
| Rekommenderad förstärkareffekt (max): | 140 W |
| Transducermaterial: | papper |
| Löstagbar skyddskåpa: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Teufel T 400 Mk2 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
högtalare Teufel Manualer
27 Mars 2026
13 Mars 2026
2 Februari 2026
11 Oktober 2025
17 September 2025
17 September 2025
17 September 2025
17 September 2025
17 September 2025
17 September 2025
högtalare Manualer
Nyaste högtalare Manualer
3 April 2026
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
30 Mars 2026
30 Mars 2026
29 Mars 2026
29 Mars 2026